притисни ентер »

Извори

Лидер

СКМ: Ако нема нови мерки, товарот од кризата ќе падне врз приватниот сектор

СКМ: Ако нема нови мерки, товарот од кризата ќе падне врз приватниот сектор

Владата го објави вториот сет економски мерки. За да можат тие соодветно да се оценат, потребно е, најпрво да се видат пропратните уредби и објави во Службен весник во кои ќе бидат содржани сите конкретни детали за мерките, велат од Стопанската комора на Р. М. По донесување на овие уредби и нивното објавување во Службен весник, Стопанската комора на

Владата одлучи: Нема нови вработувања, нема регрес, се забранува набавка на мебел и возила

Владата одлучи: Нема нови вработувања, нема регрес, се забранува набавка на мебел и возила

Владата на денешната 32-та седница донесе повеќе одлуки, меѓу кои, за пренамена на средствата од непродуктивните расходи во средства за справување со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот КОВИД-19; 50,1 милион евра од ЕИБ се пренасочуваат за поддршка на малите и средни претпријатија; Средствата од компензационите фондови од странската

Починатиот маж од Битола немал Ковид – 19

Починатиот маж од Битола немал Ковид – 19

Резултатите на две лица кај кои постмртно  е земен брис за тест на Ковид – 19, 66-годишниот маж од Битола и родилката од Охрид, која синоќа почина на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, се негативни на Ковид – 19, соопшти Министерството за здравство. -Мажот на возраст од 66 години, кој на 30.03 од страна на МВР при извршување на рутинска

(ФОТО) Шилегов потроши 1 милион евра за чистење снег – ама сега снегот нема кој да го исчисти!

(ФОТО) Шилегов потроши 1 милион евра за чистење снег – ама сега снегот нема кој да го исчисти!

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов оваа зима потроши над 30 милиони денари за приватна фирма да ги одржува скопските улици. Согласно договорот обвската на таа фирма заврши на 15ти март и сега градот е беспомошен додека паѓа снег. Вкупно, приватната компанија за две години доби 1 милион евра, но затоа што и е заврпен договорот, сега таа не чисти

Прилеп од утре го отвора градскиот пазар поради турканици во маркетите

Прилеп од утре го отвора градскиот пазар поради турканици во маркетите

Прилепскиот градски пазар ќе се отвори по неколкудневното затворање зашто предизвикува навалици пред маркетите и пиљарите, одлучи прилепскиот кризен штаб. За ова Штабот се реши зашто и покрај мерката за забрана за групирање на граѓаните и препораките за одржување меѓусебно растојание од минимум два метра, пред маркетите и пиљарите во градот се создаваа

Славески: Вториот сет на мерки од Владата нудат несигурност кај сите граѓани и компании во државата

Славески: Вториот сет на мерки од Владата нудат несигурност кај сите граѓани и компании во државата

Трајко Славески член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше да мерките кои Владата предводена  од СДСМ ги донесе во врска со корона вирусот при што посочи дека тие се недоречени и конфузни. За овие мерки Славевски го објасни следново: -Недоречени се затоa што за разлика од некои други земји ние следиме какви мерки се презeмаат

Кривична пријава за лице од Кочани за ширење лажна вест дека е заболен од коронавирус

Кривична пријава за лице од Кочани за ширење лажна вест дека е заболен од коронавирус

Кочанската полиција поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против лице од Кочани кое на социјалните мрежи проширило лажна вест дека е позитивно на коронавирусот. По добиеното известување, полициските службеници го испитале случајот и поради основани сомненија дека е прекршен членот 206 од Кривичниот законик во врска со здравствените

Во Прилеп вкупно 12 заболени, вработени во текстилна фабрика се во самоизолација

Во Прилеп вкупно 12 заболени, вработени во текстилна фабрика се во самоизолација

Во Прилеп има вкупно 12 заболени од корона вирусот со двата денешни потврдени случаи позитивни на Ковид-19, соопшти денеска на прес-конференција директорката на прилепскиот Центар за јавно здравје Драгица Николоска. -Имаме уште два потврдени случаи позитивни на Ковид-19, што значи дека вкупната бројка се искачи на 12. Станува збор за маж и жена, на

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Починатата родилка од Охрид немала коронавирус

Трисет и седумгодишната пациентка од Охрид, која синоќа почина на скопската Клиника за гинекологиј,а има негативен тест за корона вирус, дознава „Фокус“. Тестот за новороденчето на 27-годишната пациентка од Куманово, која пак е позитивна на коронавирусот, ќе биде готов утре во текот на денот.

Османи – Вархеји: ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Османи – Вархеји: ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска одржа видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји, на кој разговарале за активностите на Владата и на Координативниот штаб во справувањето со предизвиците од епидемијата Ковид 19, како и можностите за подлабока соработка