притисни ентер »

Извори

Морис

По однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се   643 прекршоци на ниво на државава

По однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 643 прекршоци на ниво на државава

Во текот на изминатото деноноќие (24/25.06.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија на 366 лица им се издадени решенија за изолација, а 125 лица потпишале изјави за самоизолација. Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката . Исто

Бесплатна телефонска линија кај Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачко право

Бесплатна телефонска линија кај Народниот правобранител за пријавување повреда на избирачко право

Во канцеларијата на Народниот правобранител од денеска граѓаните ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право на бесплатната телефонска линија 0800 54321. Сите непрaвилности може да се пријават во текот на предизборниот период и на денот на гласањето. Телефонската линија ќе функционира секој работен ден од 8 до 16 часот и по пријавите

Насковски: Проверка на имотната состојба на политичарите и Закон за финансиска лустрација, за надминување на длабоката поделба меѓу богати и сиромашни граѓани

Насковски: Проверка на имотната состојба на политичарите и Закон за финансиска лустрација, за надминување на длабоката поделба меѓу богати и сиромашни граѓани

Проверка на имотната состојба на политичарите и Закон за финансиска лустрација, се двата проекти што Македонски концепт ги нуди за надминување на длабоката поделба меѓу богати и сиромашни граѓани. Спроведувањето на овие два проекти е со цел да завладее правото и во нашата држава, секој да се соочи со последиците од своите дела и да се стави крај на

Таневски: Да продолжиме да градиме стабилна држава со развојна и конкурентна економија, со европски здравствен систем посветен на потребите на граѓаните, да сме рамо до рамо со најсилните

Таневски: Да продолжиме да градиме стабилна држава со развојна и конкурентна економија, со европски здравствен систем посветен на потребите на граѓаните, да сме рамо до рамо со најсилните

„Почитувани граѓани, драги охриѓани, Денес на почетокот на предизборната кампања за предвремените Парламентарни избори Ве повикувам да дадете поддршка за коалицијата МОЖЕМЕ предводена од СДСМ и нашата пратеничка листа во Изборната единица 5. Гласот – ЗА, за Коалицијата МОЖЕМЕ и СДСМ е ГЛАС за стабилна и просперитена иднина на нашата земјата и

Пецаков: Создавање на здравствен систем кој ќе биде ефикасен и достапен за секого

Пецаков: Создавање на здравствен систем кој ќе биде ефикасен и достапен за секого

„ Визијата на ВМРО-ДПМНЕ за здравствениот сектор е создавање на здравствен систем кој ќе биде ефикасен и достапен за секого. Системот во Република Македонија изминативе четири години, не само од здравствен аспект, туку и од сите други области е колабиран. Коронавирусот откри дека состојбата со здравствениот систем во Македонија е поразителна. Приоритети

Над 320 илјади пензионери ќе ја добијат јунската пензија предвреме, етапната исплата почнува од утре

Над 320 илјади пензионери ќе ја добијат јунската пензија предвреме, етапната исплата почнува од утре

Утре, 26 јуни, почнува исплатата на јунските пензии. Со цел да овозможиме поголема заштита на пензионерите во услови на опасност од коронавирусот КОВИД-19, и оваа исплата на пензии ќе се одвива етапно. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките, за пензионерите кои не користат картички, ќе се реализира во четири групи, според

7 нови случаи на Ковид 19 во Охрид и во Струга

7 нови случаи на Ковид 19 во Охрид и во Струга

Во последните 24 часа се направени 1279 тестирања, а регистрирани се 153 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 66 -Куманово 13 -Штип 13 -Прилеп 2 -Тетово 20 -Струга 7 -Битола 1 -Охрид 7 -Крива Паланка 1 -Кочани 1 -Пробиштип 1 -Свети Николе 3 -Кичево 6 -Ресен 12 Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Штип, еден од Тетово, еден пациент од

„Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови за живот и работа за македонските граѓани“ вели Димитров

„Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови за живот и работа за македонските граѓани“ вели Димитров

„Преговорите со ЕУ се огромна шанса да создадеме европски услови за живот и работа за македонските граѓани. Уверени сме дека во втората половина на годината, нашите тимови ќе започнат со конкретната работа врз поглавјата односно кластерите на законодавството на ЕУ, како што е според новата методологија за водење на преговорите. Заедно со Амбасадорите

Средба на претседателот Пендаровски со Специјалната изборна оценска мисија на ОБСЕ/ОДИХР

Средба на претседателот Пендаровски со Специјалната изборна оценска мисија на ОБСЕ/ОДИХР

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ја прими Лаима Андрикиене, шеф на Специјалната изборна оценска мисија на ОБСЕ/ОДИХР за предвремените избори за пратеници во Собранието на Република Северна Македонија, закажани за 15 јули 2020 година. На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните активности

Обезбедени 31 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19

Обезбедени 31 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 31 единица конвалесцентна плазма за третман на 31 пациент со ковид-19. Од нив, 16 се преку постапка плазмафереза и 15 единици преку стандардно дарување на крв. „Во оваа установа е изготвен и протокол за дарување на плазма. Сакам да изразам искрена благодарност кон хуманите дарители