притисни ентер »

Извори

Курир

Шпанија вториот финалист на ЕП во ракомет

Шпанија вториот финалист на ЕП во ракомет

Шпанија вториот финалист на ЕП во ракомет Шпанија делуваше моќно и супериорно, ја победи Словенија со 34-32, иако резултатот навестува неизвесен натпревар сепак на теренот сликата беше сосема поинаква. Словенците парираа во одредени моменти од мечот, но не беа доволно добри и во ритам за да и парираат на Шпанија која диктираше темпо и игра и сосема

Германскиот амбасадор Герберих: Освен плата и поголем животен стандард на луѓето во Македонија им недостига и правна сигурност

Германскиот амбасадор Герберих: Освен плата и поголем животен стандард на луѓето во Македонија им недостига и правна сигурност

Германскиот амбасадор Герберих: Освен плата и поголем животен стандард на луѓето во Македонија им недостига и правна сигурност Германија и Франција пред 57 години го потпишаа Елисејскиот Договор со кој што се помирија двете земји и почнаа заеднички да ја градат Европската Унија. По повод годишнината, амбасадорите на двете земји во Македонија, Кристиан

Трогателно видео од под урнатините во Турција: Татко се наместил како потпора за да ги заштити своите деца од земјотресот

Трогателно видео од под урнатините во Турција: Татко се наместил како потпора за да ги заштити своите деца од земјотресот

Трогателно видео од под урнатините во Турција: Татко се наместил како потпора за да ги заштити своите деца од земјотресот Источна Турција вечерва беше погодена од силен земјотрес. Бројот на загинати и повредени постојано расте, засега бројот на жртвите се искачи на шест а овредени се околу 80 лица. Спасувачките екипи се на терен, и ја започна потрагата

Шпанецот од Динамо З. пред трансфер: Олмо се сели во Лајпциг

Шпанецот од Динамо З. пред трансфер: Олмо се сели во Лајпциг

Шпанецот од Динамо З. пред трансфер: Олмо се сели во Лајпциг Талентираниот шпански фудбалер од редовите на Динамо Загреб, Дани Олмо пристигна во Лајпциг каде го делат само лекарски прегледи до трансфер во екипата на Ред Бул. Според германските медиуми, вредноста на трансфер ќе биде 35 милиони евра со што ќе биде соборен балканскиот рекорд на Лука Модриќ

Ова е најголемиот сон кој никогаш не му се оствари- еве што прави секоја година сестрата на Тоше за неговиот роденден (ФОТО)

Ова е најголемиот сон кој никогаш не му се оствари- еве што прави секоја година сестрата на Тоше за неговиот роденден (ФОТО)

Ова е најголемиот сон кој никогаш не му се оствари- еве што прави секоја година сестрата на Тоше за неговиот роденден (ФОТО) Крушево утре ќе го одбележи 39. роденден на Тоше Проески, на својот сограѓанин, на македонската и балканска музичка ѕвезда, на човекот со огромно срце за помош на секого. Во чест и спомен на Тоше, оганизирани се повеќе манифестации

ФОТО+ ВИДЕО: Срушени згради, општа паника кај народот во погодените подрачја од силниот земјотрес во Турција

ФОТО+ ВИДЕО: Срушени згради, општа паника кај народот во погодените подрачја од силниот земјотрес во Турција

ФОТО+ ВИДЕО: Срушени згради, општа паника кај народот во погодените подрачја од силниот земјотрес во Турција Силниот земјотрес што ја погоди Турција, предизвика општа паника во повеќе турски градови, притоа принудувајќи жителите да ги напуштат своите домови и да излезат на улица. Земјотресот од 6,8 степени, покрај предизвиканата материјална штета,

Коронавирусот однесе два животи во Европа – „Најверојатно ќе има и уште“

Коронавирусот однесе два животи во Европа – „Најверојатно ќе има и уште“

Коронавирусот однесе два животи во Европа – „Најверојатно ќе има и уште“ Франција потврди две смртни случаи како резултат на коронавирусот, изјави француската министерка за здравство. Ова се првите смртни случаи во Европа. Во француските градови Париз и Бордо се потврдени два случаи на коронавирусот, изјави француската министерка за здравство Агнес

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот- канабис милиони за Заеви, поткуп на земјоделците пред избори…

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот- канабис милиони за Заеви, поткуп на земјоделците пред избори…

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот- канабис милиони за Заеви, поткуп на земјоделците пред избори… ВМРО-ДПМЕН и денеска ги објави фактите на денот поврзани со партијата која според нив е во заминување од власта. Факти на денот: Канабис милиони за Заеви, поткуп на земјоделците пред избори 1.Аферата “Канабис милиони” на Заев покажува инфлација од лиценци на фирми

Хрватска првиот финалист на ЕП во ракомет

Хрватска првиот финалист на ЕП во ракомет

Хрватска првиот финалист на ЕП во ракомет Стокхолм, 24 јануари 2020 (МИА) – Машката ракометна репрезентација на Хрватска по третпат во историјата ќе се бори за титулата европски шампион откако во полуфинале што траеше два часа и 15 минути и по две продолженија ја совладаа Норвешка со 29:28 (мечот во регуларниот дел заврши 23:23). Голот за финале го

Турција започна да ги брои жртвите после катастрофалниот земјотрес

Турција започна да ги брои жртвите после катастрофалниот земјотрес

Турција започна да ги брои жртвите после катастрофалниот земјотрес Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Шојлу потврдил дека до сега според првичните информации од силниот земјотрес животот го загубиле 4 лица, а 2 се повредени. Според информациите новиот земјотрес вечерва кој ја стресе Турција бил со јачина од 6.9 степени според Рихтеровата