притисни ентер »

Извори

Градина

Доматите, пченката и грашокот се подобри од конзерва?

Доматите, пченката и грашокот се подобри од конзерва?

Доматите, пченката и грашокот се подобри од конзерва? Свежо варените и конзервираните домати содржат 40 отсто повеќе антиоксиданси и ликопен од свежите, а конзервираниот грашок има поголем извор на протеини и растителни влакна. Истражувањето направено од страна на Универзитетот на Њу Џерси, докажаа дека зеленчукот како што се грашокот, пченката и доматите

Парада во Холандија го слави Винсент ван Гог со гигантски фигури изработени од цвеќиња

Парада во Холандија го слави Винсент ван Гог со гигантски фигури изработени од цвеќиња

Ако сè уште не сте чуле за Корсо Зундерт, тоа е легендарна парада на џиновските фигури, украсени со илјадници цвеќиња од далија, движејќи се низ улиците на Зундерт, Холандија. Оваа година темата беше да се слави животот и делото на Винсент ван Гог кој е роден во истиот град пред 162 години. Деветнаесет екипи беа инспирирани од познатиот уметник создавајќи

Никогаш полесно: Пијалок од грејпфрут и оцет го чисти црниот дроб и ги топи масните наслаги ! (РЕЦЕПТ)

Никогаш полесно: Пијалок од грејпфрут и оцет го чисти црниот дроб и ги топи масните наслаги ! (РЕЦЕПТ)

Нарингин, антиоксиданс кој се наоѓа во грејпфрутот и цитросните овоштија, го стимулира црниот дроб да разградува маснотии и во исто време ја зголемува чувствителноста на инсулин, тврди тим на научници од Ерусалим и Америка. Поточно, една студија од 2010 година објавена во списанието „Плос Еден“ открила дека нарингинот со стимулирање на црниот дроб

Димковски и Бабовски во Новаци: Создаваме еднакви услови за развој на сите региони на државата со посебен акцент на руралните подрачја

Димковски и Бабовски во Новаци: Создаваме еднакви услови за развој на сите региони на државата со посебен акцент на руралните подрачја

Министерот за земјоделство, шумaрство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски и градоначалникот на општина  Новаци, Љубе Кузмановски, денеска ги посетија локациите кадешто се оваа општина ги реализира  капиталните инвестиции преку мерките од

Рукола: Примамлива за одгледување поради високата цена

Рукола: Примамлива за одгледување поради високата цена

Руколата често се користи во салати и покрај одличен вкус има и голема количина на витамини. Нутриционистичката употреба е се повеќе популарна во нашата земја и производителите имаат поголема веројатност да ја садат заради високата цена. Руколата се одгледува за многу хранливи лисја, а нејзиното одгледување воопшто не е комплицирано ако се обезбеди

Млади земјоделци, еве како можете да го подобрите вашето производство!

Млади земјоделци, еве како можете да го подобрите вашето производство!

Во Србија, сè повеќе млади луѓе одлучуваат да го посветат животот и работата на руралното земјоделство. Но, за да бидат успешни, понекогаш им треба соодветна помош од своите пријатели, врсници, соседи, затоа сите се собраа и го основаа Здружението на млади земјоделци на Србија. „Целта на ова здружение е да вклучи што е можно повеќе млади во земјоделското

Како да се ослободите од гасот и надуеноста без лекови: Јадете го ова растение секој ден и очекувајте чудо

Како да се ослободите од гасот и надуеноста без лекови: Јадете го ова растение секој ден и очекувајте чудо

Надуеноста на стомакот може да биде болно, непријатно и да предизвика гасови, и еве како да се ослободите од оваа состојба ефтино и без лекови, пишува Beautiful & Happy. Стомакот најчесто се подува заради храна што е тешка за варење, но исто така може да биде знак дека во организмот се развива опасна болест, како што е ракот. Ако често чувствувате

Гардена совети: Зимски посетители во вашата градина

Гардена совети: Зимски посетители во вашата градина

Кога деновите стануваат пократки и зимата завладее, сите очекуваат убава пријатна куќа. Но, што прават нашите мали пријатели – животните откако веќе не можат да најдат засолниште во дрвјата и во густата грмушка во нашата градина? Многу од нив хибернираат во овој период од годината, но други сепак треба да најдат доволно храна и соодветно место за криење

Збогум на градините: ЕУ и Хрватска забрануваат автохтони и стари сорти на семе

Збогум на градините: ЕУ и Хрватска забрануваат автохтони и стари сорти на семе

Од земјоделците и одгледувачите на зеленчук ќе се бара да користат стандардизирани и униформни семиња, а употребата на стари и ретки сорти ќе се казнува, дури и кога се сее или сади во приватна градина, пишува Нови Лист . По неодамнешната скандалозна одлука на Европската комисија за приватизација на водоснабдувањето, од Брисел ни доаѓа нов шок. Европската

Се зголемува глобалната потрошувачка на млечни производи

Се зголемува глобалната потрошувачка на млечни производи

Глобалната потрошувачка на млечни производи ќе се зголеми. Растот на населението, повисоките приходи и промената на навиките на потрошувачите се очекува да го поттикнат ова зголемување. Ова се наведува во извештајот на Европската комисија за развој на земјоделското производство од 2020 до 2030 година. Производството на млеко во Соединетите држави се