притисни ентер »

Извори

Хит кујна

Мексиканско бурито

Мексиканско бурито

Состојки: големи интегрални тортиљи мајонез кашкавал мексиканска мешавина чили мексикански сос домат кромид марула пилешко месо ориз Подготовка: Месото се пржи и се зачинува по желба. Се сецка на ситни парчиња. Оризот го вариме,  а потоа го пропржуваме и зачинуваме по желба. Се намачкува тортиљата со  мексиканскиот чили сос,  а потоа се редат по желба

Вистинско задоволство: Пастичо макарони

Вистинско задоволство: Пастичо макарони

Состојки: 500 гр макарони 500 гр мелено месо 2 главици кромид 1 морков масло зачини по вкус, бибер, сол, оригано,мешан сув зачин кашкавал За сосот 3 лажици брашно масло или путер 150 мл млеко 250 гр кисело млеко или павлака Подготовка: Кромидот и морковот ситно сечкани ги пржите на масло. Додадете го месото и неколку минути пропржете да се соединат,

Посна торта од јаболка (без масло)

Посна торта од јаболка (без масло)

Состојки: 6 јаболка 20 лажици шеќер 1 чаша крупно сечкани бадеми 1 пакетче гриз 20 лажици брашно 20 лажици вода 1 лажичка сода бикарбона 1 ванила Подготовка: Излупете ги и изрендајте јаболката. Измешајте ги заедно со бадемите, 1 пакетче гриз, 20 лажици брашно, 20 лажици вода, 1 лажичка сода бикарбона. Подгответе ја смесата и ставете ја на тепсија што

Колачиња со путер од кикирики

Колачиња со путер од кикирики

Мирисот на тазе испечени колачиња со цимет е незаменлив, посебно во овие ладни денови. Потребни состојки -240гр. путер од кикирики -200гр. шеќер во прав -1 јајце -1 лажичка цимет -половина лажичка сода бикарбона -10гр. ванилен шеќер Подготовка Соединете ги путерот со кикирики заедно со шеќерот во прав и ванилиниот шеќер за да добиете хомогена смеса

Полнет модар патлиџан

Полнет модар патлиџан

Состојки: модар патлиџан домат кромид лук магдонос кашкавал црвено песто пармезан сол и бибер сув зачин шафран куркума мелен лук Подготовка: Модриот патлиџан се сече на половина и се прави вдлабнатина. Се мачка со пестото и се става 20 минути во рерна на 180°. Потоа се сецкаат зеленчуците ситно заедно со остатокот од модриот патлиџан и се ставаат да

Меки како памук: Супер брзи пица мафини

Меки како памук: Супер брзи пица мафини

Состојки: 1 јајце 1 шоља (250 мл) јогурт (или кисело млеко) 1/2 шоља масло 2 шољи брашно 1 пециво сирење, кашкавал, шунка 1 лажичка оригано 1 лажица кечап Подготовка: Се мати јајцето, па се додаваат течните состојки. Потоа се додааат брашното и пецивото. На крај додаваме сирење, кашкавал, шунка, кечап и оригано. Смесата ја ставаме во предходно намастени

Превкусни банички со готови кори

Превкусни банички со готови кори

Совршено вкусни и меки, а многу едноставни за подготовка. Тешко дека некој ќе може да познае дека се од готови кори! Состав: 400 гр готови кори коцка квасец 200 мл млеко 1 лажичка шеќер 5 лажици брашно 1 лажичка сол 100 мл зејтин 2 јајца 3 страка праз 100 гр фета сирење 100 гр обично сирење Подготовка: Фил: Исечкајте го празот и кратко динстајте го

Пастрмајлија за почетници, рецепт кој со сигурност успева (видео)

Пастрмајлија за почетници, рецепт кој со сигурност успева (видео)

Состојките се за четири големи пастрмајлии а подготовката ќе ве чини 280 денари. Состојки: 840 гр брашно 500 мл вода 8 лажици зејтин 1 лажичка шеќер 3 лажички сол 1 квасец 800 грама свинско месо (или пилешко) исечкано на коцкички и посолен 1 лажица јаболков оцет свинска маст Подготовка: Се замесува меко тесто. Се остава да нарасне ( додека не нарасне

Најдобриот рецепт за кифлички со џем и пудинг од ванила

Најдобриот рецепт за кифлички со џем и пудинг од ванила

Потребни состојки: 350-400 мл топло млеко 1 квасец ½ печиво 4-5 лажици шеќер 4-5 лажици масло Околу 1 кг брашно 100 гр путер/маргарин Пудинг од ванила, џем, еурокрем(по избор) Начин на подготовка: Замесете меко тесто од состојките и поделете го на 12 топчиња. Намрсете ги и оставете ги 10-15 минути на топло. Путерот растопете го или изрендајте го. Топчињата

Руска салата- туршија без конзерванс и винобран (видео)

Руска салата- туршија без конзерванс и винобран (видео)

Во видеото подолу, ви ја прикажуваме постапката за подготовка на руска салата – здрава туршија без конзерванс и винобран. Состојки: 8кг. зеленчук по ваш избор (краставички, зелен домат, карфиол, морков, чичока) 300гр. шеќер 250гр. сол 2 пакетчиња бибер во зрно 500мл. зејтин 750мл бел оцет Подготовка: Добро измијте го зеленчукот, а потоа исечкајте го