притисни ентер »

Извори

МКД

За субвенции аплицирале вкупно 65.544 земјоделци

За субвенции аплицирале вкупно 65.544 земјоделци

Вкупно 65.544 земјоделци поднеле барање за субвенции до 31 јули кога беше крајниот рок за аплицирање, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој (АФПЗРР). Од Агенцијата оценуваат дека успешно е завршен процесот на пријавување за користење финансиска поддршка во земјоделството. „Аплицирањето се одвиваше електронски

Познати се групите за струшкиот ракометен турнир

Познати се групите за струшкиот ракометен турнир

Денеска беа извлечени групите за традиционалниот струшки ракометен турнир на кој оваа година ќе учествуваат само клубови од Македонија. Поради пандемијата на коронавирус, оваа година струшкиот турнир кој традиционално беше меѓународен, ќе биде составен само од домашни екипи. Подновените Вардар, Металург и Еурофарм Пелистер ќе ги имаат своите први меѓусебни

Ајкос, новото име во светот на пушачите

Ајкос, новото име во светот на пушачите

Следејќи ги светските трендови и потребите и желбите на потрошувачите, едни од првите што заклучија дека традиционалните цигари треба да бидат минато е водечкиот гигант во индустријата, Филип Морис интернешнал. За првпат, Агенцијата за храна и лекови на САД (ФДА) класифицираше електронски производ со никотин (IQOS - ајкос) како производ со модифицирани

Новиот пратенички состав со помалку жени од претходниот, најмладата е 23-годишна, највозрасните се на 72 години

Новиот пратенички состав со помалку жени од претходниот, најмладата е 23-годишна, највозрасните се на 72 години

23-годишната студентка Артина Ќазими од гостиварски Добри Дол, кандидатка на Алијанса за Албанците и Алтернатива е најмладата пратеничка во новиот собраниски состав и една од 43-те жени кои добија мандати на парламентарните избори. Иако партиите најавуваа родово порамноправен законодавен дом, овој пратенички состав има две жени помалку од претходниот

Кутињо и Вилијан пристигнуваат во Арсенал? Артета прави сериозен тим

Кутињо и Вилијан пристигнуваат во Арсенал? Артета прави сериозен тим

Според „Тајмс“, Микел Артета посакува да внесе искуство во Арсенал и да донесе фудбалери кои освојувале трофеи, пред потпис со Арсенал се Влијан од Челси и Кутињо од Барселона. Вилијан е слободен фудбалер и се верува дека нема да го продолжи договорот со Челси но нема и да го смени местото на живеење, ќе остане во Лондон. Негов нов тим треба да биде

Прв месечен раст на приходите во Буџетот за време на ковид-кризата

Прв месечен раст на приходите во Буџетот за време на ковид-кризата

Во јули е забележан првиот месечен раст на приходите во Буџетот од почетокот на ковид-кризата, соопшти денеска Министерството за финансии, посочувајќи дека ова укажува оти ревитализацијата на економијата се одвива со добра динамика. „Вкупната наплата на приходи во јули изнесува 17,9 милијарди денари. Даночните приходи се наплатени во износ од 10,2

Панчевски пак на суд, се соочи со експертот кој го одржувал АКМИС

Панчевски пак на суд, се соочи со експертот кој го одржувал АКМИС

Во Основниот суд во Велес денеска продолжи судењето на поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски. На рочиштето сведочи Горан Митев, вработен во компанијата која го развивала и одржувала системот АКМИС кој судовите го користат за распределба и водење на судските предмети, пренесува Сител ТВ. Тој појасни дека компјутерскиот

Јовески на потег за изградбата на водоводот во селото Синичане, обвинителите го завршија увидот

Јовески на потег за изградбата на водоводот во селото Синичане, обвинителите го завршија увидот

Вишото јавно обвинителство Гостивар изврши увид во предметот кој се однесува на случувањата во тетовско околу почеток на изградба на водовод. Од ОЈО за МКД.мк информираат дека е постапено по барањето на Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески и дека е извршен увид во предметот, по што во тек е подготовка на детална информација за постапувањето.

Стружанец сечејќи дрва се повредил и починал

Стружанец сечејќи дрва се повредил и починал

Вчера околу 19.00 часот во СВР Охрид било пријавено дека во с.Богојци, струшко, К.А.(49) од с.Богојци, се повредил сечејќи дрва. Од МВР информираат дека од тешките повреди тој починал. Тој бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза" за укажување на лекарска помош, каде што им подлегнал на повредите. Увид извршила екипа од Полициска станица Струга,

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ целосно затворени за сообраќај до 15 август

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ целосно затворени за сообраќај до 15 август

Министерството за внатрешни работи информира дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грчката гранична служба од граничните премини „Дојрани“ и „Ники“, а во врска со новите протоколи на грчката влада за рестрикитивни мерки  за ковид-19, доставено е известување дека грчките гранични премини  ,,Дојрани“