притисни ентер »

Извори

Фактор

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ СО ЖРТВИ ВО ИСТАНБУЛ: Градот под вода, автомобили пливаат

Незапамтено невреме го погоди турскиот град Истанбул, а најмалку едно лице загинало. Агенциите јавија дека поројните дождови го поплавиле и познатиот Гранд Базар, комплексот со наткривени улици со бројни продавници. Властите го запреле траектниот превоз преку Босфорот, а укинати се и некои трамвајски улици. Eminönü’nde bir sokak, sağanak yağış sırasında

Еве ја временската прогноза за денеска

Еве ја временската прогноза за денеска

Ширум земјава времето денеска ќе биде сончево сo слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 18 степени, а дневната температура од 24 до 35 степени. УВ индексот ќе изнесув 8. Во Скопје и околината сончево време со утринска температура до 14 степени, а дневна температура до 33 степени.

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

СВЕЧЕНА ЦЕРЕМОНИЈА: АРМ го слави 27-от роденден

Во Армискиот центар за обука на вода во Охрид, денеска, ќе се одржи централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата. На свечената церемонија на 27-от роденден на Армијата, со пригоден говор ќе се обратат претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска. На свеченоста

Па царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

Па царинските бариери од Косово, Македонија утре ќе одлучи како ќе возврати

Косово забрани од Македонија да се увезуваат компири и мед, откако претходно ние забранивме увоз на риба, а како ќе возвратиме на царинските бариери ќе се знае утре. Министерот за земјоделство најави дека одлука ќе има в понеделник откако прво ќе одлучи заедно со Бектеши и Атанасов какви чекори да преземат. Царинските бариери од Косово се воведоа како

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Што сака да каже обвинителката Ленче со ФБ статусот и за кој е посветен?

Обвинителката која е дел од тимот на Катица Јанева, Ленче Ристовска преку социјалните мрежи испрати интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета објавата напиша: „Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко се тоне во живиот песок“. Овој статус следи по наредбата на Јанева за претрес на сите обвинители при влез и излез

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

Росоклија: Што чека и што очекува ВМРО-ДПМНЕ? Непостоечка последна шанса?

„Шанса, прва или последна е, ако се стремиш кон некоја цел. Која е целта на ВМРО-ДПМНЕ освен да бидат устоличени како власт од страна на Меѓународниот, што значи понатамошна поддршка на актуелната власт на СДСМ во спроведувањето деструктивни национални политики кои на Македонија и се наметнати од надвор? Која нивна досегашна постапка покажа дека им

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје

(ВИДЕО-ФОТО) Силни топовски татнежи и експлозии го стресоа Скопје

Истрел од 10 плотуни од шест артилериски орудија (хаубица 105 мм.) во 19 часот ги вознемири Скопјани. Претходно околу 15 часот се случи пробна артилериска стрелба со истрел од еден плотун од шест артилериски орудија (хаубица 105 мм) Љубопитни, а очигледно недоволно информирани и покрај информациите од надлежните, на балконите во главниот град жителите

Фестивал СЛОБОДНА ЗОНА Виница

Фестивал СЛОБОДНА ЗОНА Виница

По повод 75 години од ослободувањето на градот од фашизмот, а во рамките на повеќедневната манифестација ВИНИЦА - СЛОБОДЕН ГРАД, на 30.08.2019 година, петок, со почеток од 20:00 часот, во градскиот парк во Виница ќе се одржи музичкиот фестивал  СЛОБОДНА ЗОНА на кој ќе настапат следниве музички групи: Александар Велики - Скопје Дактили - Струмица КИ

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

(ВИДЕО) ДРАМА НА АВТОПАТ ВО ХРВАТСКА: Авион принудно слетал, патниците престрашени

Несекојдневна интервенција имаа пожарникарите од Хрватска кога на автопатот Загреб-Ријека помеѓу Врбовско и Рамна Гора авион од типот "cessna 150 M" слетал насред возна лента. Граѓани кои во тој момент се наоѓале во автомобилите го снимиле принудното слетување а сите останале во шок. -Почна да кружи по небото над нас, се спушти многу ниско, но и понатаму

КОЅИЈАС ЗА ТАБЛИТЕ НА СПОМЕНИЦИТЕ: „Сами признаа дека Александар Велики е грчки херој“

КОЅИЈАС ЗА ТАБЛИТЕ НА СПОМЕНИЦИТЕ: „Сами признаа дека Александар Велики е грчки херој“

На споменикот на Александар Велики во Скопје пред три дена е поставена табла на која е истакнато дека овој голем војсководец и припаѓа на хеленската историја и култура. Никос Коѕијас, некогашен министер за надворешни работи на Грција, на социјалните мрежи објави фотографија од новопоставените табли на споменикот, напоменувајќи дека тоа е знак на кој