притисни ентер »

Извори

Морис

Димитров на состанокот на Северно-атлантскиот Совет во формат на министри за надворешни работи на земји членки на НАТО

Димитров на состанокот на Северно-атлантскиот Совет во формат на министри за надворешни работи на земји членки на НАТО

Утре на покана на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, министерот за надворешни работи Никола Димитров за прв пат ќе ја претставува Република Северна Македонија како полноправна земја членка на НАТО, на состанокот на Северно-атлантскиот Совет (НАК) во формат на министри за надворешни работи. Заради рестриктивните мерки воведени по пандемијата

На ниво на цела држава 46 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени се 17 лица

На ниво на цела држава 46 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени се 17 лица

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие (31.03/01.04) на територијата на државата на 101 лица им се издадени решенија за изолација, а 217 лица потпишале изјава за самоизолација. Oд страна на полициски службеници во извршените контроли над лица во изолација и самоизолација, констатирано е дека во два различни случаи, две лица што

Од денеска во функција е пунктот во Поликлиника Млин Балкан – се зголемуваат капацитетите за тестирање на коронавирус ширум земјата

Од денеска во функција е пунктот во Поликлиника Млин Балкан – се зголемуваат капацитетите за тестирање на коронавирус ширум земјата

Министерството за здравство инфомира дека од денеска е во функција уште еден пункт за тестирање на коронавирус во Поликлиниката Млин Балкан. Граѓаните на Скопје можат да се тестираат во четирите пункта во: Поликлиниките Јане Сандански, Ченто, Чаир и Млин Балкан. Со ова, двојно е зголемен капацитетот за тестирање во Скопје. Од минатата недела во функција

Одземени кесички со кокаин

Одземени кесички со кокаин

На 31.03.2020 година во 20.20 часот на булевар „Туристичка“ во Охрид, при извршен преглед врз А.М.(23) од Охрид, пронајдени и одзмени се три најлонски ќесички со опојна дрога кокаин. Дополнително, по извршен претрес во неговиот дом, пронајдени и одземени се кокаин и марихуана, подготвени за натамошна продажба. А.М. е приведен и лишен од слобода, а

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна

Изминатово деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 31.03.2020 година до 07.00 часот на 01.04.2020 година, нема регистрирани лица што не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и заштита на граѓаните од ширење на коронавирус COVID-19, нема собирања на граѓани, нарушувања на јавниот ред и мир и

Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје со детали за смртта на родилката од Охрид и нејзиното бебе

Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје со детали за смртта на родилката од Охрид и нејзиното бебе

На Клиниката за Гинекологија и акушерство во Скопје доцна синоќа, во 22 часот, почина пациентка на возраст од 37 години од Охрид, родилка која вчера попладне е донесена во Скопје со возило на брза помош во високо фебрилна состојба (телесна температура над 39 степени) и со мртов плод. На жената уште веднаш и е направена целосна лабораторија и земен

На инфективната клиника во Скопје почина пациентка од Лабуништа, а позитен е тестот на коронавирус и на пациентката од Лабуништа која во неделата наутро почина во болница во Струга

На инфективната клиника во Скопје почина пациентка од Лабуништа, а позитен е тестот на коронавирус и на пациентката од Лабуништа која во неделата наутро почина во болница во Струга

Министерството за здравство информира дека ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност. Што се однесува до пациентката од Лабуништа

Донација на социјални пакети во општина Дебрца

Донација на социјални пакети во општина Дебрца

„Денес, како прв човек на општина Дебрца бев пријатно изненаден од еден таков хуман човек, Александар Голабоски, кој потекнува од село Лешани, а живее и работи со своја градежна фирма во Швајцарија. Александар денес ја посети општина Дебрца со донација на 150 социјални пакети, кои ги донираше на општина Дебрца, со намена да се распределат на социјално

Потврдени 44 нови случаи на коронавирус во земјата и два смртни случаи

Потврдени 44 нови случаи на коронавирус во земјата и два смртни случаи

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен

Свечена церемонија на кревање на македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел

Свечена церемонија на кревање на македонското знаме пред седиштето на НАТО во Брисел

Република Северна Македонија е 30-та земја членка на НАТО. Како дел од свечената и церемонијална завршница на стапување на нашата земја во полноправно членство во НАТО, денеска истовремено ќе бидат подигнати три македонски знамиња, две во Белгија и едно во САД. На свечената церемонија во седиштето на НАТО во Брисел, во 15:00 часот по средноевропско