притисни ентер »

Извори

Локално

40 години од „Животот на Брајан“-видео

40 години од „Животот на Брајан“-видео

Пред точно 40 години, на 17 август, 1979 година се одржала премиерата на култуниот филм „Животот на Брајан“ во режија на Тери Џонс. Ова е еден од играните филмови на легендарната Монти Пајтон дружина. Филмот „Животот на Брајан“ се рекламирал како религиозна комедија, пред кино салите се одржувале протести на верници, но тоа само уште повеќе ја разбудило

Зошто Кина нема да испрати тенкови во Хонг Конг

Зошто Кина нема да испрати тенкови во Хонг Конг

Постојат добри причини зошто кинеската армија не ја преминала границата кон Хонг Конг со цел да ги задуши повеќемесечните протести на граѓаните. Најважната: Хонг Конг и е потребен на Кина. Хонг Конг има огромно значење за Кина и особено за нејзината економија, и кинеската Комунистичка партија во моментов не сака да го ризикува тоа. Во изминативе децении

Од игри на улицата до дружење во виртуелен свет – животот на децата некогаш и сега

Од игри на улицата до дружење во виртуелен свет – животот на децата некогаш и сега

Велат, детето се раѓа како бел лист и што ќе се пишува на него зависи од родителите и околината. Но, понекогаш времето со себе носи промени кои влијаат на однесувањето на децата многу повеќе од секој родител на овој свет. Минатите децении децата со сигурност растеле и созревале во многу поинакви услови од денешните пубертетлии. Со развојот на современата

Порака на Ленче од СЈО!? А што и за кој е пораката од обвинителката?

Порака на Ленче од СЈО!? А што и за кој е пораката од обвинителката?

Обвинителката Ленче Ристовска која е дел од тимот на Катица Јанева и СЈО, која  прва собра дел од обвинителките на СЈО и направи прес конференција колку за ограда од Јанаева , сега  преку социјалните мрежи испрати нова  интересна порака. Таа без да нагласи за кој е наменета објавата напиша: „Интересен феномен. Со продолжено или панично движење подлабоко

Двајца убиени во напад со нож на станица во Германија

Двајца убиени во напад со нож на станица во Германија

Полицијата делумно  ја затвори станица во северниот германски град Исерон, откако маж и жена биле нападнати со нож и починале. Трагедијата се случи во н еден  час кога  десетици луѓе биле сведоци на нападот, вклучувајќи гости на свадбена забава од околу 20 лица. Еден 43-годишен маж е уапсен за смртоносен напад. Во нападот загинаа две жртви – 32-годишна

Фотографиите од голиот труп на Мерилин Монро се направени само неколку часа по нејзината смрт

Фотографиите од голиот труп на Мерилин Монро се направени само неколку часа по нејзината смрт

Фотографиите од голиот труп на Мерилин Монро се направени само неколку часа по нејзината смрт.Американскиот фотограф Ли Винер доби неофицијален пристап до мртовечницата во Лос Анџелес, тврдејќи дека ги подмитил чуварите на безбедноста со алкохол, објави Дејли Меил. Според соопштението за печатот, Винер има снимено најмалку пет ленти од филмот во мртовечницата

На Богородица и Табановце се чека околу 30 минути

На Богородица и Табановце се чека околу 30 минути

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини. На граничниот премини  Табановце за влез и излез од државата се чека околу 30 минути, додека на Богородица се чека триесетина минути само за излез. Како што информира АМСМ, на останатите гранични премини, од македонска страна,

Протестот „1 на 5 милиони“ во Белград заврши мирно

Протестот „1 на 5 милиони“ во Белград заврши мирно

Протестот „Еден на пет милиони“ синоќа  заврши мирно во Белград , а протестот заврши пред зградата на Радио и Телевизија на Србија. Учесниците на протестот „1 на 5 милиони“ се собраа набргу после 19 часот пред фонтаната Теразијска во Белград. Оттаму, тие маршираа мирно по улицата Кинг Милан покрај зградата на Претседателството, а потоа се упатија кон

Постојат две главни верзии на пожарот на грчкиот остров Евија

Постојат две главни верзии на пожарот на грчкиот остров Евија

Постојат две главни верзии на пожарот на грчкиот остров Евија, кој избувна на 13 август. Главната е подметнување пожар. Полицијата побарала пристап до мобилниот телефон на 33-годишен жител, кој важи за еден од клучните осомничени за пожарот. Целта на иследниците е да ги проверат неговата алиби. Тој тврди дека отсуствувал од областа, на денот кога избувнал

Во Охрид промоција на романот „Некој бил тука“ од Николина Андова Шопова

Во Охрид промоција на романот „Некој бил тука“ од Николина Андова Шопова

Романот „Некој бил тука“ од Николина Андова Шопова, добитник на наградата „Роман на годината“ за 2018 година, вечер во 20:30 часот ќе биде промовиран во Охрид во рамки на 31-то издание на „Поетска ноќ во Велестово“. Промоцијата што ќе се одржи во МАНУ, Куќата на Уранија во соработка со Фондацијата „Славко Јаневски“, е завршна активност од годинашната