притисни ентер »

Извори

МИА

Научен семинар за мултикултурата и повеќејазичноста

Научен семинар за мултикултурата и повеќејазичноста

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - „Мултикултура, мултилингвализам и интеркултурализам“ е насловен меѓународниот научен семинар кој денеска го организира Универзитетот „Мајка Тереза“ во Скопје. Министерот за обрааование и наука Арбер Адеми рече дека МОН поддржува секакви активности кои придонесуваат во негувањето на овие вредности особено, рече, во нашето

Повторно поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании (видео)

Повторно поништен јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании (видео)

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерството за транспорт и врски повторно го поништи јавниот повик за финансиска поддршка на авиокомпании кој што беше објавен на 13 септември годинава. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска на прес-конференција во Владата, информираше дека до крајниот рок е доставена само понуда од Визер, но таа

Подготвителен состанок на Националниот инвестициски комитет

Подготвителен состанок на Националниот инвестициски комитет

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во улога на координатор на странска помош во Македонија, денеска претседаваше со подготвителниот состанок на Националниот инвестициски комитет, на кој беа разгледани приоритетните листи на инвестициски проекти за финансирање од големите донатори. На состанокот беа презентаирани

Саем за градежништво, Технома и Realexpo од 24 до 28 октомври

Саем за градежништво, Технома и Realexpo од 24 до 28 октомври

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Од 24 до 28 овој месец ќе се одржи 15. Меѓународен саем за градежништво и 8. Саем на недвижности и инвестиции - Realexpo. Во истиот период ќе се одржи и Технома 2018. Саемските манифестации ќе бидат во спортскиот центар „Борис Трајковски“ на површина од 5.000 квадратни метри, а посетителите ќе имаат можност на едно

ЗОК го одбележа Денот на единицата во кумановската касарна „Боро Менков“

ЗОК го одбележа Денот на единицата во кумановската касарна „Боро Менков“

Куманово, 17 октомври 2018 (МИА) - Во касарната „Боро Менков“ во Куманово, Здружената Оперативна Команда (ЗОК), со воена свеченост го одбележа денот на единицата. На свеченоста присуствуваше и началникот на генералштабот на АРМ, генерал мајор Васко Ѓурчиновски, кој ги истакна признанијата за успесите на ЗОК во вежбите, мисиите, постигнатите стандарди

Коѕијас поднесе оставка

Коѕијас поднесе оставка

Атина, 17 октомври 2018 (МИА) - Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас поднел оставка до грчкиот премиер Алексис Ципрас, објавија дел од грчките медиуми. Како што јави дописничката на МИА од Атина, информацијата не е официјално потврдена ниту од грчкото Министерство за надворешни работи, ниту од кабинетот на грчкиот премиер. ср/сп/

Девојче повредено во автобус на ЈСП

Девојче повредено во автобус на ЈСП

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Десетгодишно девојче вчера се здобило со тешки телесни повреди при пад по скали во двокатен автобус број 3 на Јавното сообраќајно претпријатие - Скопје. Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера во 11 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје, а се случил на улица „Тодор Александров“. - Во моментот кога девојчето

Европски ден на статистиката: Македонскиот статистички систем се развива согласно европските правила и стандарди

Европски ден на статистиката: Македонскиот статистички систем се развива согласно европските правила и стандарди

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Република Македонија е посветена на имплементирање на европските вредности и денеска на одбележувањето на Европскиот ден на статистика ја потпиша Декларацијата за посветеност на довербата во официјалната статистика. Декларацијата ја потпишаа премиерот Зоран Заев. - Националниот статистички систем во Македонија се развива

Подготвителен состанок на Националниот инвестициски комитет

Подготвителен состанок на Националниот инвестициски комитет

Скопје, 17 октомври 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во улога на координатор на странска помош во Македонија, денеска претседаваше со подготвителниот состанок на Националниот инвестициски комитет, на кој беа разгледани приоритетните листи на инвестициски проекти за финансирање од големите донатори. На состанокот беа презентаирани