притисни ентер »

Извори

еМАГАЗИН

20 регионални телевизии лани оствариле приходи од 102,38 милиони денари

20 регионални телевизии лани оствариле приходи од 102,38 милиони денари

Во текот на 2017 година програма на регионално ниво емитуваа вкупно 26 телевизии. Во анализата на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги анализирани се податоците за економското работење на 20 од нив, поради тоа што на крајот од 2017 година престанаа да важат дозволите на четири регионални телевизии (ТВ Ултра8 , ХДТВ Канал Плус9 , Регионална

Струмичко поле со зголемена добивка

Струмичко поле со зголемена добивка

Струмичко поле АД Василево во првите шест месеци од годината има добивка од 16,8 милиони денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. Лани во истиот период добивката на компанијата била 8,7 милиони денари. Струмичко поле со зголемена добивка

(Вознемирувачко видео) Во земјотресот во Индонезија загинаа најмалку 82 лица

(Вознемирувачко видео) Во земјотресот во Индонезија загинаа најмалку 82 лица

Најмалку 82 лица загинаа во силниот земјотрес со интензитет од седум степени по Рихтеровата скала, кој вчера го погоди индонезискиот остров Ломбок. Илјадници лица се евакуирани од зградите и префрлени во засолништа на отворено. Земјотресот беше почуствуван и на соседниот остров Бали. Индонезиската Влада потврди дека 82 лица загинаа во земјотресот и

Струмички Гроз со зголемена добивка

Струмички Гроз со зголемена добивка

Во првите шест месеци од годината Грозд АД Струмица има добивка од 32,2 милиони денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. Лани во истиот период компанијата имаше добивка од 24,1 милиони денари. Струмички Гроз со зголемена добивка

Герсац Цунев Конкфекција со намалена добивка

Герсац Цунев Конкфекција со намалена добивка

Во првите шест месеци од годината, Герас Цунев Конфекција АД Струмица има добивка од 695 илјади, соопшти компанијата преку Македонската берза. Минатата година во истиот период компанијата имаше добивка од 1 милион денари. Герсац Цунев Конкфекција со намалена добивка

Пекабеско ја зголеми добивката

Пекабеско ја зголеми добивката

Во првите шест месеци од годината Пекабеско АД Скопје има добивка од 62,4 милиони денари соопшти компанијата преку Македонската берза. Лани во истиот период добивката на Пекабеско изнесуваше 46,2 милиони денари. Пекабеско ја зголеми добивката

МВР: „Ренџ Роверот“ во Грција го возеше овластено лице

МВР: „Ренџ Роверот“ во Грција го возеше овластено лице

МВР во врска со написот објавен од порталот Нет прес, известува дека Одделот за внатрешна контрола и професинални стандарди веднаш доби наредба да изврши проверки и да достави извештај. “По извршените проверки, констатирано е дека на ден 2 август 2018 година, возилото „Ренџ Ровер Дискавери Спорт“ со регистарски таблички СК-9559-АЛ е управувано од полициски

Зијадин Села: Референдум за името не е потребен

Зијадин Села: Референдум за името не е потребен

Лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин Села смета дека референдумот за Договорот од Преспа со кој се предвидува промена на името е непотребен. Тој во интервју за Алсат М , осврнувајќи се на најавените уставни измени рече дека тие треба да бидат искористени за Албанците во највисокиот правен акт на државата да станат рамноправни со Македонците.

Кумановци ги прскале со алкохол и фрлале шишиња врз гости во дискотека во Охрид

Кумановци ги прскале со алкохол и фрлале шишиња врз гости во дискотека во Охрид

Секторот за внатрешни работи Охрид приведе и од слобода лиши четири лица - две машки и две женски од Куманово, кои ноќеска околу 3.30 часот во дискотека во Охрид со елементи на насилство го нарушиле  јавниот ред и мир. Приведени биле Б.С.(21), С.С.(19), М.К. (20) и Б.С.(27) кои од ВИП-ложата во дискотеката ги прскале со алкохол гостите што биле на

Лице со службена легитимација од МВР и со пиштол му се заканил на месар

Лице со службена легитимација од МВР и со пиштол му се заканил на месар

Татко и син вчера попладне влегле во скопска месарница и бидејќи не биле задоволни од услугата, најпрво почнале вербална расправија со продавачот. Потоа, едниот од нив и му се заканил, вадејќи службена легитимација од МВР и пиштол. По преземени мерки е утврдено дека се работи за В.А. (29) од Скопје и неговиот татко М.А.(66), а случајот го пријавил Б