притисни ентер »

Извори

Маркукуле

15 нови заразени од коронавирус во Македонија: “Оваа бројка се должи на намалениот капацитет на работа во недела”

15 нови заразени од коронавирус во Македонија: “Оваа бројка се должи на намалениот капацитет на работа во недела”

Во изминатите 24 часа регистрирани се 15 нови случаи на вирусот Ковид-19, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешната пресконференција. Од новорегистрираните случаи 8 се од Куманово, 4 од Скопје, 1 Тетово, 1 Струга и 1 од Штип. Во изминатите 24 часа починаа две лица од Тетово на возраст од 65 и 69 години и еден пациент од Кочани. Причината

(Видео) Розова Месечина за два дена: Еве од каде ќе може да се види

(Видео) Розова Месечина за два дена: Еве од каде ќе може да се види

Во Велика Британија се очекува “Розовата Меселина” да се појави на 8 април. И покрај необичното име, во овој момент Месечината нема да биде розова. Името потекнува од индискиот начин на сметање на времето. Според Алманхот на стариот фармер, племињата кои се наоѓале на источниот брег на Америка именувале различни фази на Месечината според сезонските

Наместо да се занимаваме со спасување животи, тие сега ставаат “Северна” на банкнотите

Наместо да се занимаваме со спасување животи, тие сега ставаат “Северна” на банкнотите

Првиот човек на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција посочи дека не разбира зошто сега е донесена Уредба со законска сила на банкнотите да се додава зборот „Северна“. „Има многу спорни уредби со сила на закон кои се носат во оваа состојба. Една од тие е и оваа. Наместо да се занимаваме со она што е најважно, справување

Чаршијата празна, пред банките врие народ: Прилеп денеска (Фото галерија)

Чаршијата празна, пред банките врие народ: Прилеп денеска (Фото галерија)

Прилепската стара чаршија и денеска остана целосно празна, а последиците кон дуќанџиите, занаетчиите и угостителските објекти допрва ќе се согледуваат. За разлика од чаршијата пак пред банките големи редици на луѓе. Во Прилеп досега има 33 лица позитивни на коронавирусот, а над 130 лица се во домашна самоизолација. Полицискиот час се почитува со мали

Ѓорѓиевски: Нека видат сите како тече една „хуманитарна“ акција на Заевци, уште не за долго (ВИДЕО)

Ѓорѓиевски: Нека видат сите како тече една „хуманитарна“ акција на Заевци, уште не за долго (ВИДЕО)

Орце Ѓорѓиевски од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук обвинува за класичен поткуп од страна на Заев. -Велат од СДСМ помагале. А од кога тоа се прави хуманитарна акција со тетратка и пенкало во рака? Еве почитувани како изгледа помошта- поткуп што ја дели СДСМ секаде низ Македонија. Класичен поткуп од страна на Заев. Се води евиденција кој колку и како

Ова се новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ

Ова се новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 2,67 % во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно одлуката од 30.03.2020 година. Од вечерва на полноќ малопродажната цена на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се

Ова е помошта за Македонија од Унгарија (Фото галерија)

Ова е помошта за Македонија од Унгарија (Фото галерија)

“Донација од 100.000 заштитни маски и 5.000 заштитни едноделни одела од Унгарија за вработените во Министерството за внатрешни работи. Денес во министерството за внатрешни работи остварив работна средба со министерот за надворешни работи на Унгарија Н.Е. Петер Сијарто, кој со висока делегација на Унгарија е во официјална посета на нашата држава. Изразив

Пристигна помош и од Унгарија: Мицкоски и министерот за надворешни на Унгарија со заедничко обраќање (Видео)

Пристигна помош и од Унгарија: Мицкоски и министерот за надворешни на Унгарија со заедничко обраќање (Видео)

Со специјален воен карго авион, унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петар Сијарто допатува во земјава директно со пакети помош од 100.000 заштитни маски и 5.000 заштитни скафандери. На аеродромот беше пречекан од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. По пречекот, во просториите

(Видео) Моштите на Св. Петка ги обиколија градовите во Романија за заштита од вирусот: Градоначалниците ги пречекуваа на колена (Видео)

(Видео) Моштите на Св. Петка ги обиколија градовите во Романија за заштита од вирусот: Градоначалниците ги пречекуваа на колена (Видео)

Mоштите на Преподобна Света Петка се наоѓаат во Соборната црква „Св.Три Ерарси” во градот Јаши во Романија. Изминатите денови моштите на Св. Петка обиколиле неколку градови во Романија за да измолат заштита од коронавирусот. Според она што го пишуваат романските медиуми, испочитувани биле сите заштитни мерки и немало поклонување кон светите мошти,

(Видео) Неверојатна љубовна приказна: Посадил илјадници цвеќиња за неговата слепа сопруга да може да ужива во миризбата

(Видео) Неверојатна љубовна приказна: Посадил илјадници цвеќиња за неговата слепа сопруга да може да ужива во миризбата

Оваа приказна е доказ дека љубовта го движи светот. Да се има вистинската личност покрај себе, во добро и лошо, е вистински благослов. Кога постои вистинска љубов, тогаш сте подготвени да направите се’ таа личност да ја направите среќна. Господин и госпоѓа Куроки се во брак од 1956 година и среќно живеат на нивната фарма во Шинтоми, Мијазаки, Јапонија