притисни ентер »

Извори

GSM

Новиот смартфон OnePlus 8 пристигнува во април

Новиот смартфон OnePlus 8 пристигнува во април

Новите рендери објавени на Тwitter се однесуваат на новата OnePlus 8 серија на мобилни телефони кои ќе бидат достапни во три нови бои.. Новите бои се Interstelar Glow(комбинација од црвена и виолетова) и Glacial зелена и Onyx црна боја. Засега не е познато дали трите нови бои ќе бидат во понуда и за OnePlus 8. OnePlus 8 pro ќе има 6,78-инчен QHD+ екран

Официјално: Еве кога ќе пристигне iPhone 9!

Официјално: Еве кога ќе пристигне iPhone 9!

По долго чекање знаеме кога официјално ќе биде најавен iPhone 9!. Пред појавувањето на COVID-19, Apple планираше да го претстави iPhone 9 на 31 март. Овој телефон ќе биде следбеник на iPhone SE, а ќе има дизајн како iPhone 8. Заедно со него ќе биде претставен и поголем модел - iPhone 8 Plus. Со новите промени, iPhone 9 и 9 Plus ќе бидат најавени во

iPhone 12 ќе биде претставен оваа есен и покрај пандемијата со COVID 19

iPhone 12 ќе биде претставен оваа есен и покрај пандемијата со COVID 19

Компанијата Apple планира да ги претстави новите модели на iPhone оваа есен и покрај пандемијата предивикана од коронавирусот SARS-CoV-2.. Иако пандемијата предизвика стопирање на производството ширум светот и затварање на сите продавници на Apple надвор од Кина, плановите на компанијата остануваат непроменети кога станува збор за претставување и продажба

OnePlus ги потврди клучните карактеристики на OnePlus 8 серијата!

OnePlus ги потврди клучните карактеристики на OnePlus 8 серијата!

Откако официјално го дознавме датумот на најавување на OnePlus 8 серијата, компанијата ги потврди и клучните карактеристики на OnePlus 8 и 8 Pro.. OnePlus 8 уредите ќе работат на Snapdragon 865 кој неодамна беше претставен со Galaxy S20 и LG V60 ThinQ. Овој процесор има 25% подобри перформанси од Snapdragon 855 кој се наоѓаше во OnePlus 7 и 7T. На

POCO F2 ќе доаѓа со нови карактеристики!

POCO F2 ќе доаѓа со нови карактеристики!

Poco F2 ќе биде многу повеќе од само Redmi K30 Pro верзија со ново име.... Poco F2 ќе биде следбеник на POCO F1 кој се покажа како особено популарен мешу купувачите. Станува збор за 5G смартфон кој работи на Snapdragon 865 со 6GB RAM и 128GB меморија како стандард. Има 6.7 инчен AMOLED дисплеј. На задниот дел се наоѓа кружен систем камери - 64MP главна,

Материјалот од иднината: Потенок од влакно, 200 пати посилен од челик

Материјалот од иднината: Потенок од влакно, 200 пати посилен од челик

Графенот се смета за материјалот на иднината поради неверојатната издржливост и многуте начини за употреба. Истражувачи од Европа објавија упатства при негово производство.. Книгата во која се опишани начините за изработка на графен е составена од Graphene Flagship, конзорциум составен од неколку универзитети и компании. Конзорциумот е еден од трите

Xiaomi гo претстави Mi 10 Lite 5G: Најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа

Xiaomi гo претстави Mi 10 Lite 5G: Најевтиниот смартфон кој поддржува 5G мрежа

Доколку сакате да купите смартфон кој поддржува 5G мрежа, мора да купите поскап уред, но Xiaomi се потруди тоа да не биде така.. Xiaomi го претстави моделот Мi 10 Lite 5G кој чини 349 евра. Уредот доби 6,75-инчен AMOLED екран со интегриран отпечаток за прст, Snapdragon 765G и батерија од 4.160 mAh. Тежок е 192 грама. Доби 4 задни камери меѓу кои е

Програма која не дозволува голи слики

Програма која не дозволува голи слики

Јапонската компанија Ton Mobile создаде телефон опремен со вештачка интелигенција што знае кога корисникот се обидува да сними „секси селфи”.. Имено, ако програмата регистрира голо тело, самосликот нема да биде можен. Наместо тоа, ќе добиете предупредување „Фотографијата не е снимена поради недозволена содржина“. Целта на овој систем на заштита не

OnePlus 8 серијата пристигнува на 14 април!

OnePlus 8 серијата пристигнува на 14 април!

OnePlus конечно го претстави официјалниот датум на претставување на новата серија смартфони!. Следбениците на OnePlus 7 и 7 Pro ќе пристигнат следниот месец. Веќе подолго време знаевме дека ќе бидат претставени во првиот период од годината, но сега го знаеме и официјалниот датум. Преку онлајн настан, компанијата ќе ја претстави OnePlus 8 серијата на

LG V60 ThinQ 5G: Карактеристики!

LG V60 ThinQ 5G: Карактеристики!

LG V60 ThinQ 5G e новиот уред на компанијата кој неодамна беше најавен. Еве што нуди:. V60 ThinQ 5G е новиот смартфон кој компанијата го најави минатиот месец а ќе биде достапен во април. Неговата цена ќе биде 799 долари. Од карактеристики, нуди голем 6.8 инчен Cinematic FullVision дисплеј со резолуција од 1080 x 2460 пиксели и тело-дисплеј сооднос