притисни ентер »

Извори

Makpress

Мицкоски и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ пред вила Водно бараат одговори од Пендаровски

Мицкоски и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ пред вила Водно бараат одговори од Пендаровски

Поголем дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на чело со лидерот Христијан Мицкоски стасаа во вилата Водно за да го прашааат претседателот Пендаровски за арументите со кои му го додели манндатот на Зоран Заев. Мицкоски смета дека тоа е противуставно и оти од шефот на државата сакаат лично да им објасни.

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Секој шести сопственик на фирма односно 16 проценти од нив обрнуваат внимание на хороскопските знаци на кандидатите за работа, додека тоа го прават само пет отсто од вработените во службите за човечки ресурси, покажуваат резултатите од студијата изработена во Русија. Според истражувањето, 75 проценти од работодавачите го земаат во предвид хороскопскиот

Десет мигранти откриени во камион на царинскиот терминал во Тетово

Десет мигранти откриени во камион на царинскиот терминал во Тетово

Во приколка од камион во кругот на тетовскиот царински терминал биле најдени 10 мигранти од Ирак, Пакистан и Бангладеш денес околу 12 часот, информираат од СВР Тетово. Возачот и мигрантите се приведени за соодветната постапка. Во Секторот за внатрешни работи Тетово, од Царинска управа на Република Северна Македонија било пријавено дека мигрантите се

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

Велешкото езеро Младост станува прва иновативна туристичка дестинација во земјава

На велешкото езеро Младост се спроведува проект за локална и регионална конкурентност за подобрување на туристичката понуда. Со Проектот за локална и регионална конкуретност (ЛРЦП), со вкупна вредност од 62 милиони денари од кои 55,5 милиони денари се грант, а останатите се обезбедени од општината, Младост станува „смарт езеро“ коешто ќе биде прва

Јована Матевска-Атанасова ја прими наградата „Живко Чинго“ за најдобар расказ

Јована Матевска-Атанасова ја прими наградата „Живко Чинго“ за најдобар расказ

Оваа награда за мене претставува голема чест, како и поттик за натамошно творештво и создавање нови литературни дела. Тоа го истакна Јована Матевска-Атанасова, која годинава е лауреат на високата литературна награда „Живко Чинго“ што Општина Охрид ја доделува секоја година во чест на ликот и делото на големиот охридски и македонски раскажувач и писател

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

Помпео и во Словенија ја обвини Кина дека се обидува да ги контролира луѓето и економиите

Американскиот државен секретар денеска ја посети Словенија во рамките на мини европската турнеја, при што повтори дека плимата се свртува кон Комунистичката партија на Кина која се обидува да ги контролира луѓето и другите економии, додека словенечкиот премиер Јанез Јанша посочи дека земјата немаше да се ослободи од комунистичкиот режим без помош на

Озил: Го сакам Арсенал, останувам!

Озил: Го сакам Арсенал, останувам!

Германскиот фудбалер Месут Озил изјави дека нема да го напушти Арсенал до 2021 година. Поранешниот играч на германската репрезентација има 31 година и заработува 350.000 фунти неделно во Арсенал, па затоа не го напушта тимот со причина. Своевремено платен 43 милиони фунти на Реал Мадрид, сега тој вели дека сака да остане до крајот на договорот и да

Белорусија: Во текот на ноќта уапсени уште 700 демонстранти

Белорусија: Во текот на ноќта уапсени уште 700 демонстранти

Белоруското Министерство за внатрешни работи соопшти дека синоќа се уапсени уште 700 демонстранти, на четвртиот ден од пост-изборните протести, кои беа насилно задушени. Со тоа, вкупниот број на уапсени се искачи на 6.700 од почетокот на протестите. Министерството оцени дека немирите „го изгубиле масовниот карактер“, но дека „нивото на агресија кон

Донација од компанијата КАМ за социјално загрозени семејства

Донација од компанијата КАМ за социјално загрозени семејства

Црвениот крст на Република Македонија денеска прими донација од КАМ ДОО наменета за социјално загрозени семејства од целата државата. Како што соопшти Црвениот крст, донацијата е во вредност од 633.825 денари и се состои од прехранбени и хигиенски производи. Хуманитарната донација ја прими претседателот на Црвениот крст, Ромел Велев, во просториите

Нухиу – Отвеј: Поддршка во делот на успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Нухиу – Отвеј: Поддршка во делот на успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Министeрот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска се сретна со заменик – шефот на мисијата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Доминик Отвеј. На средбата, соопшти МВР, се разговараше за соработката во голем број области од заемен интерес. Истовремено соговорниците разговараа и за улогата на МВР во спроведувањето на парламентарните