притисни ентер »

Извори

GSM

25 најдобри Single Player видео игри во 2020

25 најдобри Single Player видео игри во 2020

2020 година е исполнета со одлични Single Player видеоигри, a Gameranx направи избор од 25-те најдобри за PS4, PS5, Xbox One, Series X, Nintendo Switch…. Од Yakuza: Like a Dragon, RESIDENT EVIL 3 до Cyberpunk 2077, ова се најдобрите Single Player игри во 2020. Извор: kajgana.com

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Facebook објави дека во вториот квартал од 2020 година поради споделување на лажни информации за новиот коронавирус, вклучително и промовирани лажни превентивни мерки и лекови, отстранети се вкупно седум милиони објави.. Податоците се објавени во склоп на шестиот извештај за почитување на стандардите за однесување на социјалната мрежа, воведен на 2018

TikTok ги најави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги најави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини кои ги објавуваат на популарната видео апликација. За наплата на содржини TikTok постави и одредени услови.. Вкупно 19 креатори ќе бидат исплатени за видео содржини. Меѓу нив е и д-р Фајез (@lifeofadoctor), лекар во брза помош, кој од почетокот на TikTok во 2019 година собра повеќе

Видео: Реклама на Samsung за првите 5G таблети!

Видео: Реклама на Samsung за првите 5G таблети!

Покрај новите флегшип смартфони, паметниот часовник и безжичните слушалки, минатата недела Samsung претстави и нови таблети:. И Tab S7 и Tab S7+ ќе бидат достапни во WiFi и 5G верзии. Токму за нив, Samsung денес ја сподели првата реклама од 30 секунди. На кратко го спомнува 120Hz дисплејот, S Pen пенкалото и другите интересни карактеристики. Galaxy

Mozzila ги промени своите приоритети и отпушти 250 вработени!

Mozzila ги промени своите приоритети и отпушти 250 вработени!

Mozzila донесе неколку поважни стратегиски одлуки во последните неколку дена... Поради намалениот приход за време на глобалната пандемија, Mozilla Corporation, компанијата позади Firefox пребарувачот наиде на големи финасиски проблеми. Затоа, извршниот директор на компанијата сподели пост онлајн, најавувајќи ги новите планови кои треба да помогнат

Богатството на Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Богатството на Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Богатството на основачот на Facebook, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди долари откако социјалната мрежа понуди нова услуга на кратки видеа, пренесе BBC.. Компанијата пред два дена го претстави Instagram Reels, конкурент на контроверзната кинеска апликација TikTok. Акциите на Facebook вчера рипнаа за повеќе од 6 проценти. Со ова Закерберг стана

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook и на македонскиот пазар

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook и на македонскиот пазар

Кон крајот на месецов, технолошкиот гигант Huawei ќе го прошири своето портфолио на паметни производи во Северна Македонија со нова категорија – лесни и преносни лаптопи од Matebook серијата. Македонските корисници ќе имаат на располагање 4 претставници – моделите  Matebook X Pro со 13,9 инчен дисплеј на допир, ултра тенкиот 13 инчен Matebook 13 и

Твитер сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Твитер сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Twitter се обрати до кинеската компанија ByteDance која ја поседува апликацијата TikTok и изрази заинтересираност за преземање на американските операции на апликацијата за споделување видеа.. Далеку од извесно е дека Twitter би можел да го надмине Microsoft Corp и да заврши таков трансформативен договор во рок од 45 дена, ултиматумот што американскиот

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини кои ги објавуваат на популарната видео апликација. За наплата на содржини TikTok постави и одредени услови.. Вкупно 19 креатори ќе бидат исплатени за видео содржини. Меѓу нив е и д-р Фајез (@lifeofadoctor), лекар во брза помош, кој од почетокот на TikTok во 2019 година собра повеќе

Huawei Mate X2 5G: Детали и карактеристики!

Huawei Mate X2 5G: Детали и карактеристики!

Huawei го подготвува својот нов смартфон на преклопување. Еве што знаеме за него:. Една од најголемите промени ќе биде начинот на кој се преклопува дисплејот - внатрешната страна, наместо надворешната. Со оваа одлука, Huawei ќе го промени уникатниот дизајн на Mate X и Xs и новиот модел ќе наликува повеќе на Galaxy Fold и Z Fold 2. Екранот ќе биде 8