притисни ентер »

Извори

МТВ 1

Филипче: Пет излекувани и испишани пациенти од Клиниката за инфективни болести

Филипче: Пет излекувани и испишани пациенти од Клиниката за инфективни болести

Министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конференција информираше дека од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, денеска, се испишани пет пациенти. Тие биле негативни на двата контролни теста, во добра општа состојба и ќе се упатат на домашно лекување. „Од 28-те пациенти во Дебар, коишто се наоѓаат на домашно лекување,

Вархеји- Османи: ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Вархеји- Османи: ЕУ дозволи пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Како земја - преговарач, Република Северна Македонија доби пристап и до Европскиот солидарен фонд, од каде заедно со земјите - членки на ЕУ ќе бидат соодветно распределени средствата за солидарно справување со предизвиците од Ковид- 19, соопштил еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Оливер Вархеји на денешниот видео- конференциски

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

Дезинфекција на катните гаражи, социјалните згради и подружниците на АДСДП

АД за изградба и стопанисување со станбен простор и со деловен простор од значење за Републиката- Скопје изврши нова, втора по ред дезинфекција на  4 катни гаражи со кои што стопанисува („Кресненско Востание“, „Разловечко Востание’’,„Солунски Конгрес’’и „Смилевски Конгрес“). Дезинфицирани беа заедничките простории (скалишниот простор и гелендрите,

Министерот Димитров на состанок на Северноатлантскиот совет

Министерот Димитров на состанок на Северноатлантскиот совет

Министерот за надворешни работи Никола Димитров утре на покана на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ќе учествува на состанокот на Северноатлантскиот совет (НАК) во формат на шефови на дипломатии, што ќе биде прво учество на Република Македонија на едно заседание на Алијансата како полноправна земја членка на Северноатлантскиот пакт. Како

Регистрирани нови 25 случаи, почина пациентка од Лабуништа

Регистрирани нови 25 случаи, почина пациентка од Лабуништа

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата.  По градови Скопје- 7, Куманово-7, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Гевгелија -1, Кочани -1. Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува  354 лице. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје – 183, Куманово

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Ангеловска: Подготвени сме за најлошото сценарио за буџетот, работиме да се случи најдоброто

Министерката за финансии, Нина Ангеловска денеска одржа прес-конференција на која информираше за буџетот. Обраќањето на министерката за финансии, Нина Ангеловска, ви го пренесуваме во целост: Транспарентноста во јавните финансии не познава добри и лоши времиња. Тука всушност уште повеќе се гледа и дали некоја Влада води отворени финансии или не. Како

МВР: Стабилна безбедносната состојба во Дебар и Центар Жупа

МВР: Стабилна безбедносната состојба во Дебар и Центар Жупа

Стабилна е безбедносната состојба на подрачјето на општините Дебар и Центар Жупа, каде е прогласена кризна состојба. Во рамките на предвидените мерки во оперативниот план, полициските службеници ги реализираат мото-патролите низ градските средини и приградските населби. Притоа, не се регистрирани собирања на граѓани на јавни места, нема нарушувања

Ангеловска: Имаме три сценарија за справување со последиците од коронавирусот

Ангеловска: Имаме три сценарија за справување со последиците од коронавирусот

Министерството за финасии има три основни сценарија – поволно, неповолно и најнеповолно за справување со последиците што ги предизвика корона вирусот во економијата, а најголемиот удар во сите се очекува во вториот квартал од годинава, најави денеска министерката за финасии Нина Ангеловска. Многу е тешко за економските аналитичари, вклучително и за

МВР: 46 лица не го почитувале полицискиот час, 17 уапсени

МВР: 46 лица не го почитувале полицискиот час, 17 уапсени

Во текот на изминатите 24 часа на ниво на цела држава 46 лица не ја почитувале забраната за движење, приведени се 17 лица, а за останатите лица се изготвени записници, соопштува МВР. Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 101 лица им се издадени решенија за изолација, а 217 лица потпишале изјава

Казни за уште тројца прекршители на полицискиот час во Скопје​

Казни за уште тројца прекршители на полицискиот час во Скопје​

Предлог за издавање казнен налог против уште три лица поднесе Основното јавно обвинителство Скопје вчера попладне. Обвинетите се товарат за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. На 24 и 25 март на различни локации во Скопје тие биле затекнати во непочитување на Одлуката