притисни ентер »

Извори

Нова Македонија

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор

Израел и Обединетите Арапски Емирати постигнаа историски договор

Претседателот на САД, Доналд Трамп соопшти дека телефонски разговарал со лидерите на Израел и Обединетите Арапски Емирати и дека е постигнат договор за обновување на дипломатските билатерални односи. – Голем чекор напред денеска! Историски мировен договор меѓу нашите две земји пријатели, Израел и Обединетите Арапски Емирати – напиша американскиот претседател

Македонски државјанин ограбен на одмор во Драч

Македонски државјанин ограбен на одмор во Драч

Македонски државјанин и неговата сопруга биле ограбени додека престојувале на одмор во Драч, Албанија. Како што објавија албанските медими, ним од страна две лица и под закана со пиштол им биле украдени 6.000 швајцарски франци и автомобил од марката „ауди“. Сопругот е Албанец од Македонија кој имал и швајцарски пасош, а како што јавува „топ ченал“,

Украдени пушки, муниција, пари и накит од куќа во Свети Николе

Украдени пушки, муниција, пари и накит од куќа во Свети Николе

Полицијата поднесе кривична пријава против М.М. (24) од Свети Николе, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка кражба. – На 15 април во Свети Николе, на улицата Карпошева, во куќа сопственост на Д.С., пријавениот влегол со употреба на сила и одзел пушка марка „застава“ М98, пушка марка „винчестер“, пушка марка „бенели“, пушка

Белгија воведува пилот-програма за брзо тестирање на ковид-19 во домашни услови

Белгија воведува пилот-програма за брзо тестирање на ковид-19 во домашни услови

Илјадници студенти од белгискиот Универзитет во Лијеж од септември секоја недела дома ќе собираат примерок од плунката за брз тест за ковид-19, со што ќе бидат заменети најчесто користените брисеви. Предвидено е околу 30.000 студенти и професори од Универзитетот во Лијеж да ги користат домашните тестови за самотестирање. Tие треба да носат епрувети

Во Ирак рекордни 3.841 новозаразени со коронавирус

Во Ирак рекордни 3.841 новозаразени со коронавирус

Министерството за здравство во Ирак соопшти дека во последните 24 часа со новиот коронавирус се заразиле 3.841 лица, најмногу од почетокот на пандемијата. Досега се заразени вкупно 164.227 лица во Ирак, од кои 5.641 починале, а 117.208 се опоравени, според официјалните податоци на Министерството. Без оглед на преземените мерки за ограничување на движењето,

Највозрасниот пациент го победи коронавирусот

Највозрасниот пациент го победи коронавирусот

Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук-профил ја извести јавноста дека уште еден 89-годишен битолчанец го победи коронавирусот. Станува збор за Андон Атанасов, кој се лекуваше на Инфективното одделение во Клиничката болница во Битола. – Андон Атанасов има 89 години и е највозрасниот пациент кој го победи коронавирусот. Неговиот син

Албанија со нов рекорд на заразени, во Косово 193 новозаболени

Албанија со нов рекорд на заразени, во Косово 193 новозаболени

Во изминатото деноноќие во Албанија се дијагностицирани 154 нови случаи на коронавирус, што е највисока бројка во едно деноноќие досега. Од новозаразените, 84 се од Тирана, по што следува Драч со 10 новозаразени. Починале уште пет пациенти или 213 до сега, а оздравеле 3.616 лица. Досега се потврдени 6.979 позитивни случаи во земјата, од кои активни

Земјотрес почувствуван во Пехчево и Берово

Земјотрес почувствуван во Пехчево и Берово

Земјотрес од 3,2 степени според Рихтеровата скала попладнево беше почувствуван од граѓаните на Берово, Пехчево и околината. Земјотресот се случил во 16 часот и 44 минути, а е регистриран 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје.

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Пендаровски: Заев ќе го врати мандатот ако не обезбеди мнозинство

Зоран Заев го добил мандатот поради тоа што истекуваат уставните рокови, сепак, ако не успее да формира Влада, мандатот ќе го добие Христијан Мицкоски. Вака претседателот Стево Пендаровски го образложи доделувањето на мандатот на Зоран Заев, по средбата со лидерот на опозицијата. Пендаровски вели дека од Заев не барал гаранција за 61 пратеник, а нема

Од седумина позитивни во Битола петмина не знаат како се заразиле

Од седумина позитивни во Битола петмина не знаат како се заразиле

Во Битола, според Центарот за јавно здравје се регистрирани седум нови случаи на ковид-19. Од нив две лица знаат како се инфицирале и тврдат дека позитиви станале бидејќи биле во контакт со веќе регистрирани позитивни случаи со членови на семејството. Три лица воопшто не даваат податок за контакт со потврден случај, а од седумте позитивни, две лица