притисни ентер »

Извори

InfoCentar

Решавањето на спорот ќе ги потикне другите балканци да ги решаваат проблемите

Решавањето на спорот ќе ги потикне другите балканци да ги решаваат проблемите

„Договорот е важен сигнал кој би поттикнал решавање на билатералните и мултилатералните прашања на Западниот Балкан. Договорот ги промовира мирот, безбедноста и евроатланската перспектива на регионот“, изјави Пахор. Решавањето на спорот ќе ги потикне другите балканци да ги решаваат проблемите

Холандскиот премиер до Европа: ,,Мора да се обединиме и да им се спротивставиме на Трамп и Путин"

Холандскиот премиер до Европа: ,,Мора да се обединиме и да им се спротивставиме на Трамп и Путин"

„Дури и нашиот однос со најважниот сојузник не оди веќе како во минатото“, рече Рут во говорот пред Европскиот парламент во Стразбур. Тој потсети дека американскиот претседател Доналд Трамп го отфрли Парискиот климатски договор и Иранскиот нуклеарен договор, како и дека воведе царини на челик и алуминиум од Европа. „Но, се разбира, остануваме пријатели

Женските мускули се посилни од машките

Женските мускули се посилни од машките

Научниците од Универзитетот на Британска Колумбија ја испитувале издржливоста на мускулите кај мажите и жените на иста возраст и физичка спремност. Девет жени и осум мажи добиле задача да притискаат со стапалото на разни видови сензори, со најголема можна брзина, повеќе од 200 пати. Истражувачите ги регистрирале брзината, силата и ротациската сила

Едноделни купачи, хит за, и на летото

Едноделни купачи, хит за, и на летото

Инстаграм профилите на славните тренд-сетерки се полни со слики од нив токму во едноделни костими. Костимите со асиметрични резови се посебно впечатливи. Костим со само една прерамка е ултимативен хит. Едноделни купачи, хит за, и на летото

Македонија на ракометниот мундијал 2019

Македонија на ракометниот мундијал 2019

Во вториот натпревар од баражот за СП, Македонија на гостувањето во Клуж загуби од Романија со 26-25 , но благодарение на убедливата победа на првиот дуел во Скопје на кој славеше со 32-24, го доби овој бараж дуел и обезбеди учество на Светското првенство во јануари. Македонија на ракометниот мундијал 2019

ФИФА за 40 проценти ги зголеми наградите

ФИФА за 40 проценти ги зголеми наградите

Новиот светски првак ќе добие награда од 32 милиони евра, а финалистот 23,6 милиони. Третопласираната селекција ќе добие 20,7 милиони, а поразениот тим во „малото финале“ ќе биде награден со 18,6 милиони. Репрезентациите кои ќе загубат во четвртфиналето ќе бидат наградени со по 13,5 милиони евра, а осминафиналистите ќе добијат по 10,1 милиони. Учесниците

Преживарски капацитет-не сака дивоградби, макар и политички

Преживарски капацитет-не сака дивоградби, макар и политички

Денеска за прв пат на увид ми беше доставен постигнатиот договор меѓу Заев и Ципрас. на средбата со премиерот Зоран Заев и министерот Никола Димитров им кажав дека ова е нивен личен договор, нивна лична одлука и нивна одговорност, рече претседателот Ѓорге Иванов на денешното обраќање пред јавноста. -Овој личен договор е напуштање на досегашните позици,

Харадинај сака ретроактивно зголемена плата

Харадинај сака ретроактивно зголемена плата

Пратеничката од опозициското Движење Самоопределување Албулена Хаџиу најави кривични пријави за косовскиот премиер Рамуш Харадинај и министрите во неговата Влада поради одлуката за двојно зголемување на сопствените плати, но и за членовите на Уставниот суд кои пресудија во полза на таа одлука. Хаџиу, која во име на 30 пратеници на Собранието на Косово

На Макрон му се повраќа од Италија

На Макрон му се повраќа од Италија

Пораката од владеачката француска партија е далеку поконкретна. Како што Макрон целиот свој гнев го испорача во дипломатско пакување зборувајќи за „цинизам и неодговорност“ на италијанската влада, портпаролот на партијата на Макрон, не беше така подготвен за компромиси порачувајќи: Ми се повраќа од италијанската влада.“ За залекување на раните од критиките

И Гладијатор-Расел Кроу го поздрави договорот

И Гладијатор-Расел Кроу го поздрави договорот

Расел Кроу е еден од многуте јавни личности што го поздравија договорот за решавањето на спорот за името помеѓу Македонија и Грција. „Попатни мисли од Фиренца … Ја сакам Грција. Ја сакам Македонија. Се надевам дека сè ќе биде во ред“, напиша Кроу на својот твитер-профил. Актерот за улогата во филмот „Гладијатор“ освои Оскар. И Гладијатор-Расел Кроу