притисни ентер »

Извори

Независен

Петтиот сет мерки пред донесување, власта и опозицијата уште спорат колку тежат досегашните четири

Петтиот сет мерки пред донесување, власта и опозицијата уште спорат колку тежат досегашните четири

Петтиот пакет мерки за помош на економијата и граѓаните погодени со кризата е во финална фаза, изјави вечерва потпретседателот на СДСМ Коста Петров. И вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, попладнево преку статус на Фејсбук соопшти дека во текот на оваа и следната недела следат консултации со коморите, Платформата за јавно приватно партнерство,

Гутереш: Светот се соочува со егзистенцијални закани

Гутереш: Светот се соочува со егзистенцијални закани

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги предупреди денеска светските лидери дека светот не се соочува само со вонредна состојба поради Ковид-19 и со најтешката економска криза во последните речиси сто години, туку и со „егзистенцијални закани“ за климата и биодиверзитетот, и можноста најголемите економии, САД и Кина, да го поделат светот на

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Од Ковид-19 заразени над 100 милиони луѓе во светот

Фото: Б. Грданоски Бројот на заразени случаи од коронавирус во светот вечерва надмина 100 милиони. Од почетокот на пандемијата се регистрирани 100.084.449 случаи на Ковид-19, додека како последица од вирусот почибале 2.144.851 пациент. Од Ковид-19 досега се излекувани 72.018.275 луѓе. Најголем број смртни случаи имаат САД (речиси 430.000), потоа следуваат

Естонија прв пат во историјата има жена за премиер

Естонија прв пат во историјата има жена за премиер

Каја Калас стана првата жена на чело на естонската влада откако парламентот денеска ја потврди нејзината коалициска влада. Калас е ќерка на поранешниот премиер Сиим Калас и претседателка на Реформската партија на либералниот центар. Има 43 години. Во коалиција со партијата Центар (лев центар) на премиерот во оставка Јури Ратас доби поддршка од 59 од

Пронајдени две смрзнати тела на планината Папук во Славонија

Пронајдени две смрзнати тела на планината Папук во Славонија

Работници на зимската служба, во акција за расчистување на снегот на планината Папук во Славонија, Хрватска, нашле две смрзнати тела, јави локален поратл од Пожега. На делницата Велика-Јанковац, најпрво е пронајдено едно тело, а пота во близина еден граѓанин нашол уште едно смрзнато тело. Полицијата ја потврди информацијата. Се сомневаат дека се работи

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Една третина од рамковните административци или вкупно 349 денеска ги потпишаа решенијата и од утре може да почнат со работа, рече вечерва првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби. Во гостување на „Топ тема“, Груби напомена дека повеќето од овие лица, 143, се распределени во МВР, а останатите во Царинската управа, УЈП, Агенцијата

Поддржани измените на Законот за лекови и медицински средства во собраниската Комисија за здравство

Поддржани измените на Законот за лекови и медицински средства во собраниската Комисија за здравство

Собраниската Комисија за здравство попладнево на седница даде поддршка на Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за лековите и медицинските средства, по скратена постапка во второ читање поднесен од пратениците Ненад Коциќ, Кастриот Реџепи, Арбер Адеми, Бети Рабаџиевска Наумовска, Белкиса Зеќири, Емилија Рамбабова. Со предложените

Пораст на бројот починати во Италија, паднаа бројките на новозаразени

Пораст на бројот починати во Италија, паднаа бројките на новозаразени

Во Италија во последните 24 часа регистрирани се 420 смртни случаи од последиците на корона вирусот, а тоа е значителен пораст од претходниот ден кога имаше 299 починати. Што се однесува до новозаболените, Италија бележи опаѓање во последните 24 часа, кога се регистрирани 8.561 нов случаи со корона вирус, додека во неделата имаше 11.629, пренесе Ројтерс

Италијанскиот премиер веројатно ќе поднесе оставка

Италијанскиот премиер веројатно ќе поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте веројатно ќе поднесе оставка до претседателот Серџо Матарела вечерва или утре изутрина, со надеж дека ќе добие мандат за формирање влада, изјавил неименуван владин извор. Според некои западни медиуми, на прашањето да ги прокоментира наводите во италијанските медиуми дека Конте планира да поднесе оставка по седницата

Кучињата на Бајден, Мејџор и Чемп пристигнаа во Белата куќа

Кучињата на Бајден, Мејџор и Чемп пристигнаа во Белата куќа

Чемп со првата дама Џил Бајден САД- Кучињата се вратија во Белата куќа по пауза од четири години. Чемп и Мејџор, германските овчари на претседателот Џо Бајден и првата дама Џил Бајден, пристигнаа во Белата куќа вчера, неколку дена по нивните сопственици. Мејџор е првото куче од засолниште кое се преселило во Белата куќа Претседателот и првата дама