притисни ентер »

Извори

Канал 5

Нападнат луксузен хотел во Сомалија , најмалку петмина загинати (ВИДЕО)

Нападнат луксузен хотел во Сомалија , најмалку петмина загинати (ВИДЕО)

Милитантната група, која честопати извршува бомбашки и вооружени напади во Могадишу, го нападна и хотелот „Сил“, во кој биле владини функционери и пратеници, во обид да ја соборат владата поддржана од ООН, избрана во 2016 година. „Мислевме дека се полицајци, но потоа почнаа да пукаат гранати и пукаат кон нас и разменуваа оган на влезот во хотелот“,

Пукотници во Њу Џерси – најмалку шестмина загинати (ВИДЕО)

Пукотници во Њу Џерси – најмалку шестмина загинати (ВИДЕО)

Градоначалникот на Њу Џерси Сити ги потврди информациите. Се започна кога две лица почнаа да пукаат во една продавница. Еден полицаец е застрелан. Потоа, двете лица кои започнале со пукањето, се барикадирале во продавницата, опкружени со бројни полицајци и специјални сили. Полицајците ги застрелале напаѓачите , но при престрелката се убиени и двајца

Десетици илјади на протест бараат оставка од чешкиот премиер (ВИДЕО)

Десетици илјади на протест бараат оставка од чешкиот премиер (ВИДЕО)

Говорниците на протестот во Прага бараа оставка од Бабиш и прекинување на средствата и јавните договори за Агрофорт, деловна империја која беше во сопственост на Бабиш. Протестот беше организиран од граѓанско здружение, откако јавниот обвинител минатата недела ја отвори истрагата за Бабиш, под сомнение дека ја крие сопственоста на една од неговите

Пукотници во Њу Џерси – Повеќемина загинати (ВИДЕО)

Пукотници во Њу Џерси – Повеќемина загинати (ВИДЕО)

Градоначалникот на Њу Џерси Сити ги потврди информациите. Се започна кога две лица почнаа да пукаат во една продавница. Еден полицаец е застрелан. Потоа, две лица кои започнале со пукањето, се барикадирале во продавницата, опкружени со бројни полицајци и специјални сили. Двајца други полицајци и еден цивил се повредени, соопшти обвинителството. Потоа,

Роби Вилијамс успеа да го достигне рекордот на Елвис Присли

Роби Вилијамс успеа да го достигне рекордот на Елвис Присли

Албумот на Роби „Божиќен подарок“ се најде на второто место зад групата „Колдплеј“ минатата недела, но сега е број еден, пренесуваат британските медиуми. Сепак, апсолутен носител на рекорд по бројот на албуми на прво место се уште се „Битлси“, кои имаа 15 вакви албуми. Песната на австралиската пејачка Tones & I, Dance Monkey го изедначи рекордот за

Французите шести ден штрајкуваат против пензиските реформи (ВИДЕО)

Французите шести ден штрајкуваат против пензиските реформи (ВИДЕО)

Во Париз, метрото претежно беше затворено. Државната железница објави дека ќе работи секој петти брз воз, иако ова е зголемен број во однос на секој десетти воз што сообраќаше на првиот ден од штрајкот минатата недела. Според проценките на полицијата, на улиците имало 339.000 луѓе, половина помалку од 806.000 на првиот ден од штрајкот во четвртокот

Чудо од дете: Го напуштил факултетот зашто нема да дипломира на помалку од 10 годишна возраст

Чудо од дете: Го напуштил факултетот зашто нема да дипломира на помалку од 10 годишна возраст

Родителите на Лорен Симонс се надевале дека нивниот деветгодишен син ќе може да дипломира пред 26 декември, кога му е роденденот и ќе  стане првиот на светот што дипломирал на возраст под 10 години. Бидејќи Универзитетот во Ајндховен соопшти дека малиот генијалец имал премногу испити за да дипломира до неговиот роденден, родителите на Лорен решиле

Активисти со лепак се залепија на автобусот на британскиот премиер (ВИДЕО)

Активисти со лепак се залепија на автобусот на британскиот премиер (ВИДЕО)

Припадниците на Extinction Rebellion , кои во октомври го нарушија јавниот превоз во Лондон рекоа дека осуммина демонстранти, од кои петмина биле облечени како пчели, го блокирале автобусот на конзервативците за да побараат побрз напредок во намалувањето на емисиите на стакленички гасови. „Ние сме тука затоа што секој степен на затоплување е важен,

Што се случува со Бритни Спирс – Фановите повторно загрижени (ФОТО)

Што се случува со Бритни Спирс – Фановите повторно загрижени (ФОТО)

Писателката-текстописец и поранешната поп-sвезда изгледаше расеана и запуштена. Покрај неуредната коса и размачканата шминка, Бритни носеше фармерки, бела маица, отворени сандали и бели чорапи. Дека нешто повторно се случува со пејачката , зборуваат загрижените фанови кога пред два дена таа на Инстаграм објави кратко видео на кое танцува во нејзиниот

Удрил репортерка по задникот за време на пренос , па добил совршен одговор (ВИДЕО)

Удрил репортерка по задникот за време на пренос , па добил совршен одговор (ВИДЕО)

Таа го сподели видеото на Твитер, заедно со порака до човекот, која што воодушеви многумина. "На човекот што утрово ме удри по задник за време на телевизискиот пренос: Вие ме нападнавте, ме објективизиравте и ме посрамотивте. Ниту една жена не смее да биде во оваа ситуација на работно или на кое било друго место. Однесувај се подобро", му напиша таа