притисни ентер »

Извори

Exclusive

Уапсени двајца тетовчани поради поседување на дрога

Уапсени двајца тетовчани поради поседување на дрога

Вчера околу 14.15 часот на ул.„Илинденска“ во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово ги лишиле од слобода Б.Љ.(39) од Тетово и  Т.Р.(44) од Гостивар, затоа што при преглед кај нив се пронајдени хероин,дигитална вага и алуминиумска цевка со остатоци од хероин. Двајцата се задржани во Полициската станица Тетово и по целосното расчистување и документирање

Колку мораториумот ќе ги зголеми ратите на кредитите

Колку мораториумот ќе ги зголеми ратите на кредитите

Врие на социјалните мрежи откако граѓаните кои имаат кредити во банките сфатија дека одложувањето на ратите и каматите не е бесплатно. Односно, дека додека нивните обврски кон банките мируваат, народски кажано „таксиметарот врти“. Банките за периодот од шест месеци ќе пресметуваат камата на долгот во мирување, која потоа, откако ќе помине тој рок,

Тестови за КОВИД 19 се вршат во пунктовите во поликлиниките „Јане Сандански“, Ченто, Чаир и Идадија

Тестови за КОВИД 19 се вршат во пунктовите во поликлиниките „Јане Сандански“, Ченто, Чаир и Идадија

Министерството за здравство соопшти дека од денеска е во функција уште еден пункт за тестирање на коронавирус во Поликлиниката Идадија. Граѓаните на Скопје можат да се тестираат во четирите пункта и тоа во поликлиниките „Јане Сандански“, Ченто, Чаир и Идадија. Со ова, двојно е зголемен капацитетот за тестирање во Скопје. Од минатата недела во функција

Ретките болести заборавени во мерките за заштита од Ковид-19

Ретките болести заборавени во мерките за заштита од Ковид-19

Здружението на граѓани за ретки болести ЖИВОТ СО ПРЕДИЗВИЦИ реагира дека пациентите со ретки болести не се опфатени со мерките за заштита од Ковид-19 кои ги донесе Владата. Станува збор за околу 500 пациенти заведени во регистарот со над 80 различни дијагнози. Ретките болести не се ставени на листа на ослободени од работа, иако има пациенти на биолошка

Двајца починати и 44 нови случаи на коронавирус во Македонија

Двајца починати и 44 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен

Крајот на епидемијата на коронавирусот во Италија е можен кон почетокот на мај

Крајот на епидемијата на коронавирусот во Италија е можен кон почетокот на мај

Според прогнозите на италијанскиот Институт Ејнауди за економија и финансии, епидемијата на новиот коронавирус во Италија би завршила до 5 мај. Епидемиолошкото сценарио на Институтот се темели врз алгоритмот кој ги зема во обѕир сите параметри на пандемијата, вклучувајќи го и бројот на новите случаи, хоспитализацијата, заздравувањето на пациентите

Ниту снегот не е проблем за Федерер (ВИДЕО)

Ниту снегот не е проблем за Федерер (ВИДЕО)

Поради пандемија коронавирус е откажан еден Гренд слем турнир. Станува знор за Роланд Гарос, а сезоната во тенисот е прекината до крајот на јуни, па под знак прашалник е легендарниот Вимблдон. Тенисерите оваа пауза ја користат за дружење со своето семејство, но и за време на карантинот се обидуваат да ја одржат формата. Роџер Федерер како тренира во

Хороскопски знаци кои секогаш бараат нешто подобро

Хороскопски знаци кои секогаш бараат нешто подобро

Без разлика дали сте еден од оние луѓе кои никогаш не се целосно задоволни од она што го имаат, или сте некој кој наоѓа грешка во сè, вистината е дека многу луѓе секогаш бараат нешто повеќе од она што го имаат. „Тревата е секогаш зелена од другата страна на оградата“, велат тие. Тоа е клише што никој не го анализира, но сепак неговото значење е јасно:

Црна Гора воведе забрана за движење

Црна Гора воведе забрана за движење

Црногорските власти воведоа забрана за движење за да ја спречат пандемијата на коронавирус, така што граѓаните нема да можат да ги напуштат своите домови во работните денови од 19 до 5 часот наутро, а за време на викендите од 13 часот до понеделник наутро. Владата на Црна Гора оваа вест ја објави на својот налог на „Твитер“. Забраната ќе важи две недели

Сместени 154 луѓе во карантин во хотелите на ЕСМ на Попова Шапка

Сместени 154 луѓе во карантин во хотелите на ЕСМ на Попова Шапка

154 лица се сместени во државен карантин во хотелите ,,Попова Шапка” и ,,Славија” на Попова Шапка, кои се во сопственост на АД ЕСМ. Сместувањето е извршено во текот на вчерашниот и денешниот ден. Граѓаните се вратени со два лета од Виена, Австрија и од Базел, Швајцарија. При приемот, лицата се контролирани и анкетирани од страна на медицинска екипа