притисни ентер »

Извори

KARIERA

Првачињата без маски, задолжителен ќе биде редар кој ќе мери температура

Првачињата без маски, задолжителен ќе биде редар кој ќе мери температура

Дали наставата ќе се одвива со скратени часови или во некои од училиштата ќе се оди етапа по етапа сето тоа ќе биде прилагодено на моменти. Битно е да се сфати дека ние ќе мора да живееме со вирусот, социјалниот момент кај децата и нивното школување ќе треба да биде поставен од авторитети. Секој момент на одложување на започнување на училишната година

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Поради коронавирусот „експлодираше“ цената на биткоинот

Пандемијата доведе до скок на вредноста на биткоинот. Биткоинот првпат од 9 август 2019 година достигна 12.000 долари. Ова го покажуваат податоците на берзата за криптовалути Коиндеск (Coindesk). Според аналитичарите побарувачката на биткоинот е поврзана со финансиската криза предизвикана од пандемијата со новиот коронавирус. Вредноста на биткоинот,

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Лукаревска: Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата ги исплатиле платите

Kазни ќе следат и за компаниите кои по објавувањето на листата се нашле на неа и тогаш ги исплатиле платите на вработените, вели директорката на УЈП Сања Лукаревска во гостувањето на Телевизија 24. Таа изјави дека за работодавците кои земале државна помош, а не ги исплатиле платите на вработените, ќе има кривична одговорност. „Законот за даночна постапка

Пропаднаа надежите за посета на грчките плажи

Пропаднаа надежите за посета на грчките плажи

Пропаднаа надежите за посета на грчките плажи, откако вчера Грција донесе одлука да не ги отвори границите со соседите. До 15 август нема патување во Грција. Грција ја продолжи забраната за воздушни и морски врски со Северна Македонија, Турција и Албанија до 15 август, објави грчкиот заменик министер за цивилна заштита, Никос Хардаљас. Грчката Влада

Што предвидува Владата во најновата Фискална стратегија

Што предвидува Владата во најновата Фискална стратегија

Годинава пад на вкупната економија од 3,4 проценти, но во следните три години раст на БДП од над 4 проценти предвидува Владата во најновата Фискална стратегија што беше усвоена во вторникот. Фактор открива детали од плановите кои се носат во услови на пандемија на Ковид-19 и присутна непредвидливост на понатамошниот развој. Клучни ризици се времетрањето

Казни за газдите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците

Казни за газдите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците

Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска денеска потврди дека ќе има санкции за компаниите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците. Според Царовска, моментно се испитуваат сите правни можности. -Платите итно треба итно да се исплатат на работниците, треба да се покаже одговорност од страна на компаниите. Направен е голем

Комисијата за заразни болести даде препорака за почеток на работа на градинките

Комисијата за заразни болести даде препорака за почеток на работа на градинките

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок даде препрака да почнат да работат градинките во земјава. За „Фактор“ откриваат дека дозволата се однесува и за државните и за приватните установи кои згружуваат деца од претшколска возраст. Сметаме дека градинките ги исполнуваат условите во кои ќе бидат згрижувани децата. Само 4 до 5 вакви установи

После неработен понеделник следуваат 3 споени викенди до крајот на годината

После неработен понеделник следуваат 3 споени викенди до крајот на годината

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците, 2 Aвгуст (недела), Ден на Републиката, односно 3 август (понеделник) е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани им го честита Денот на Републиката. До крајот на годината ни остануваат

Се зголемува цената на струјата

Се зголемува цената на струјата

Новата цена на електричната енергија ќе се зголеми од 7,5 до 8 проценти, а евтината тарифа нема да се укине и граѓаните ќе можат да ја користат и во следниот период, објави „Сител“ повикувајќи се на неофицијални извори. Според информациите на „Сител“, државните електрани побарале 10 проценти зголемување на цената на електирчната енергија, а преносниот

Угостителите доставија предлог протоколи за организирање свадби, прослави и концерти во нивните објекти

Угостителите доставија предлог протоколи за организирање свадби, прослави и концерти во нивните објекти

Забрана за играње на подиум, растојание меѓу масите и столчињата и статична музика. Угостителите вчера на состанокот со Комисијата за заразни болести повторно побараа да им се  дозволи организирање на свадбени и други прослави според строго утврдени протоколи. Велат дека со одредени ограничувања гостите ќе бидат целосно безбедни, а доколку не им се