притисни ентер »

Извори

Фокус

И воената полиција ќе го обезбедува државниот карантин

И воената полиција ќе го обезбедува државниот карантин

АРМ вечерва објави дека воената полиција се вклучува во обезбедување на објектите кои се одредени за државен карантин. -Воената полиција од вечерва се вклучува во обезбедување на дел од објектите одредени за карантински престој. Наша должност е да го дадеме максимумот во спроведување на мерките за дпречување на ширењето на ковид 19. Здравјето е најважно

889 починати во Италија, Франција нарача милијарда маски од Кина

889 починати во Италија, Франција нарача милијарда маски од Кина

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 650.919 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 30.299, а оздравеле 139.555 лица. – Во Хрватска денеска се потврдени 22 нови случаи на заразени со коронавирус, а бројот на смртни случаи се искачи на петмина. Вкупниот број заразени во таа земја изнесува 657 лица. – Уште еден

Папата и неговите соработници се негативни на корона вирус

Папата и неговите соработници се негативни на корона вирус

Резултатите од тестовите за коронавирус направени на папата Франциск и неговите најблиски соработници се негативни, соопшти Ватикан. Во Ватикан се тестирани 170 лица, од кои шест се позитивни. – Можам да потврдам дека ниту Светиот Отец ниту некој од неговите најблиски помошници не е меѓу нив, рече портпаролот на Ватикан, Матео Бруни. Содржините, графичките

Роднина на починатата: Не можеше да дише, а ни рекоа да ја донесеме само кога ќе има позитивен тест на корона вирусот

Роднина на починатата: Не можеше да дише, а ни рекоа да ја донесеме само кога ќе има позитивен тест на корона вирусот

Не можеше да дише се мачеше жената два дена, а преку прозор ни рекоа да дојдеме само кога ќе има позитивен тест на коронавирусот, вели за Телма , Али Теља, зет на починатата жена од Струга. 66 годишната Немљуне Ибраими во четвртокот била однесена во болницара во Охрид со приоритетен упат од нејзиниот матичен лекар. Но според нејзиниот зет, таму им

Видливите и невидливите последици од справувањето со Ковид 19

Видливите и невидливите последици од справувањето со Ковид 19

Околу 8 милиони луѓе годишно умираат како последица на глад. Годишно, околу 500 000 деца го губат видот како резултат на недостаток на витамин А. Од нив половина не успеваат да преживеат до својата прва година. Кога ќе се соочиме само со овие бројки, дали изгледа нормално ова што денес се случува со Корона вирусот? Пишува Владимир ЛАЗАРЕВИК Изминатите

Францускиот премиер: Првите 15 дена од април ќе бидат уште потешки

Францускиот премиер: Првите 15 дена од април ќе бидат уште потешки

Премиерот Едуард Филип изјави дека кризата со коронавирусот сега е глобална и дека во Франција првите 15 дена од април „ќе бидат уште потешки од 15-те дена што штотуку сме ги живееле“, јави дописникот на МИА од Париз. Филип го поздрави „колективниот напор“, најпрво оној на медицинскиот персонал, за кој рече дека е „восхитувачки, храбар и посветен“,

Жбогар: Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговори

Жбогар: Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговори

Земјите членки конечно се согласија за почеток на преговори со Северна Македонија. Ова не е само уште една одлука на ЕУ, ова е одлука за почеток на преговорите за пристапување. Нема повеќе дополнителни услови и затоа сакам да им честитам на граѓаните на земјата за нивното трпение, решителност и посветеност кон европската идеја, вели евроамбасадорот

Владата од Економскиот совет доби препораки за нови економски мерки

Владата од Економскиот совет доби препораки за нови економски мерки

Економскиот совет, кој работи на иницијатива на претседателот на Владата на  Оливер Спасовски, денеска го одржа вториот состанок на кој беше разгледан дополнителниот пакет мерки кој го предлага Владата за справување со последиците по економијата, стопанството и финансискиот сектор од блокадата на реалниот сектор што го предизвика корона вирусот, сооштија

ДУИ: Ние сме НАТО и гарант на Охридскиот и Преспанскиот договор

ДУИ: Ние сме НАТО и гарант на Охридскиот и Преспанскиот договор

ДУИ денеска им честиташе на сите граѓани за полноправното членство на нашата земја во НАТО по завршувањето на сите формални постапки на процесот за членство и порача „Ние сме НАТО“. Големите достигнувања оваа недела се круна на нашето национално и политичко дејствување, сега веќе сме полноправна членка на НАТО  и ги започнавме преговорите за членство

Од 200 до 300 тестови за корона вирус се прават на дневно ниво

Од 200 до 300 тестови за корона вирус се прават на дневно ниво

Од 200 до 300 тестови се прават на дневно ниво за да се утврди дали одредени граѓани кои на некој начин имале контакт со веќе заразени или се вратиле од ризичните подрачја се носители на заразниот корона вирус, тврди за „Фокус“, министерот за здравство Венко Филипче. Тестовите за корона вирус се прават во лабораторијата на Институот за јавно здравје,