притисни ентер »

Извори

Gostivarpress

Во Полог 5 лица ја прекршиле одлуката за ограничено движење

Во Полог 5 лица ја прекршиле одлуката за ограничено движење

Во периодот од 07.00 часот на 08.04. до 07.00 часот на 09.04.2020, на подрачјето на СВР Тетово вкупно 5 лица ја прекршиле одлуката за ограничено движење (ТЕ-3 и ГВ-2), кои веднаш се лишени и задржани и на кои ќе им бидат изготвени соодветни поднесоци по член 206 од Кривичниот законик. Во овој период вкупниот број на лица, спроведени во државен карантин

Вработените кои ги користат мерките стариот одмор да го искористат до 31 мај, а новиот за 2020 до 30 јуни

Вработените кои ги користат мерките стариот одмор да го искористат до 31 мај, а новиот за 2020 до 30 јуни

Од 4 април стапи на сила Уредба за примена на Законот за работните односи за време на вонредна состојба, а новините се однесуваат на користењето на деновите од годишниот одмор од 2019 година и 2020 година. Неискористениот дел од годишниот одмор за календарската 2019 година треба да го искористат до 31 мај 2020 година, само вработените во приватните

Работа на терен: Во автомобил може да се возат максимум тројца

Работа на терен: Во автомобил може да се возат максимум тројца

Фирмите чии работници се ангажирани теренски во периодот на полициски час, треба да ги имаат предвид препораките за заштита на вработените, но и новите правила околу превозот. Во врска со извршувањето на работни задачи на терен, постои ограничување и во еден автомобил не смеат да се возат повеќе од тројца, во која бројка се смета и возачот. Освен заштитната

Смирете го умот во четири чекори

Смирете го умот во четири чекори

Паниката е лоша емоција и треба брзо да се исфрли од главата, а со помош на бихевиоралната терапија, еве некоку совети за во овие времиња во кои нападите на паника стануваат се’ почести. Следниве неколку чекори предлагаат методи на смирување на умот кои се користат во традиционалната будистичка медитација и се потпираат на когнитивна бихевиорална терапија

За итен здравствен проблем во полициски час не ви треба дозвола за до болница

За итен здравствен проблем во полициски час не ви треба дозвола за до болница

Доколку граѓаните поради неодложни, моментални здравствени проблеми имаат потреба од лекар во период кога трае полицискиот час, не мора да бараат дополнителна дозвола. „Го имавме предвид ова, бидејќи во животот се случуваат и непредвидени работи, граѓаните немаат потреба да бараат на броевите 192, или да бараат дополнителна дозвола, туку тие треба

70 семејства од Општина Маврово и Ростуше добија пакети храна и средства за хигиена

70 семејства од Општина Маврово и Ростуше добија пакети храна и средства за хигиена

Претседателот на Советот на Општина Маврово и Ростуше, Алил Алили заедно со волонтери од повеќе населени места и Црвениот крст го завршија првиот дел на достава на околу 70 социјални пакети со хигиенски средства и намирници во Горнореканските села и Мавровскиот регион. Дел од Социјалните пакети беа обезбедени преку Невладината организација Заедно Можеме,

„Happy M Fast food“ ќе врши достава и за време на полицискиот час

„Happy M Fast food“ ќе врши достава и за време на полицискиот час

Со цел да ги задоволат потребите на граѓаните, кои поради новите мерки од Владата имаат дополнително ограничување на движењето, „Happy M Fast food“ обезбеди начин со кој ќе може да се прават нарачки и достава на храна за време на полицискиот час. Нарачките и доставата ќе може да се реализираат според следното работно време: Понеделник – петок: 16:00-21:00

На лицата со попреченост и придружниците им е дозволен посебен режим за време на полицискиот час

На лицата со попреченост и придружниците им е дозволен посебен режим за време на полицискиот час

Владата на денешната 38-ма седница на предлог на Министерството за здравство и Министерството за труд и социјална политика дозволи посебен режим на движење за лицата со попреченост. За оваа категорија граѓани нема да важи забраната за движење во периодот од 19 до 20 часот, од понеделник до петок, а во деновите на викенд од 11 до 13 часот. Оваа мерка

Апел до земјоделците во гостиварско да не палат огнови

Апел до земјоделците во гостиварско да не палат огнови

Со затоплувањето на времето се очекува во Полошкиот регион да се интензивираат земјоделските активности на нивит. Секторот за внатрешни работи Тетовоапелира до сите кои деновиве ќе работат на земјоделските површини или од најразлични причини ќе се движат на отворен простор да не палат огнови. „Ова, посебно се однесува на земјоделците кои интензивно

Во регионот на Гостивар вкупно за корона тестирани 120 лица, нови позитивни нема

Во регионот на Гостивар вкупно за корона тестирани 120 лица, нови позитивни нема

Од регионот на Гостивар за коронавирус до сега вкупно се тестирани 120 лица. Нови позитивни случаи нема. Официјалната бројка на заболени е 4, во која спаѓа и пациентот од струмичко кој беше пренесен на инфективното одделение во гостиварската болница од државен карантин во Маврово. Тој денес веќе бил префрлен во болницата во Струмица. Останатите се