притисни ентер »

Извори

Канал 5

Нелоски: За три месеци власта на Заев создаде долг од 1 милијарда евра, а сепак нигде ги нема парите

Нелоски: За три месеци власта на Заев создаде долг од 1 милијарда евра, а сепак нигде ги нема парите

Односно од 5,5 милијарди евра на крајот на првиот квартал на неверојатни 6,5 милијарди евра заклучно со вториот квартал  во 2020 година. Така јавниот долг достигна од приближно 50%  до 59,5% од БДП. Ова е најголем скок на јавниот долг во само еден квартал во историјата на Македонија. Како да не е тоа доволно па денес најавуваат ново задолжување од

За половина денар поскапи бензините, за исто толку поевтин дизелот

За половина денар поскапи бензините, за исто толку поевтин дизелот

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 60 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 62 денари за литар.Малопродажната цена на дизелот ќе биде 52,50 денари за литар, а на Екстра лесното масло за домаќинство 52 денари за литар. Малопродажната цена на мазутот се намалува за 0,351 денари за килограм, во однос на претходно утврдената цена

Силен земјотрес почувствуван во Турција

Силен земјотрес почувствуван во Турција

Земјотрес со јачина од 5,7 степени  ја потресол провинцијата Малатија на југоистокот на Турција, соопшти Институтот за истражување на земјотреси и Кандали опсерваторијата. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 5 километри , пренесе Ројтерс. Градоначалникот на Путурга, каде што бил епицентарот на земјотресот за телевицијата ЦНН Турк изјавил

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Конститутивна седница на новото Собрание: Избрана Верификациската комисија

Собранието денеска на првата конститутивна седница ги избра претседателот и членовите на Верификациската комисија, која на паузата што ја даде претседателот во претходниот состав Талат Џафери, кој ја води седницата, треба да го разгледа извештајот на ДИК за спроведените предвремени парламентарни избори. За претседател на Комисијата на предлог на Џафери

Казни за 124 тетовци за неносење маски за време на продолжениот викенд

Казни за 124 тетовци за неносење маски за време на продолжениот викенд

-Во периодот од 1 август до 2 август изречени се 29 казни. Наредниот ден се изработени 55 платни налози и 40 глоби се изречени во последните 24 часа. Секторот за внатрешни работи Тетово изготви прекршочни платни налози кои предвидуваат казни од 20 евра во денарска противвредност, сооштија од канцеларијата за односи со јавноста при СВР Тетово. Од 1

Нови 90 корпи за отпадоци низ Карпош

Нови 90 корпи за отпадоци низ Карпош

Започнувајќи од денеска, во делот на новата спортско – рекреативната зона во Карпош 3  (која е во завршна фаза), беа монтирани седум корпи за отпадоци и седум клупи за седење, а потоа локалната самоуправа етапно ќе ги постави и останатите 83 корпи за одлагање на ситен отпад во повеќе населби низ општината. По претходна консултација со комуналните редари

Дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево утре ќе имаат прекин на електричната енергија

Дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево утре ќе имаат прекин на електричната енергија

Од „ЕВН Македонија" АД информираа дека на 5 август 2020 година се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и од таа причина дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево ќе имаат прекин на електричната енергија. – Во периодот од 08:30 до 13:30 часот корисниците од ул. Тодор Чангов – подуличките

Пoчна седница за конституирање на Собранието, се одвива под посебни здравствени протоколи

Пoчна седница за конституирање на Собранието, се одвива под посебни здравствени протоколи

Со седницата претседава претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери. На почетокот на седницата беше интонирана химната. Според точките на дневиот ред на седницата ќе се изврши избор на претседател и членови на Верификациската комисија на Собранието, а потоа ќе следи верификација на мандатите на пратениците во Собранието. Трета и четврта

Паркингот на Водно во текот на  продолжениот викенд го искористиле  316  возила

Паркингот на Водно во текот на продолжениот викенд го искористиле 316 возила

Паркирањето се наплаќа за време на државните празници и за викендите од 9 до 16 часот. Цената за првиот час паркирање изнесува 100 денари, а секој нареден час – 50 денари. На паркиралиштата е поставена соодветна хоризонтална и вертикална сигнализација, како и информативни табли. Паркирањето е бесплатно за хендикепираните лица, како и за туристичките

Ѓурѓај му ја врачи почесната награда „Илинден" на Васил Стерјовски

Ѓурѓај му ја врачи почесната награда „Илинден" на Васил Стерјовски

Претседателот на македонското друштво „Илинден"-Тирана, Никола Ѓурѓај, во просторите на албанскиот Парламент се сретна со пратеникот и претседател на Македонска алијанса за европска интеграција, Васил Стерјовски, и лично му ја врачи почесната награда „Илинден". -Чест ми беше да се сретнам со Стерјовски, единствениот пратеник од МАЕИ во албанскиот закондавен