притисни ентер »

Извори

Гол

Кузманоски со иницијатива: Ова ни е најважниот натпревар, да помогнеме заедно!

Кузманоски со иницијатива: Ова ни е најважниот натпревар, да помогнеме заедно!

По рецептот на бројни спортисти ширум светот, еден од најистакнатите македонски ракометари, кој долги години ги бранеше боите на националниот дрес, Горан Кузманоски, покрена иницијатива во борбата против ширењето на коронавирусот. Искусниот член на Еурофарм Пелистер ги повикува сите спортисти и спортски работници од Македонија, на солидарност и единство

Знаете ли кој е првиот светски клупски шампион?

Знаете ли кој е првиот светски клупски шампион?

Англија се смета за колевка на фудбалот, иако тоа сè уште не е докажано. Фудбал се играло уште пред 2.000 години во Кина, кога група на луѓе шутирале со сè и сешто, но со сигурност може да се каже дека на Островот се измислени првите правила и е одигран првиот натпревар, иако истиот нималку не наликува на денешниот. Кога ќе се спомне северно-западниот

Федерацијата донесе одлука: Нема повеќе кошарка сезонава во Хрватска

Федерацијата донесе одлука: Нема повеќе кошарка сезонава во Хрватска

Хрватската кошаркарска федерација се реши да ја донесе најтешката одлука поврзана со домашната кошарка и ги прекина сите натпреварувања оваа сезона. Поради големите проблеми со пандемијата со коронавирусот и немањето на услови за одигрување на натпревари, кошаркарската куќа во Хрватска означи крај на сезоната, а со тоа нема да бидат прогласени шампиони

ФИБА ја суспендира ЛШ и објави солуции за нејзино доигрување

ФИБА ја суспендира ЛШ и објави солуции за нејзино доигрување

На состанокот на бордот на Лигата на шампионите на ФИБА, што се одржа во во текот на вчерашниот ден преку видео-конференција, беше донесена одлука ова натпреварување да биде одложено за крајот на септември, односно почетокот на октомври 2020 година. Сите преостанати натпревари, првично закажани од март до мај 2020 година, со цел да се заштити здравјето

Грнчаров: МЗТ треба да биде првак, да нема испаѓање и лигата да се прошири

Грнчаров: МЗТ треба да биде првак, да нема испаѓање и лигата да се прошири

Македонската кошарка е во прекин поради коронавирусот, а Кошаркарската федерација (КФСМ) е во консултација со клубовите и разгледува дали постојат можности и како да се продолжи понатаму. Тешко изводливо е дека мак-баскетот пак ќе биде активен по пандемијата, а за Gol.mk моменталната ситуација ја коментира Тони Грнчаров, извршниот директор на МЗТ Скопје

ОФИЦИЈАЛНО: Вимблдон првпат откажан по Втората светска војна

ОФИЦИЈАЛНО: Вимблдон првпат откажан по Втората светска војна

Шпекулациите и најавите во претходните неколку дена добија потврда, Неофицијалното светско првенство во тенис на трева, турнирот во Вимблдон и официјално е откажан. Нема услови за одржување на третиот Грен слем турнир оваа година, па затоа првпат по Втората светска војна, турнирот во „All England club“ е откажан. Веројатно нема да се бара алтернативен

Клубовите добија голема помош: Шпанија ќе ги исплаќа ракометарите од АСОБАЛ

Клубовите добија голема помош: Шпанија ќе ги исплаќа ракометарите од АСОБАЛ

Македонија оваа сезона ја претставуваат двајца наши ракометари во најсилниот шпански ракометен шампионат, откако на Дарко Димитриевски му се приклучи кружниот напаѓач Костадин Петров. 28-годишниот велешанец по неколкуте сезони минати во Суперлигата, настапувајќи за повеќе клубови, се реши за прв интернационален предизвик и потпиша за тимот на Гвадалахара

ВИДЕО: Карантинот на Нејмар е живот без маана, на Бразилецот никогаш не му е здодевно

ВИДЕО: Карантинот на Нејмар е живот без маана, на Бразилецот никогаш не му е здодевно

Големите светски спортски ѕвезди карантинот го минуваат многу позабавно од обичните луѓе. Нивните опции се многу поголеми, а и максимално ги користат во период во кој светскиот спорт целосно сопре. Најскапиот светски фудбалер, Нејмар пред две и пол години премина од Барселона во ПСЖ за 222 милиони евра и купи луксузна вила и имот во Рио Де Жанеиро

Матеус: Нојер е дрзок, заборава што Баерн направи за него!

Матеус: Нојер е дрзок, заборава што Баерн направи за него!

Иднината на Мануел Нојер е главна топ-тема во германските медиуми во екот на пандемијата.  Германската легенда, Лотар Матеус го критикуваше голманот на Баерн Минхен, Мануел Ноер заради пропаднатиот договор со првакот на Германија. Имено, Нојер инсистираше на нов петгодишен договор, а пракса на баварскиот гигант е на играчите постари од 30 години да

Финалето на Лигата на шампионите ќе се игра без публика?

Финалето на Лигата на шампионите ќе се игра без публика?

Oткако денес објави дека завршницата на европските клупски натпреварувања ќе се играат во јули и август, Европската фудбалска централа (УЕФА) потврди дека треба да се одиграат сите натпревари од клупската сезона, а во тој контекст беа поместени и баражите за пласман на Европското првенство, кои беа предвидени за почетокот на месец јуни. >> Ново одложување: