притисни ентер »

Извори

News24

Иванов ги посети војниците на касарната „Чеде Филипоски -Даме“

Иванов ги посети војниците на касарната „Чеде Филипоски -Даме“

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили на АРМ, Ѓорге Иванов придружуван од началникот на ГШ на АРМ, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски денеска ги посети и им ја честита Новата 2019 година на припадниците на АРМ во касарната „Чеде Филипоски -Даме“ во Кичево. По обиколката на свечената гарда на АРМ, претседателот Иванов

Сите заедно да и помогнеме на Цаци

Сите заедно да и помогнеме на Цаци

Пред една година, по преживеаниот епилептичен напад, Цаци беше дијагностицирана со Глиобластома-малиген тумур во моторниот кортекс, од левата страна на главата.По итна хирушка интервенција, проследена со радиотерапија и девет циклуса на хемотарапија резултатите упатуваат кон позитивен исход, меѓутоа на последниот преглед, туморот повторно се појавил

Советниците од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ не дадоа помош за Сара, ама дадоа за кафаните оштетени во невремето

Советниците од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ не дадоа помош за Сара, ама дадоа за кафаните оштетени во невремето

Советниците од СДСМ и ВМРО ДПМНЕ не дадоа помош за Сара, ама дадоа за кафаните оштетени во невремето, јавува Охрид1 . Советот на Општина Охрид денес не ги изгласа предложените измени на дневниот ред со кој требаше од дневен ред да се симне точката за прифаќање на елаборатите за нанесени штети на платформите на рестораните и кафетериите во невремето,

Дарко Биберко, прва македонска анимирана серија за деца (Видео)

Дарко Биберко, прва македонска анимирана серија за деца (Видео)

Лансирана првата епизода на новата анимирана серија, наменета за изучување на македонскиот јазик. После година дена спремање на Невена Нешкоска и нејзината сестра Калина, веќе може да се гледа првата епизода „Колку банани“. Целта е да се заштити македонскиот јазик и да се промовира нашата култура за идните генерации. Коментари Дарко Биберко, прва македонска

Васко Ефтов: Денес се случи македонски народ, се поклонувам пред тој народ

Васко Ефтов: Денес се случи македонски народ, се поклонувам пред тој народ

Васко Ефтов во својот фејсбук фан клуб напиша: Денес се случи МАКЕДОНСКИ НАРОД! Се поклонувам пред тој НАРОД! На ова следеа низ од коментари на неговите фанови, различни по содржина. Коментари Васко Ефтов: Денес се случи македонски народ, се поклонувам пред тој народ

Мицкоски: Името ни е големо, велеше Блаже Конески – Ова е Македонија, секој еден од вас, старо младо, машко и женско

Мицкоски: Името ни е големо, велеше Блаже Конески – Ова е Македонија, секој еден од вас, старо младо, машко и женско

Името ни е големо, велеше Блаже Конески. ​Ова е Македонија, секој еден од вас, старо младо, машко и женско. ​Македонија денеска кажа, соопшти, дека договорот не поминува. Имаме длабоко неуспешен референдум. Политиката на владата и Зоран Заев доживеа дебакл, а денес Македонија вистински победи. ​Бројот на граѓани кои не дадоа поддршка на овој срамен

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на народот, тогаш одиме на предвремени Избори

Заев: Ако ВМРО-ДПМНЕ не ја почитува волјата на народот, тогаш одиме на предвремени Избори

Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека е спроведен мирен и демократски референдум и оти доколку видливо мнозинство од граѓаните гласале „за“ тогаш нивната волја треба да се спроведе во законодавниот дом, а во спротивно ќе бидат организирани предвремени парламентарни избори. Волјата на оние кои гласаа на овој консултативен референдум треба да се

Апасиев: Кога ви викаме подобро Уставен да во го поништеше, бар немаше вака да се бламирате – Да живее Републиката

Апасиев: Кога ви викаме подобро Уставен да во го поништеше, бар немаше вака да се бламирате – Да живее Републиката

Професорот Димитар Апасиев напиша статус на Фејсбук поврзан за референдумскиот ден. Според податоците кои ги објави ДИК за излезноста до 18:30 часот, која изнесува 34,09 проценти од 84.33 проценти обработени избирачки места се повеќе станува јасно дека референдумот нема да успее. Коа ви викавме боље Уставен да ви го поништеше, бар немаше вака да се

Оливер Спасовски се огласи на Твитер со важна информација за сите граѓани на Р. Македонија

Оливер Спасовски се огласи на Твитер со важна информација за сите граѓани на Р. Македонија

МВР, Оливер Спасовски на својот твитер профил се огласи со информација за сите граѓани на Р.Македонија: Коментари Оливер Спасовски се огласи на Твитер со важна информација за сите граѓани на Р. Македонија

Гласа Мелбурн, излегле само 7 луѓе од вкупно 104 запишани избирачи, гласа дијаспората, затворениците, болните и изнемоштените лица

Гласа Мелбурн, излегле само 7 луѓе од вкупно 104 запишани избирачи, гласа дијаспората, затворениците, болните и изнемоштените лица

Изјаснувањето на референдумот почна и заврши во Мелбурн, Австралија, јавува Република. Од 104 пријавени избирачи своето право го искористиле 7 гласачи односно излезноста изнесувала 6,74 %. Во пресрет на утрешниот референдум, денеска гласаат болните и изнемоштени лица, затворениците и лицата во домашен притвор, како и македонските државјани во странство