притисни ентер »

Извори

Макфакс

ФРОДЕМ: Обвинителството да провери дали ВМРО-ДПМНЕ има нови докази за „Рекет“ или дава лажни искази

ФРОДЕМ: Обвинителството да провери дали ВМРО-ДПМНЕ има нови докази за „Рекет“ или дава лажни искази

Во Република Македонија одамна функционира на дело „светото тројство“ – „Сваровски“ судство, Русковска обвинителство и „Долче и Габана“ политичари, велат од политичката партија Фронт за демократска Македонија (ФРОДЕМ). „Навидум сите се за за ред и поредок, а цело време сме сведоци на анархија. Капак на сето тоа е и случајот ‘Рекет’ и ‘Луј Витон’ торбите

Пендаровски во Израел: Двете држави ја споделуваат трагедијата на Холокаустот во кој беа убиени илјадници Евреи

Пендаровски во Израел: Двете држави ја споделуваат трагедијата на Холокаустот во кој беа убиени илјадници Евреи

Претседателот, Стево Пендаровски, кој во Ерусалим ќе учествува на Форумот по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот 27 јануари и 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц-Биркенау, денес се сретна со претседателот на Израел, Реувен Ривлин. „Претседателот Пендаровски нагласи дека двете држави ја споделуваат

Судијката што ѝ го одзеде синот на Северина добила подароци од 330 000 евра

Судијката што ѝ го одзеде синот на Северина добила подароци од 330 000 евра

Судијката Теа Голуб, која пресуди синот на Северина Вучковиќ да живее со неговиот татко, Милан Поповиќ, се нашла во центарот на скандалот кога се открило дека била на луксузен одмор во истиот хотел во кој бил српскиот бизнисмен. Откако почнало да се поставува прашањето  од каде ѝ се парите за седумдневно зимување кое чини колку две нејзини плати, таа

Клинтон го нападна Сандерс: Неспособен е и никој не го сака

Клинтон го нападна Сандерс: Неспособен е и никој не го сака

Поранешната кандидатка за претседател Хилари Клинтон во новиот документарец го критикува својот демократски ривал, Берни Сандерс, кој денеска повторно е кандидат за Белата куќа, нарекувајќи го неспособен американски сенатор, кој на никого не му се допаѓа. Клинтон се приклучи на спорот меѓу Сандерс и Елизабет Ворен, неговата актуелна демократска ривалка

Северна Кореја ги затвора границите за сите туристи поради корона вирусот

Северна Кореја ги затвора границите за сите туристи поради корона вирусот

Северна Кореја ќе ги затвори своите граници за туристи за да се заштити од ширењето на корона вирусот кој се појави во соседна Кина, од каде пак објавиja дека вирусот може да мутира и да продолжи да се шири. Повеќе земји ги засилија контролите на аеродромите поради епидемијата што започна во декември во кинескиот град Вухан и во меѓувреме се прошири

Објавен конкурс за „Награди за новинари кои пишуваат за невидливите“

Објавен конкурс за „Награди за новинари кои пишуваат за невидливите“

Македонската платформа против сиромаштијата (МППС) по трет пат го распиша конкурсот за доделување на „Награди за новинари кои пишуваат за невидливите“ . „Станува збор за доделување на награди за новинарство „одоздола“, односно награди за новинари кои пишуваат на социјални теми, поврзани со сиромаштија и социјална исклученост, а на тој начин им даваат

Уапсени руски шпиони во Давос

Уапсени руски шпиони во Давос

Швајцарската полиција во август уапсила двајца руски разузнавачи во Давос, под сомнение дека планирале подготовки за шпионски активности за време на Светскиот економски форум. Како што пренесуваат швајцарските медиуми, уапсените Руси имале дипломатски пасоши и набрзо по апсењето биле пуштени, пишува Би-би-си и додава дека еден од нив се претставил

Хари и Меган им се заканија со тужби за таблоидите

Хари и Меган им се заканија со тужби за таблоидите

Принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл се заканија дека ќе преземат судска постапка откако таблоидите објавија фотографии од поранешната војвотка од Сасекс со нејзиниот син Арчи во Канада, јавија британските медиуми. Според дневниот весник „Гардијан“ и каналот „Скај њуз“, адвокатите на двојката посочиле дека тие фотографии биле направени од фотограф

Дончиќ трагичар, тешка повреда на Пауел, ЛА Клиперс славеа против Далас (Видео)

Дончиќ трагичар, тешка повреда на Пауел, ЛА Клиперс славеа против Далас (Видео)

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс ја продолжија својата и ја прекинаа победничката низа на Далас Маверикс со победата 111:107. Мечот го реши Каваи Ленард кој на 68 секунди до крајот на мечот погоди тројка за 108:100. По израмнетата борба во првото полувреме Клиперс успеаја да направат разлика од 14 поени, која до крајот на мечот нивните противници

Меѓународен турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески во Карпош

Меѓународен турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески во Карпош

Од 24 до 26 јануари, во спортската сала „Форца“ ќе се одржи 11. издание на Меѓународниот турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески. Главен покровител на настанот во спомен на нашата музичка легенда која е родена на 25.01.1978 година е Општина Карпош. Оваа година учествуваат екипи од Општина Карпош, Општина Крушево, НЛБ Банка, „Лиличи Ароши“ (Велес),