притисни ентер »

Извори

Gostivarpress

Што значи да си леворак?

Што значи да си леворак?

Во светот помеѓу 10 и 12 проценти од луѓето се левучари. Левучарите генерално се посрамежливи од десничарите, исто така, повеќе се двоумат пред сторат нешто драматично. Левучарите пијат повеќе и почесто. Десната страна на мозокот, која ја користат повее од левата, има помала толеранција на алкохол поради што побрзо се опиваат. Левучарите имаат поголеми

Социјалците кои примале помош преку Еуростандард да се префрлат во друга банка до 25 август

Социјалците кои примале помош преку Еуростандард да се префрлат во друга банка до 25 август

Министерството за труд и социјална политика ги извести корисниците на парични права од социјална и детска заштита и згрижувачките семејства кои биле клиенти на „Еуростандард банка“ и средствата ги добивале на картичка, ги подигнувале на шалтерите на банката, или ги добивале во својот дом, како и оние што ги подигнувале на шалтерите на „АД Пошта на

Нови 27 решенија за изолација во Гостивар, активно болни со корона се 294 лица

Нови 27 решенија за изолација во Гостивар, активно болни со корона се 294 лица

Според статистиката на Секторот за внатрешни работи Тетово, во текот на изминатото деноноќие, Државниот санитарен и здравствен инспекторат изготвил 27 нови решенија за изолација за граѓани од подрачјето на Гостивар. Контроли им биле извршени на 357 лица со вакви решенија и не биле констатирани неправилности околу почитувањето. Полицијата известува

Два физички напади и пожар во гостиварско

Два физички напади и пожар во гостиварско

Во најновиот полициски билтен за гостиварското подрачје, СВР Тетово бележи два физички напади и пожар. Вчера (12 август) во 12.20 часот во Полициското одделение Галате, 35 годишниот А.А. од село Добридол пријавил дека утрото, поради недорабирање околу градежни работи, бил физички нападнат од Л.В. од истото село. Ноќеска пак (13 август) во 2.40 часот

141 новозаразен со корона во земјава – Гостивар со оздравени 14 и нови 4 случаи

141 новозаразен со корона во земјава – Гостивар со оздравени 14 и нови 4 случаи

Во дневната информација на Министерството за здравство за состојбата со коронавирусот, регионот на Гостивар е евидентиран со 4 нови потврдени случаи и 14 оздравени пациенти. МЗ соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19. По региони: Скопје-48, Куманово-21, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1,

Извлечени двојките за првото коло од 2 МФЛ: ФК Гостивар дома со Охрид, ФК Вардар Форино на гости со Дрита

Извлечени двојките за првото коло од 2 МФЛ: ФК Гостивар дома со Охрид, ФК Вардар Форино на гости со Дрита

Со ждрепка во Фудбалската федерација на Македонија беше одреден распоредот на натпревари за Втората македонска фудбалска лига за сезоната 2020/2021, која започнува на 22 август. Втората лига како и години наназад е поделена на Исток и Запад, во која по 10 екипи од двете лиги ќе борат за првото место кое води директно во Првата лига и втората позиција

Заев го доби мандатот, има рок од 20 дена да формира нова Влада

Заев го доби мандатот, има рок од 20 дена да формира нова Влада

Точно напладне, претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот за составување на Влада, на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, чија коалиција „Можеме“ освои најмногу пратенички места на Парламентарни избори на 15 јули. „Ќе составиме Влада која уште повеќе ќе го развива концептот едно општество за сите. До Собранието ќе испорачам предлог со квалитетни

Во тек е пријавување за помош од 50 евра за училишен прибор

Во тек е пријавување за помош од 50 евра за училишен прибор

Државата ќе доделува по 3.000 денари на средношколци од семејства со ниски приходи, како помош за обезбедување на училишен прибор. Право на користење имаат редовни ученици, постари од 16 години, членови на семејно домаќинство во кое остварениот просечен месечен доход во семејството по сите основи за 2019 година не е поголем од просечната исплатена

Што треба да направите ако сте биле корисник на услугите на Еуростандард банка

Што треба да направите ако сте биле корисник на услугите на Еуростандард банка

Народната банка вчера ја укина дозволата за работење на Еуростандард банка АД Скопје, а за денес најави дека ќе побара отворање на стечајна постапка. Граѓаните и фирмите кои работеле со Еуростандард банка АД Скопје се во паника што ќе се случи со нивните средства. Од Народната банка излегоа со информации наменети за физичките и правните лица коишто

Градинките ги прилагодуваат групите, приоритет ќе имаат децата на самохрани и на двајца вработени родители

Градинките ги прилагодуваат групите, приоритет ќе имаат децата на самохрани и на двајца вработени родители

Кога точно ќе повторно ќе се отворат детските градинки, се‘ уште не се знае. Министерството за труд и социјална политика информираше дека на состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството за здравство била донесена одлука да се ажурираат податоците за бројот на деца за кои родителите се изјасниле дека ќе посетуваат градинка