притисни ентер »

Извори

IT.mk

Microsoft заинтересиран да го купи TikTok?

Microsoft заинтересиран да го купи TikTok?

Еден од технолошките гиганти Microsoft заинтересиран да го купи TikTok. Ова е една од главните вести од крајот на минатата недела, откако започнаа заканите за забрана на сервисот за работа во САД. Според претседателот на САД, TikTok е опасност за приватноста на Американците. Поради ова му остави само 45 дена на Microsoft да го заврши евентуалниот договор,

#ФИТРгрантови: М Нет – ХД

#ФИТРгрантови: М Нет – ХД

Овој текст е дел од серијалот „ ФИТР грантови ” во кои што ги контактиравме фирмите кои имаат ИТ решенија на последнитe повици за грантови на ФИТР. Идејата зад серијалот е јавноста подобро да се запознае со компанијата, продуктот и очекувањата поврзани со грантовите. ИТ.МК се обиде да стапи во контакт со сите компании од ИТ секторот и нивните одговори

Фејсбук го објави започнувањето на Програмата за проверка на факти од трети страни во Северна Македонија

Фејсбук го објави започнувањето на Програмата за проверка на факти од трети страни во Северна Македонија

Скопје, 30 јули 2020 година – Како дел од борбата против дезинформациите на Фејсбук, компанијата оствари соработка со независни проверувачи на факти од трети страни ширум светот, кои ја прегледуваат и оценуваат точноста на содржината. Денес беше најавено започнувањето на програмата за проверка на факти од трети страни во Северна Македонија со Вистиномер

Најголемите технички компании пред Конгресот на САД

Најголемите технички компании пред Конгресот на САД

Најголемите технички компании пред Конгресот на САД треба да објаснат дел од своите практики. Првите луѓе на Apple, Google, Amazon и Facebook пред претставниците на Конгресот на САД говореа и правдаа дел од своите практики. Голем дел од експертите сметаа дека овие компании се недопирливи и дека времето да бидат повикани на одговорност е одамна поминато

Рецензија: GolfTopia е игра во која градите и управувате со футуристички терен за голф

Рецензија: GolfTopia е игра во која градите и управувате со футуристички терен за голф

Додека ја игравме GolfTopia, во ниеден момент не се здобивме со впечаток дека се работи за игра која е во ран пристап и допрва ќе се развива во наредните шест месеци. Одлично оптимизирана, полна со забавни механики, и лишена од багови, GolfTopia веќе е одличен интерактивен продукт, што е двојно импресивно кога ќе земете во предвид дека е направена

Учиме C++ со Мино: Низи

Учиме C++ со Мино: Низи

Во ова видео Мино објаснува повеќе за тоа што се низи, како се дефинираат и зошто се користат. Дополнително во ова виде ќе видиме и како низите изгледаат во меморијата и како се пристапува до елементите поединечно. Видеата на Мино Тодоров може да ги најдете на неговиот YouTube канал „Учиме со Мино“ . Сите видеа на каналот се на македонски јазик.

Роботи градат брана во Јапонија, а луѓето се единствено надзор

Роботи градат брана во Јапонија, а луѓето се единствено надзор

Во провинцијата Мие во југоисточниот дел на Јапонија роботи градат брана. Компанијата „Obayashi“ планира да го заврши проектот до март 2023 година, јави Nikkei Asian Review . Машините на Obayashi поставуваат слој, по слој бетон. За да се забрза целиот процес во близина на локацијата е изграден и погон во се меша бетон. На терен има повеќе автономни

Ја проверивме The Waylanders, играта зад која стојат RPG ветераните Крис Авелон и Емили Бак

Ја проверивме The Waylanders, играта зад која стојат RPG ветераните Крис Авелон и Емили Бак

Целото време кога ја тестиравме The Waylanders бевме воодушевени од потенцијалот на кој се алудира во играта. Уште на самиот почеток, очигледно е ветувањето за впечатлива и комплексна RPG игра која може да стои раме до раме со најголемите гиганти, особено со Dragon Age серијалот. Но, тоа е сè што е The Waylanders во моментот – почетен потенцијал за

Quick Chаrge 5 на Qualcomm  ќе ги полни телефоните за 15 минути

Quick Chаrge 5 на Qualcomm ќе ги полни телефоните за 15 минути

Qualcomm ветува дека следната генерација на полнење за паметни телефони Quick Charge 5, ќе ги полни батериите многу побрзо. За само 5 минути батеријата ќе се наполни до 50 отсто, а за 15 минути ќе имаме полна батерија. Полнењето ќе биде достапно на следната генерација паметни телефони. Qualcomm вели дека ова ќе биде прво полнење над 100W достапно во

Како да креирате QR-код со Python

Како да креирате QR-код со Python

QR кодовите во себе имаат одредена информација, а се користат за различни цели, како маркетинг материјал, за онлајн плаќања, превенција на дуплирање на спортски билети, билети за концерти и слично. Во ова кратко видео, може да научите како да креирате ваков QR-код со Python. Напомена – текстот го напиша Костадин Ристовски , тој е автор и на туторијалите