притисни ентер »

Извори

Fashionel

Македонија и светот денеска во едночасовен еколошки мрак

Македонија и светот денеска во едночасовен еколошки мрак

Денеска, Часот на планетата Земја ќе се солидаризира со милионите граѓани ширум светот и низ овие кризни времиња ќе испрати порака за да слушне гласот на индивидуалците! Како што акцијата ќе патува низ часовните зони, милиони луѓе ширум светот преку симболично исклучување на осветлувањето во период од еден час ќе испратат порака за спас на планетата

Повторно „Диско селектор“ секој четврток со Драган Б. Костиќ

Повторно „Диско селектор“ секој четврток со Драган Б. Костиќ

Повозрасната генерација се сеќава на култните емисии „Заборави ако можеш“ и „Диско селектор“, но сега и помладите ќе имаат шанса да дознаат за што се работи. Имено, легендарниот Драган Б. Костиќ вчера најави дека „Диско селектор“ повторно ќе имаме можност да го слушаме, во стандардниот термин - четврток од 18 часот. „Почитувани пријатели, iзминативе

Љубов во време на корона: Ѝ испратил порака по дрон на сосетката и се родила љубов

Љубов во време на корона: Ѝ испратил порака по дрон на сосетката и се родила љубов

Не е сè така депресивно и негативно во ова време на изолација, кога надвор владее коронавирусот. Во карантин се раѓаат и љубовни приказни, а една таква споделија и американските медиуми. Џереми и Тори се имињата на соседите во Бруклин, кои се вљубија еден во друг. Џереми, кој живее на еден од високите катови во зградата, видел една девојка на покривот

Везењето е повторно „ин“, а овие Инста-профили го докажуваат тоа

Везењето е повторно „ин“, а овие Инста-профили го докажуваат тоа

Техниката на везење е еден од оние процеси во модниот дизајн кој му дава форма на висока уметност.  Историските почетоци географски оваа техника ја лоцираат во Кина каде се користела како декоративен процес при изработката на најлуксузната облека. За време на средниот век своја примена наоѓа и во производството на уникатна облека и во Европа како одраз

Вистинско музичко уживање: Виртуелни хорови шират позитивност со фантастичните онлајн изведби

Вистинско музичко уживање: Виртуелни хорови шират позитивност со фантастичните онлајн изведби

Со оглед на тоа дека речиси целиот свет е во изолација, на Интернет се појавија бројни предизвици за да минува времето што побрзо, а воедно да се покаже солидарност и да се пренесе порака дека никој не е сам. Нам вниманието ни го привлече предизвикот #VirtuelChoir. Под оваа ознака можете да видите бројни изведби на познати музички композиции од луѓе

Викенд рецепт: Мек и вкусен леб по рецепт на Џејми Оливер

Викенд рецепт: Мек и вкусен леб по рецепт на Џејми Оливер

Доколку сакате да ги изненадите домашните со нов рецепт за мек и вкусен леб, тогаш прочитајте го текстов до крај. За некого правењето леб е наједноставна работа, за други пак и не, но во продолжение ќе дознаете како британскиот готвач Џејми Оливер го прави, односно следи неговиот рецепт: Состојки: вода, 7 гр.сув квасец, пола лажица морска сол и 1 килограм

Сабота во џинс и кратка јакна

Сабота во џинс и кратка јакна

Добро утро. Се надеваме дека сте во добро здравје и времето дома го користите на најдобар можен начин. Викенд е, што значи дека доколку имате некакви обврски, ќе мора да ги завршите до 16 часот, кога започнува полицискиот час. Ние пак, стандардно имаме стајлинг на денот, кој можете да го искористите доколку излегувате. Комбинацијата е составена од

Must have: Црна и бела варијанта на асиметричен фустан со еден ракав

Must have: Црна и бела варијанта на асиметричен фустан со еден ракав

Асиметричните кроеви се наметнаа како тенденција која ужива голема популарност неколку сезони наназад. Предизвикуваат внимание, впечатливи се, па колку и да е едноставен дизајнот, асиметријата додава нота на привлечност. Во нашиот избор за „Must have“ денеска се осврнуваме на фустани во асиметричен крој, со еден ракав, во црна и бела варијанта. Уникатниот

ФОТО: Уметност + тоалетна хартија + изолација = доза хумор

ФОТО: Уметност + тоалетна хартија + изолација = доза хумор

Во овој период кога сите сме дома и се трудиме што поинтересно и корисно да го поминеме времето, се раѓаат и интересни креативни идеи. Така, ние сосема случајно откривме профил на Инстаграм кој прави спој од уметност, тоалетна хартија и токму креативност во време на изолација, а крајниот резултат се фотографии што ќе ве насмеат. Профилот е насловен

Мислиме на лето: Овие сандали ќе бидат вистински хит

Мислиме на лето: Овие сандали ќе бидат вистински хит

Календарски, пролетта ни пристигна, иако времето надвор не е баш во согласност со тоа. Сепак, тоа не нè спречува да мислиме на подобри и поубави денови. Уличните брендови веќе ги пласираат трендовите за сезона пролет/лето, а меѓу нив се и сандалите, односно влечки со четириаголен облик кај прстите. Доаѓаат во различни бои и модели - на ниски потпетици,