притисни ентер »

Извори

МТВ 1

Ништо од „Викенд без ДДВ“ во август

Ништо од „Викенд без ДДВ“ во август

Граѓаните месецов по сè изгледа нема да добијат летно освежување во форма на викенд без ДДВ. Најавена уште во мај, мерката од третиот економски пакет е далеку од реализација, иако измина речиси половина од август. Земјава е во очекување на составување на новата Влада, како и без целосно оперативно Собрание за да се донесат потребните измени на Законот

Корона- кризата го намали трансферот на пари од странство

Корона- кризата го намали трансферот на пари од странство

Во споредба со лани над 70 % е намален брзиот трансфер на пари од странство во Македонија, говорат податоците на фирмите кои се занимаваат со оваа дејност. Голем дел од семејствата од полошко преживуваа со парите кои им ги праќаа печалбарите. Но, сега и нашите во странство се плашат за својата егзистенција. Поради неизвесноста ги штедат парите и ретко

Куманово: Училиштата се подготвуваат за новата учебна година

Куманово: Училиштата се подготвуваат за новата учебна година

Кумановските училишта интензивно се подготвуваат за почетокот на новата учебна година. Училишни тимови изработуваат планови и протоколи за физичко присуство на учениците, но и за моделот кој предвидува онлајн настава. Надлежните од основните и средните училишта информираат дека веќе набавиле средства за дезинфекција. Согласно протоколот учениците ќе

Ќе бидат потребни години за опоравување на туризмот во Охрид

Ќе бидат потребни години за опоравување на туризмот во Охрид

Ќе бидат потребни неколку години за Охрид да се врати на туристичкиот пиедестал, прогнозира научната фела. После 2001-ва година кога е забележан пад од 50%, 2020 година ќе биде впишана како најцрната туристичка година со драстичен пад од околу 60- тина проценти. Загрижува тоа што анализите покажуваат пад на приходите за цели 50%, што силно ќе се одрази

Пошта во проблеми откако Еуростандард банка остана без лиценца

Пошта во проблеми откако Еуростандард банка остана без лиценца

Поради неработењето на Еуростандард банка, Пошта не може да обезбедува финансиски услуги и услуги на платен промет за клиентите. Директорот Рустеми изрази жалење поради ваквата ситуација, која има негативни последици и врз работењето на Пошта. Во рок од 20 дена, Фондот за осигурување на депозити ќе почне со обештетувањето на физичките лица, депоненти

Од прво до трето одделение на училиште, останатите онлајн

Од прво до трето одделение на училиште, останатите онлајн

Учениците до трето одделение да одат на училише, а за останатите да има онлајн настава од дома – предложила Комисијата за заразни болести на состанокот со претставниците на Министерството за образование. Но, за овој предлог на Комисијата треба да се дискутира на седница на влада и да се донесе конечна одлука. Преговорите како ќе продолжи образовниот

Ахмети: ДУИ е фактор на стабилност во државата

Ахмети: ДУИ е фактор на стабилност во државата

ДУИ е фактор на стабилност во државата, нема да дејствува со притисоци туку ќе најде правилен пат за да служи на државата и колку што може полесно да се надминат сите тешкотии како последица на коронавирусот, рече лидерот на интегративците Али Ахмети. Не сакаше да открива детали од преговарачкиот процес, но порача дека сака да ги слушне аргументите

Македонците не веруваат на лажните лекови

Македонците не веруваат на лажните лекови

Не е мал бројот на оние кои поверуваа на лажните вести дека короната може да се уништи доколку испијат дезифициенти. Во светски рамки дури 800 лица починале поради труење, верувајќи во дезинформации. Во земјава од почетокот на епидемијата нема регистрирани случаи од овој вид, вели за МТВ токсикологот Беќаровски. Но, тоа не беше случај со прекумерното

Пендаровски му го довери мандатот на Заев

Пендаровски му го довери мандатот на Заев

Започна да тече 20- дневниот рок за составување влада и владина програма. Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот на Зоран Заев, лидер на коалицијата „Можеме“. Пендаровски со цитат од Уставот зошто го дава мандатот без формирано парламентарно мнозинство како што претходно најавуваше. „Врз основа на член 84, став 1, алинеја прва, а во согласност

Осигурителниот пазар останува стабилен

Осигурителниот пазар останува стабилен

Осигурителниот пазар останува стабилен, и стечајот на Евростандард банка нема да влијае негативно врз ликвидноста на овој бизнис, соопшти Агенцијата за супервизија на осигурувањето. Според податоците, две осигурителни друштва имаат вложени пласмани во банката, во износ од 24,4 милиони денари, но тоа е само половина процент од сите вложени депозити