притисни ентер »

Извори

Капитал

Речиси 40% од македонските граѓани плаќале туристички аранжмани преку интернет

Речиси 40% од македонските граѓани плаќале туристички аранжмани преку интернет

Преку 60% од Македонците купувале облека и обувки онлајн, а 59% плаќале сметки за комуналии и сл., покажува истражувањето на Visa. Повеќе од третина од Македонците, или 38%,  ги резервираат и плаќаат патните аранжмани преку интернет. Лидер во регионот на оваа тема е Албанија, каде што дури 45 % од корисниците на картички, вршат онлајн плаќање и купување

Развојната  банка  ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра за евтините кредити за домашните компании

Развојната  банка  ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра за евтините кредити за домашните компании

Досега, од кредитната линија ЕИБ фаза 5 која изнесува 100 милиони евра се повлечени пет транши во вкупен износ од 74,7 милиони евра со кои се поддржани 251 проекти на домашни компании со кои се вработуваат 629 лица. Денеска, Развојната банка на Северна Македонија ја повлече првата половина од 50,9 милиони евра за евтините кредити за домашните компании

Четири банки со вкупно 72 милиони евра ќе го кредитираат градењето на третиот најголем шопинг мол во регионов  – East Gate Mall во Скопје

Четири банки со вкупно 72 милиони евра ќе го кредитираат градењето на третиот најголем шопинг мол во регионов – East Gate Mall во Скопје

East Gate Mall е дел од модерниот и современ повеќенаменски комплекс Скопје East Gate, кој e распространет на преку 15 хектари земјиште и опфаќа трговски центар, резиденцијален комплекс и канцелариски парк со вкупна планирана бруто изградена површина од над 500.000 м2, со што претставува најголемиот повеќенаменски проект во недвижности во државата

Алкалоид со раст на продажбите од 10% и добивката од 11% во првите шест месеци

Алкалоид со раст на продажбите од 10% и добивката од 11% во првите шест месеци

Инвестициите се двојно зголемени , во износ од над 841 милиони денари и реализирани се  111 нови вработувања во периодот јануари-јуни 2020 г. Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари-јуни 2020 година, продажбите на Алкалоид достигнуваат 4.740.145.403 денари, што е за 15% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Вкупните

Мукаетов: Поминуваме низ еден стрес тест – индивидуален и колективен

Мукаетов: Поминуваме низ еден стрес тест – индивидуален и колективен

Првиот човек на „Алкалоид“, Живко Мукаетов за Рес публика вели дека пандемијата го промени односот кон семејството и тоа на подобро. На луѓето им даде време повеќе за разговор и да се грижат едни за други. За бизнисите пак, вели дека ги натера да се прилагодуваат, особено кон неизбежната дигитализација. „Факт е дека ни беше наметнато едно ново нормално

Проф.д-р Ванчо Чифлиганец прогласен за Личност за 2019 година од страна на новинарите од Истокот

Проф.д-р Ванчо Чифлиганец прогласен за Личност за 2019 година од страна на новинарите од Истокот

Регионалниот центар на новинарите од Источна Македонија, во склоп на ЗНМ, на свеченост во Берово под наслов „Ноќ на источните оскари“, му додели признание на проф.д-р Ванчо Чифлиганец за личност за 2019 година. „Кога ќе се рече проф.д-р Ванчо Чифлиганец, веднаш се мисли на личност чија судбина е да прави успех. Успех кој е од огромно значење за локалната,

НЛБ Банка со поддршка за микро и малите претпијатија преку проектот НЛБ Рамка за помош

НЛБ Банка со поддршка за микро и малите претпијатија преку проектот НЛБ Рамка за помош

Преку оваа иницијатива, НЛБ Банка ќе им овозможи на микро и малите претпријатија поддршка преку бесплатно рекламирање и промовирање на нивните продукти и услуги преку различни медиуми. НЛБ Банка го започнува проектот „НЛБ Рамка за помош“ како одговор на актуелните случувања и неизвесните економски услови поради пандемијата со вирусот COVID-19, а со

Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ: Време е за обединување. Да го промениме грдото лице на македонската политика!

Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ: Време е за обединување. Да го промениме грдото лице на македонската политика!

Време е и можеме да имаме политика во која владата и опозицијата работат заедно за консензуалното добро, во која опозициските предлози што вредат се прифаќаат без збор, во која има вистинско обединување на националните интереси од сите сериозни партии! Не е време за поделби. Знам, гледам и чувствувам дека државата е поделена и тоа мора да запре веднаш

Европските лидери договорија фонд колку целиот БДП на Италија

Европските лидери договорија фонд колку целиот БДП на Италија

Маратонски преговори во Брисел После четири дена и четири ноќи состаноци и ефективни 90 часа преговарање, европските лидери коишто прв пат физички се сретнаа во Брисел после неколку месеци онлајн состаноци, конечно постигнаа договор за парите. Но, имајќи предвид дека вкупната сума што ја договорија, достигнува 1.824 милијарди евра, што е на пример

Се (или некој го) избриша просторот пред Заев

Се (или некој го) избриша просторот пред Заев

Коалициски комбинаторики Она што почна како драматично постизборие во коешто Ахмети се претстави како неприкосновен диктатор на условите за формирање на новата влада, преку заткулисни разговори и очигледна интервенција на странскиот фактор, прерасна во ситуација во којашто лидерот на СДСМ останува тој што ги пишува равенките во оваа математика. Десет