притисни ентер »

Извори

Кафе пауза

20 симпатични фотографии од мачки со своите мали мачиња

20 симпатични фотографии од мачки со своите мали мачиња

Мачките се озлогласени поради нивната рамнодушност кон речиси сè што се случува околу нив. Сепак, и тие имаат слаба точка, особено кога станува збор за нивните мачиња. Мајките мачки можат да станат прилично заштитнички настроени кон своите млади, особено ако почувствуваат некаква закана. Сите веројатно би се согласиле дека малите мачиња се следните

4 причини зошто понекогаш треба да бидете себични

4 причини зошто понекогаш треба да бидете себични

Грижата за себе е тема со која се среќавате на секој чекор, но не станува збор само за нега на кожата, долги релаксирачки бањи, јога и вкусна и здрава храна. Грижата за себе значи да имате здрав однос кон себе и кон луѓето околу вас. Понекогаш, ако се ставите себеси на прво место, на многумина ќе им изгледате како себична личност. Но, не дозволувајте

Кое растение треба да го чувате во дневната соба, а кое во кујната?

Кое растение треба да го чувате во дневната соба, а кое во кујната?

Зеленилото го намалува стресот, им помага на хиперактивните деца да го контролираат своето однесување, ги подобруваат концентрацијата и расположението итн. Покрај тоа, растенијата во домот значително го подобруваат квалитетот на воздухот. Според истражувањето на американската агенција НАСА, собните растенија можат да отстранат дури 87% од загадувачите,

Кога треба секој хороскопски знак да го напушти партнерот, дури и ако е заљубен?

Кога треба секој хороскопски знак да го напушти партнерот, дури и ако е заљубен?

Понекогаш љубовта не е доволна, па астрологијата ќе ви открие кога е најдобро да си заминете, особено ако не се чувствувате среќни и задоволни во врската. Овен Треба да заминете откако ќе сфатите дека партнерот ве спречува да ги остварите вашите соништа, наместо да ве мотивира. Бик Треба да го напуштите партнерот во истиот момент кога ќе сфатите дека

7 психолошки проблеми со кои треба да се справите пред да имате деца

7 психолошки проблеми со кои треба да се справите пред да имате деца

Психолошките проблеми со самодовербата, со кариерата, па дури и оние проблеми помеѓу сопружниците можат многу да влијаат на новороденчето. Затоа е важно да се справите со сите овие проблеми пред да имате деца. 1. Веќе имате деца, но сакате уште Понекогаш, причината за тоа што сакате да имате многу деца произлегува од желбата да се пополни некоја внатрешна

Оваа куќа е доказ дека темните бои во домот создаваат магична атмосфера

Оваа куќа е доказ дека темните бои во домот создаваат магична атмосфера

Сопствениците на оваа куќа се жена по име Мартина Иванишевиќ и нејзиниот сопруг. Темните бои им помогнале да го претворат нивниот дом во место полно со топлина и удобност. Нивната омилена соба е дневната соба која е комбинација на дневна соба, трперазија и кујна. Ентериерот е инспириран од различни стилови кои ги комбинирале во еден. За да изгледа

5 јадења од 80-тите кои денес многумина не би се осмелиле да ги пробаат

5 јадења од 80-тите кои денес многумина не би се осмелиле да ги пробаат

Исхраната во 80-тите изгледала многу поразлично отколку што е денес. Поради недостаток на преработени производи во маркетите, луѓето експериментирале со она што го имаат дома. Така настанале овие 5 јадење кои денес многумина не би се осмелиле да ги пробаат, но порано во нашите страни биле многу популарни. 1. Пача или пивтија Сигурно имате пробано пача

Проституција во време на корона: Што се случи со познатиот Црвен кварт во Амстердам?

Проституција во време на корона: Што се случи со познатиот Црвен кварт во Амстердам?

Црвениот кварт е еден од најактрактивните делови на Амстердам каде што проституцијата е целосно легална. Во Холандија, оваа работа беше признаена и како легална професија во 1988 година. Кога во март оваа година повеќето земји беа во карантин, престанаа да работат многу ресторани, а исто така беше затворен и Де Вален каде што работеа околу 300 проститутки

Зошто пивото е добро за вашето здравје?

Зошто пивото е добро за вашето здравје?

Повеќето лекари сметаат дека умереното консумирање пиво може да биде добро за здравјето. Точно е дека виното има предност во некои случаи, но постојат работи кои треба да ги знаете и за пивото. Пивото го содржи витаминот Б како и многу протеини. Иако има придобивки, треба да го пиете во умереност за да има корисен ефект. Витаминот Б е потребен за добро

Колачиња инспирирани од „Војна на Ѕвездите“

Колачиња инспирирани од „Војна на Ѕвездите“

Катрина Мун е артистка која секогаш ја прикажува својата креативност преку прекрасни печени колачиња. Едни од нејзините најпознати и најомилени колачиња се оние инспирирани од „Војна на Ѕвездите“ за кои сме сигурни дека сите обожаватели ќе сакаат да ги вкусат. Катерина го започнала ова како хоби, но потоа тоа се претворило во работа. За нејзините креации