притисни ентер »

Извори

Фактор

ЕДЕН ПО ЕДЕН ЏАФЕРИ ГИ ПРОЗИВАШЕ ПРАТЕНИЦИТЕ, тројца се отсутни од првата седница, Шахпаска претседател на Верификациона

ЕДЕН ПО ЕДЕН ЏАФЕРИ ГИ ПРОЗИВАШЕ ПРАТЕНИЦИТЕ, тројца се отсутни од првата седница, Шахпаска претседател на Верификациона

Еден по еден спикерот Талат Џафери ги прозиваше новите пратеници по име и презиме, на Конститутивната седница на новиот собраниски состав. Тие со кревање картонче го потврдуваат своето присуство. Присутни беа 117 пратеници, а тројца беа отсутни. Така ќе се одвиваат и наредните точки кои се на дневен ред. Џафери е ревносен во произивањето и се гледа

СКОПЈАНЕЦ УБИЛ ЧОВЕК ВО ДОЛНО ДУПЕНИ - бил откриен откако го нашле трупот во распаѓање

СКОПЈАНЕЦ УБИЛ ЧОВЕК ВО ДОЛНО ДУПЕНИ - бил откриен откако го нашле трупот во распаѓање

Скопјанец убил човек во Долно Дупени со огнострелно оружје, а бил откриен откако бил пронајден черепот и трупот во распаѓање. Ќе му се суди за убиство со умисла. Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение за кривично дело – Убиство од член 123 став 1 од Кривичниот

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

Педалинката на која се возеше момчето што исчезна вчера во водите на Преспанското Езеро беше исправна и не се преврти, туку момчињата скокаа од неа во водата, изјавил Ведат Адемовски од Асамати, сопственик на педалинките во Претор. „Децата ја зедоа педалинката и скокаа од неа. Изјавено било дека педалинката се превртила, но такво нешто нема. Тие скокале

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување

Лидерот на Левица, а сега и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев, продолжува со провокативни објави на фејсбук, кои за дел од јавноста, особено за неговите симпатизери и гласачи, се интересни. „Чим им ВЛЕГОВМЕ, нема излегуење“, напиша Апасиев на фејсбук, објавувајќи негова фотографија, како и на пратеникот кој заедно со него ќе седи во преатеничките

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

Им мереа температура пред да влезат, согласно новите здравствени протоколи заради заштита од корона вирусот, а го дадоа и својот потпис. Новите парламентарци влегоа во Законодавниот дом, некои за прв пат, некои се веќе одомаќинети. Некои од нив ќе станат и министри во новата влада што ќе се формира, откако партиите за тоа ќе постигнат консензус. Погледнете

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

ИутеКредит Македонија во рамките на своите активности како општествено одговорна компанија  организираше крводарителска акција во која учествуваа врабoтените во компанијата и бренд амбасадорот на ИутеКредит, автомобилскиот шампион Игор Стефановски Иџе. Дел од вработените редовно даруваат крв, а дел од нив тоа го направија за прв пат. Оние вработени

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

Продолжува промотивниот период за подигнување готовина без провизија со American Express Point на банкоматите на Силк Роуд Банка и НЛБ Банка

Силк Роуд Банка АД Скопје ги известува сите корисници на American ExpressPoint дебитната картичка дека е продолжен промотивниот период до 30.09.2020 година за подигнување готовина без провизија на повеќе од 200 банкомати ширум државата. Сите корисници на картичката во текот на август и септември ќе можат покрај од постојната мрежа на банкомати на Силк

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

Можеби и досега разговараа далеку од очите на јавноста, но од денеска почнуваат и официјално преговорите за обезбедување на новото парламентарно мнозинство, како и за новата Влада. Партиите, како што во повеќе наврати од нив побара и меѓународната заедница, ќе мора да постигнат договор и да обезбедат стабилна влада, која ќе оди по зацртаниот пат на

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

ГЕРМАНСКИ КОМПАНИИ ДО СОЈУЗНАТА ВЛАДА: Не можеме без работниците од Западен Балкан

Голем дел од германските компании ја предупредија Владата дека без работниците од Западен Балкан нема да можат да опстојат бидејќи, како што наведуваат во дел од германските медиуми, многу тешко ќе можат да најдат соодветен кадар, откако илјаднци вработени во градежниот сектор ќе заминат во пензија. Херман Шулте Хилтроп, претседател на огранокот за

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

КОНЕЧНО ДОЈДОА ПОВЕЌЕ ПАРИ ВО БУЏЕТОТ - во јули прв месечен раст на приходите

Во јули се забележува прв месечен раст на приходите во буџетот од почетокот на КОВИД-19 кризата, со месечен раст од 1,4 отсто во однос на лани. Ова се должи на растот на придонесите, но и на повеќе видови даноци, јави Министерството за финансии. По реализацијата во јуни која бележеше значително подобра наплата на приходите од април и мај, по олабавување