притисни ентер »

Извори

Емитер

Што се тоа метеороиди, метеори, метеорити, рој, радијант и ZHR?

Што се тоа метеороиди, метеори, метеорити, рој, радијант и ZHR?

Сите овие поими се поврзани или ги објаснуваат атмосферските појави познати како метеори. Да почнеме со ред... Рубрика: Астрономија и астронаутика Соработник: Андреја Бабамов Датум: Петок, 16 Август, 2019 - 16:15 Image: метеор метеорит метерски дожд астрономија астрономски набљудувања Малите тела кои под дејство на Земјината гравитација влегуваат во

Окото на Хабл “фати” интеракција меѓу две галаксии

Окото на Хабл “фати” интеракција меѓу две галаксии

Овој пар чудни, луминисцентни суштества фатени во игра на сликата подолу, всушност, претставува две галаксии, во чијшто состав влегуваат милиони и милиони ѕвезди. Рубрика: Астрономија и астронаутика Соработник: Невенка Стојановска Датум: Четврток, 15 Август, 2019 - 11:45 Image: хабл вселенски телескоп еса наса галаксија галактички судир галактичка

Huawei го најави Harmony OS

Huawei го најави Harmony OS

Потенцијалната замена за Android пристигнува? По една година развој и неколку месеци гласини, на годишната конференција за девелопери во Кина која се одржа минатата недела Huawei и официјално го престави сопствениот оперативен систем, под името Harmony OS. Главниот извршен директор на Хуавеи, Ричард Ју, тврди дека Хармони е “ сосема различeн “ од оперативните

Белград со забрана за употреба на пластични ќеси

Белград со забрана за употреба на пластични ќеси

Од 1-ви Јануари 2020 година, Белград ќе ја забрани употребата на пластични ќеси. Како што најави градоначалникот Горан Весиќ, одлуката се очекува да биде донесена на следната седница на собранието на Град Белград, што ќе се оддржи кон крајот на овој месец. Рубрика: Екологија Соработник: Ива Зафировска Датум: Понеделник, 12 Август, 2019 - 14:00 Image:

БУБАШВАБА – да ја сузбиеме запознавајќи ја нејзината градба

БУБАШВАБА – да ја сузбиеме запознавајќи ја нејзината градба

Најраширениот инсект во светот, а најверојатно и најомразениот е бубашвабата. Овие инсекти настанале пред околу 300 милиони години и денес се познати околу 3.500 вида. На пример, во САД се познати 55 вида. Верни сопатници на човекот низ вековите, му ја користат и загадуваат храната, го вознемируваат преку ноќ, со омраза ги гледа како претрчуваат брзо

Сребрен медал за Македонија на светскиот MOS натпревар во Њујорк

Сребрен медал за Македонија на светскиот MOS натпревар во Њујорк

Ученичката Ана Марија Атанасовска од средното училиште “Раде Јовчевски Корчагин“ го освои второто место на светскиот натпревар Microsoft Office Specialist што оваа година се одржа од 28 – 31 јули во Њујорк, САД. Со ова Македонија го направи најголемиот успех досега на овој престижен светски шампионат. Microsoft Office World Championship е најголемиот

Мисија за донесување примероци од Марс на Земјата

Мисија за донесување примероци од Марс на Земјата

Црвената планета, Марс, отсекогаш била предизвик за астро-научниците и до денес, покрај Земјата, таа е најистражувана планета во Сончевиот систем. Како натамошен најлогичен истражувачки чекор се наметнува мисијата за донесување на Земјата примероци од Марсовата површина, со оглед на тоа дека тие ќе можат многу попрецизно да се анализираат во постоечките

Galaxy Watch Active2 – балансирање на велнес-можностите со подобрено вмрежување

Galaxy Watch Active2 – балансирање на велнес-можностите со подобрено вмрежување

Самсунг Електроникс го претстави Galaxy Watch Active2, најновиот додаток на портфолиото паметни часовници од брендот Самсунг Галакси. Уредот содржи нови, интуитивни и рафинирани функции што допринесуваат лесно да се вклопи во животниот стил на корисниците, притоа помагајќи им да ги унапредат своите здравствени и велнес-цели, како и непрекинато и вмрежено

“Летечкиот човек“ за 20 минути го прелета Ламанш

“Летечкиот човек“ за 20 минути го прелета Ламанш

Четириесетгодишниот французин Френки Запата вчера (4.8.2019 г.) го прелета Ламанш со помош на својата летачка даска (флајборд, flying board). Потфатот беше остварен во вториот обид да го прелета Ламанш. Притоа тој полетал од местото Сангат во близина на Кале, на северот на Франција и, по кратка пауза за полнење на гориво некаде на половина пат, успеал

Летен YOTA камп во август

Летен YOTA камп во август

Како член на Меѓународната раиоаматерска унија (ИАРУ), Радиоаматерскиот сојуз на Македонија (РСМ) редовно ги следи и партиципира во програмите и акциите на ИАРУ, особено во оние наменети за младите радиоаматери како што се YOTA (Youngsters On The Air), YCP (Youth Contesting Program) и Kids Day. РСМ неколку години наназад е една од најактивните членки