притисни ентер »

Извори

Флеш

Судот и ја отфрли жалбата на Јанева за определениот притвор

Судот и ја отфрли жалбата на Јанева за определениот притвор

Кривичниот суд и ја отфрли жалбата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за определениот 30-дневен притвор, потврдија за МИА од Кривичниот суд. Судот синоќа одреди триесетдневен притвор за специјалната јавна обвинителка Јанева. Притворот го бараше Јавното обвинителство поради основано сомнение дека Јанева ја злоупотребила службената положба

Калараш се врати во Вардар

Калараш се врати во Вардар

Русинот беше еден од играчите кои си најдоа нов ангажман откако во април месец сопственикот Сергеј Самсоненко соопшти дека го напушта клубот. Тој потпиша договор со Мотор Запорожје, но кога по триумфот во Келн пристигна вест дека Вардар нема да се распадне, Глеб Калараш изрази желба да се врати во „Јане Сандаски“. Со месеци се обидуваше да најде решение

ЦО на СДСМ избра пет потпретседатели

ЦО на СДСМ избра пет потпретседатели

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев потврди дека за министер за финансии ќе ја предложи Нина Ангеловска, коосновач и директор на „Групер“. „Нина Ангеловска, е еден од оснивачите на „Групер.мк“, добитник на награда на „Форбс“, која е на 30 години, млад човек кој е и доктор на науки од УКИМ. Верувам во нејзиното осумгодишно искуство да биде оснивач,

Скопјанец повреден од залутан куршум одбил да оди во болница

Скопјанец повреден од залутан куршум одбил да оди во болница

Младо момче од Скопје било повредено во ногата од залутан куршум додека работело. Околу 12.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во селото Сарај, скопско, во објект во изградба, додека 29-годишниот Д.З. и 63-годишниот Б.С. од Скопје работеле на објект, Д.З. се здобил со телесна повреда на ногата од залутано зрно, но одбил да биде пренесен за укажување

Скопјанка нападната на Токсикологија

Скопјанка нападната на Токсикологија

На 22.08.2019 во 03.25 часот во СВР Скопје, Х.Ј.(38) од Скопје пријавила дека истиот ден околу 02.30 часот во Комплексот клиники „Мајка Тереза“, во Одделот за токсикологија, додека ги извршувала нејзините работни задачи, била физички нападната од едно лице. Се работи на расчистување на случајот.

Штерјев бара одговори од Русковска и Јовески за Катица Јанева

Штерјев бара одговори од Русковска и Јовески за Катица Јанева

Претседателот на советот на јавни обивнители, Коле Штерјев, денеска изутрина испратил допис и до државниот обвинител Љубомир Јовески и до шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Русковска да достават информација за статусот на шефицата на СЈО Катица Јанева, објави „360 Степени“. Кога Штерјев ќе добие официјално известување

Изгоре двокатен автобус на ЈСП, нема повредени патници

Изгоре двокатен автобус на ЈСП, нема повредени патници

Целосно изгоре двокатен автобус на ЈСП во Ѓорче Петров. Автобусот со број 5 сообраќал на редовна линија кон Центар, а се запалил во близина на општинската зграда. Патниците навреме го напуштиле возилото и меѓу нив нема повредени. Откако со противпожарниот апарат возачот не успеал да го стави огнот под контрола, на помош била повикана противпожарната

Меси ќе биде подготвен за Бетис

Меси ќе биде подготвен за Бетис

Бранителот на трофејот во Примера, Барселона, веќе во првото коло направи кикс и загуби на гости кај Атлетик Билбао. Ернесто Валверде мораше да игра без својот најдобар фудбалер Лионел Меси. Ѕвездата на Каталонците поради повреда беше надвор од конкуренција, но таков нема да биде случајот овој викенд. Последните информации од клубот велат дека Аргентинецот

На денешен ден – 22 август

На денешен ден – 22 август

1642.- Во Англија почнала граѓанската војна меѓу приврзаниците на круната и Парламентот, по изјавата на кралот Чарлс Први Стјуард дека членовите на Парламентот се предавници. Војната завршила во 1645 година, со пораз на кралот, кој врз основа на пресудата на револуционерниот суд бил погубен во 1649 година. 1846.- САД го анектирале Ново Мексико. 1854

Астрономски календар – 22 август

Астрономски календар – 22 август

Денеска е 22 август, 233-иот ден во годината. До крајот на годината остануваат уште 132 дена. Сонцето во Скопје изгреа во 5 часот и 47 минути, а ќе зајде во 19 часот и 26 минути. Денов трае 13 часа и 39 минути. Месечината, која е во фаза на млада Месечина, ќе изгрее во 6 часот и 19 минути, а ќе зајде во 19 часот и 56 минути.