притисни ентер »

Извори

Локално

Спасовски: Ако не се почитуваат и овие мерки ќе следат драстични рестрикции

Спасовски: Ако не се почитуваат и овие мерки ќе следат драстични рестрикции

На прашањето дали ќе се воведат построги мерки техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес конференција најави дека Владата има разработено и други сценарија. -Да имаме разработени сценарија и други драстични рестрикции, но граѓаните да не се опуштаат колку сериозно ќе ги сфатиме толку ќе бидат помали последиците. Колку ќе бидеме свесни за

Пентагон: Бројот на заразени војници од коронавирусот е 1.133

Пентагон: Бројот на заразени војници од коронавирусот е 1.133

Бројот на активни американски војници кои страдаат од Ковид-19 надмина 1.000 во текот на викендот, соопшти денеска Пентагон. Вкупниот број потврдени случаи утрово е 1.132, додека тој број во петокот беше 978, објави АП. Меѓу припадниците на Националната гарда, 303 биле заразени со вирусот. Морнарицата има најмногу заразени, 431, вклучително и повеќе

Кејот на Вардар и покрај препораките полн (фото)

Кејот на Вардар и покрај препораките полн (фото)

И покрај препораките  за социјална дистанца како најдобра  превентива од заразата со Ковид 19 , сепак дел од јавноста до нив  не се придржува строго. Топлото и сончево време ги намами некои од нив да излезат на прошетка на кејот на Вардар.

ССМ: Неискористениот одмор за 2019 и дел од одморот за 2020 да се искористат во април

ССМ: Неискористениот одмор за 2019 и дел од одморот за 2020 да се искористат во април

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) предлага неискористениот годишен одмор за 2019 година и делот од годишниот одмор за 2020 година да се искористат во април кога се очекува пикот на коронавирусот и на тој начин да се заштитат работниците и заеднички сите да придонесеме кон спречување на ширењето на вирусот. Коронавирус – Поаѓајки од фактот дека

Д-р Микиќ: БеСеЖе вакцината делува како отпорноста кон КОВИД 19,но далеку е од фаза за дефинитивен доказ

Д-р Микиќ: БеСеЖе вакцината делува како отпорноста кон КОВИД 19,но далеку е од фаза за дефинитивен доказ

На новинарското прашање упатено до д-р Владимир Микиќ дали вакцината БеСеЖе е еден вид лек против односно одбрана од  коронавирусот тој објасни дека сеуште дефинитивно нема доказ дека помага. БеСеЖе вакцината делува како имуномодулатор и делува кон отпорноста кон КОВИД 19 се работи за рана фаза за овие испитувања или како мерка за масовна употреба

Д-р Микиќ: БеСеЖе вакцината делува како отпорност кон КОВИД 19,но далеку е од фаза за дефинитивен доказ

Д-р Микиќ: БеСеЖе вакцината делува како отпорност кон КОВИД 19,но далеку е од фаза за дефинитивен доказ

На новинарското прашање упатено до д-р Владимир Микиќ дали вакцината БеСеЖе е еден вид лек против, односно одбрана од коронавирусот тој објасни дека се уште дефинитивно нема доказ дека помага. БеСеЖе вакцината делува како имуномодулатор и делува како отпорност кон КОВИД 19 и се работи за рана фаза за овие испитувања или како мерка за масовна употреба,

Заев-Сијарто: Помошта што ја добиваме од Унгарија го потврдува пријателството на нашите држави и народи

Заев-Сијарто: Помошта што ја добиваме од Унгарија го потврдува пријателството на нашите држави и народи

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто. На средбата, на која се разговараше за повеќе актуелни теми, како и за мерките на Владите на Северна Македонија и Унгарија за заштита на здравјето на граѓаните и помош за економијата поради коронавирусот, претседателот

Коронавирус: Дали може да се заразите со допир?

Коронавирус: Дали може да се заразите со допир?

Коронавирусот претежно се пренесува преку капки кога заразеното лице кашла или кива, но освен социјалното дистанцирање, многу луѓе се претпазливи да ги допираат кваките, копчињата или паричниците. Експертите велат дека ова е мудро, пренесува новинската агенција Хина ДПА. „Студиите сугерираат дека коронавирусот на површините може да преживее од неколку

На Инфективна починаа 3 лица, нови 15 случаи позитивни на Ковид-19 во земјава

На Инфективна починаа 3 лица, нови 15 случаи позитивни на Ковид-19 во земјава

На Инфективна клиника починаа 3 лица позитивни на коронавирусот. Едниот пациент е на возраст од 40 години , и двајца пациенти од Тетово едниот  на  69 години, а другиот на 65 годишна возраст.На домашно лекување си заминуваат 4 пациенти, 10 се со тешка клиничка слика, во последните 24 часа се примени 15 нови случаи вкупниот број изнесува 570 заразени

Скубе: На лето ќе го напуштам Скопје

Скубе: На лето ќе го напуштам Скопје

Уште еден ракометар од шампионската генерација на РК Вардар најави дека од следната сезона нема да биде дел од „црвено-црниот“ тим. Скубе повеќе нема да го носи дресот на Вардар и е уште еден во низата што ја завршува авантурата во Скопје. Самиот Скубе на својот Инстаграм профил го најави заминувањето, каде напиша: „Има само неколку добри спомени,