притисни ентер »

Извори

Иновативност

Бизнисот бара што побрзо формирање Влада и економијата во фокус

Бизнисот бара што побрзо формирање Влада и економијата во фокус

Владата да се формира што поскоро, економијата да биде приоритет, а во советодавниот тим да бидат вклучени аполитични експерти кои ќе имаат постојана комуникација и консултации со бизнисот, апелира денеска Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ). Според Комората, поради КОВИД-19 економијата во земјава минува низ длабока криза со која

Езерото Младост ќе биде првата иновативна туристичка атракција во земјава

Езерото Младост ќе биде првата иновативна туристичка атракција во земјава

На Езерото Младост се спроведува проект за локална и регионална конкурентност со којшто се подобрува туристичката понуда. Со проектот со вкупна вредност од речиси милион евра односно 62 милиони денари од кои 55,5 милиони денари се грант, а останатите се обезбедени од општината, Езерото Младост станува смарт езеро коешто ќе биде прва иновативна туристичка

Езерото Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјата

Езерото Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјата

Вицепремиерката задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, придрушена од повеќечлена делегација денес го посетија езерото Младост каде што се спроведува прокет за локлана и регионална конкурентност со којшто се подобрува туристичката понуда. Со проектот со вкупна вредност од речиси милион евра односно 62 милиони

Велосипедистите во Амстердам ќе добијат подводен тунел

Велосипедистите во Амстердам ќе добијат подводен тунел

Ова е IJ Klopper, футуристички тунел во Амстердам со драматичен спирален влез кој е наменет само за велосипедисти. Проектот за тунелот беше предложен од страна на архитектонската фирма Syb van Breda & Co. со цел да ги поврзе станиците Централната станица Амстердам и Амстердам Север. Импресивниот тунел има спирален систем со 50 метри широк кружен дел

Позната е цената на руската вакцина против корона вирусот

Позната е цената на руската вакцина против корона вирусот

Русија е првата земја во светот која регистрираше вакцина против корона вирусот. Цената на руската вакцина на меѓународниот пазар ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседавачкиот одбор на компанијата која ја произведува, R-Pharm, Алексеј Репик. „Според нашите проценки, цената ќе биде најмалку 10 долари за две дози, за пазарот на извоз“

Американски научници направија паметни тули кои складираат енергија во ѕидовите

Американски научници направија паметни тули кои складираат енергија во ѕидовите

Обичните градежни тули можеби не изгледаат модерно и високотехнолошки, но истражувачи ширум светот постојано ни докажуваат дека не е така. Сега тим од истражувачи откри начин да ги претвори тулите во уреди за складирање енергија и потоа да ги користи за напојување на еколошки ЛЕД светилки. Ѕидовите од тули немаат друга улога освен што не заштитуваат

ВИДЕО: Ова е првиот проѕирен телевизор во светот

ВИДЕО: Ова е првиот проѕирен телевизор во светот

Xiaomi деновиве слави 10 години постоење, па по тој повод претставија неколку славенички уреди. Најголемо внимание привлече првиот комерцијално достапен проѕирен телевизор во светот – Mi TV LUX Transparent Edition. Овој телевизор е сон на секој љубител на добриот и чист дизајн, но и на љубителите на научна фантастика затоа што изгледа како нешто од

Швеѓаните си одат од домот на родителите на 18, Македонците на 30 години

Швеѓаните си одат од домот на родителите на 18, Македонците на 30 години

Дури 60,7% од Македонците на возраст од 25 до 34 години во текот на минатата година живееле со своите родители Македонците, во просек, го напуштаат домот на своите родители на 31,8 години, покажуваат најновите податоци на Еуростат. На европско ниво, генералниот просек изнесувал 26,2 години во 2019 година. Во Северна Македонија, родовиот јаз е прилично

Извршниот директор на NY Times прогнозира кога ќе им дојде крајот на печатените весници

Извршниот директор на NY Times прогнозира кога ќе им дојде крајот на печатените весници

Речиси се што не интересира денес можеме да го најдеме со неколку кликови со глушецот, на смартфон или на таблет. За многумина, особено за помладите генерации, нема многу смисла да се трошат пари на весници и читање вести кои речиси сигурно може да се најдат бесплатно на интернет. Дигиталните медиуми целосно ќе ги заменат печатените изданија и прашањето

Тeхнологијата на македонската компанија Singular доби меѓународна награда за иновативност

Тeхнологијата на македонската компанија Singular доби меѓународна награда за иновативност

На шестти август компанијата Singular со седиште во Малта и канцаларии во Скопје ја доби наградата „Rising Star in Baltic Sports Betting Technology” на Балтичките и Скандинавски Гејминг (БСГ) награди во Талин, Естонија. Манифестацијата се одржа како дел од „ MARE Balticum “ гејминг саемот кој беше првиот настан што се одржа во живо од почетокот на