притисни ентер »

Извори

Мои рецепти

Медитеранска салата со макарони

Медитеранска салата со макарони

Вкусна салата за некој, а за некој замена за оброк... ))) Сварените макарони се плакнат со ладна вода и се цедат. Се ставаат во соодветна чинија. Над нив се става искинатото месо. Потоа сецкано на коцки краставицата и доматот, па и коцките сирење. По вкус може да се додади уште 50 гр. сирење. На крај се додава сецканото луто пиперче. Сето ова се прелива

Пескавици од просо (киноа) и моркови

Пескавици од просо (киноа) и моркови

Сварете го просото (киноата) и исцедете го од водата. Морковите и кромидот изрендајте ги. Ако користите млад кромид исечкајте го како и магдоносот на ситно. Лукот поминете го во преса или користете лук во прав. Ставете ги сите намирници во вангла и рамномерно измешајте ги. Од смесата правете средно големи плескавици и редете ги во плех, претходно намастен

Сахер торта (јубилеен 400 рецепт)

Сахер торта (јубилеен 400 рецепт)

Ете го и мојот јубилеен 400 рецепт кој го направив за убав повод. Мислам дека дружбата ќе продолжи и понатаму со нови сили, идеи и предизвици кои го носи тимот на Мои рецепти. Се дружиме и во иднина со нови знаења, нови рецепти и нови пријатели. Рецептото оди вака: 1. Маргаринот се мати заедно со шеќерот. Потоа се додава стопеното чоколадо, ванилата

Мафини со банана, орев и млечно чоколадо

Мафини со банана, орев и млечно чоколадо

Моите омилени мафини.... Меки, мирисни, вкусни. Во садот на нутрибулет ја ставаме бананата, некоја капка лимон и маслото. Соединуваме. Во сад го ставаме јајцето и шеќерот и матиме до побелување. Ја додаваме бананата соединета со маслото, пецивото, брашното, морското оревче, оревот и ренданото чоколадо. Соединуваме убаво. Смесата ја распоредуваме во

Милиброд со џем од шумско овошје

Милиброд со џем од шумско овошје

Ставете го квасецот да нарасне со по 1 лажица шеќер и брашно и 2-3 лажици млеко. Во посебен сад се ставаат сите состојки, освен квасецот и мармаладот. Се додава нараснатиот квасец. Се замесува тесто и се остава околу 30 минути на нарасне. Потоа, се меси уште еднаш и се дели на 3 еднакви дела. Секој дел се расукува како кора и се премачкува со мармалад

Пита со праз, јајца, сирење со кори од машинка за тесто

Пита со праз, јајца, сирење со кори од машинка за тесто

Анжеликааааа, јави се хахаха По твојата идеа за кори на машинка......еве една пита. Не ми требаа многу танки, спремав фиде за дома, па ај си реков да те послушам, да направам по твоја идеа. Брзо и многу вкусно. Како си ја замислив питава, така и ја подготвив. Превкусна беше. Прво го подготвуваме филот да ни е готов, На загреано масло го пржиме празот

Домашни тестенини со гриз

Домашни тестенини со гриз

Сакам да пробувам нови рецепти со машинката за тестенини. Дојдов и до овој рецепт кој е брз и едноставен со многу малку состојки. Замесете ги горе наведените состојки. Ако ви е мало јајцето, тогаш додајте 20-30 мл вода за да се замеси убаво тврдо тесто. Поделете го на три топчиња, а потоа расплеснете со раката. Така оформената коричка пуштете ја веднаш

Чоколадни ромбови

Чоколадни ромбови

Првичната намера на овој рецепт беше да е непечена торта, но спрема цврстината испаднаа одлични вкусни колачи. Обидот за торта, сепак ќе се повтори во следна прилика веќе со поголема јаснотија хаха... Ставете го млекото да се загрева заедно со искршеното чоколадо додека се` убаво не се спои и зоврие. Чајните колачиња сомелете ги, а наполитанките издробете

Бесквасен млечен леб со прашок за печиво

Бесквасен млечен леб со прашок за печиво

Се мешаат сувите состојки. Млекото се загрева до млако и во него се додава маслото (салото) да се спои. Во вангла се истура млакото млеко и се додава половина од сувите состојки. Се меша со лажица околу 2 минути. Потоа повоторно се додава половина од сувите состојки и повторно околу 2 минути се меша со лажица. На крај се додава и остатокот и се меси

Крем компир салата со кисела краставица и маслинки

Крем компир салата со кисела краставица и маслинки

Во касерола налеваме вода, додаваме малку сол, и додаваме измиени компири. Од кога се сварени компирите ја цедиме течноста, оставаме да се подизлат, потоа ги лупиме и ги сецкаме на коцки. Во еден сад ги соединуваме ситно сецканиот млад кромид, сецканите маслинки, краставичката, зачинуваме. Додаваме кисела павлака, мајонез, соединуваме. Сервираме како