притисни ентер »

Извори

Независен

На Германија без сезонски работници ѝ се заканува недостиг од овошје и зеленчук

На Германија без сезонски работници ѝ се заканува недостиг од овошје и зеленчук

На Германија ѝ се заканува недостиг од овошје и зеленчук поради забраната за влез на сезонски работници, а германското Министерство за земјоделство денеска соопшти дека бара начин како на работниците од источниот дел на Европа да им се дозволи да дојдат на работа во земјата. – Ние не можеме без сезонските работници. Водам разговори со министерот за

Со нож нападнале тинејџер пред продавница во Чаир

Со нож нападнале тинејџер пред продавница во Чаир

Во вторникот, тинејџер пријавил дека две лица го нападнале со нож пред продавница во скопски Чаир. Имено, во 16 часот во СВР Скопје, М.А.(18) од Скопје, пријавил дека околу 13.15 часот пред продажен објект на крстосницата помеѓу ул.„Цветан Димов“ и ул. „Џон Кенеди“, бил нападнат со употреба на нож од Ф.Б. и И.М.. Се преземаат мерки за расчистување

Европската комисија предлага нов инструмент за помош на фирмите погодени од Ковид-19

Европската комисија предлага нов инструмент за помош на фирмите погодени од Ковид-19

Европската комисија денеска најави програма за скратено работно време, за која ќе гарантираат земјите-членки, а која ќе им помогне на фирмите во најтешко погодените држави да ги задржат работниците. Инструментот детално ќе биде претставен до крајот на неделата, а е осмислен со цел да ги обесхрабри фирмите да отпуштаат работници. – Ова е европската

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека лицата кои се во изолација ќе се следат преку мобилна апликација која во моментов се изработува по примерот од европските земји. -Лицата во изолација ќе бидат следени електронски, тоа е нешто што го работиме заедно со Министерството за администрација и информатичко

Силни критики за Фон дер Лајен поради Унгарија

Силни критики за Фон дер Лајен поради Унгарија

Медиумите и граѓанското општество упатија силни критики за претседателката на Европската комисија поради тоа што во изјавата со која се осудува загрозувањето на демократијата во Унгарија, таа ниту еднаш не го спомна експлицитно името на оваа држава, јавува дописничката на МИА од Брисел. Откако изби кризата со коронавирусот, владата на Орбан си додели

За јануари, февруари и март граѓаните ќе добијат 5,59 милиони евра од Мој ДДВ

За јануари, февруари и март граѓаните ќе добијат 5,59 милиони евра од Мој ДДВ

Од Владата велат дека не се разговара за целосно укинување или стопирање на проектот Мој ДДВ За јануари, феврури и март годинава на граѓаните кои скенирале фискални сметки во текот на следниот месец ќе им бидат исплатени 343.803.953 денари или 5,59 милиони евра. Во овој период се скенирани 49.946.278 фискални сметки, остварен е промет од 21.957.355

Трајко Славески се огради од мерките на Владата

Трајко Славески се огради од мерките на Владата

Трајко Славески, кој е член на Економскиот совет што го формираше Владата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, се огради од економските мерки што се промовираа вчера, тврдејќи дека за најбитните од нив – воопшто не бил консултиран. -Тука би ја искористил приликата да разјаснам дека ниту јас како член и претставник на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ

Ограничувањата на извозот може да предизвикаат недостиг на храна во светот

Ограничувањата на извозот може да предизвикаат недостиг на храна во светот

Постои ризик од „недостиг на храна“ во светот, како резултат на влијанието на коронавирусот врз светската трговија и синџирите на снабдување, предупредија Светската здравствена организација (СЗО), Обединетите нации и Светската трговска организација (СТО). „Несигурноста околу достапноста на храна може да предизвика ограничувања на извозот, што може

МАПАС не ги дава парите од приватниот пензиски фонд

МАПАС не ги дава парите од приватниот пензиски фонд

Средствата на задолжителните пензиски фондови се во сопственост на членовите на пензиските фондови. Тие се евидентирани на индивидуални сметки во пензиските фондови и претставуваат личен имот на членот. Секоја интервенција врз средствата на членовите е исто како интервенција во штедна сметка во банка, удели во инвестициски фонд и слично. Секоја интервенција

Куманово бара да се прогласи кризна состојба во градот

Куманово бара да се прогласи кризна состојба во градот

Општинскиот кризен штаб Куманово на денешната 17-та седница побара од Владата да прогласи кризна состојба во Куманово и да воведе посебен контролен режим на влезовите и излезите од градот. – Бараме од Влада на Република Северна Македонија да прогласи кризна состојба во Општина Куманово и да воведе посебен контролен режим на сите влезови и излези во