притисни ентер »

Извори

Нова ТВ

Велика Британија го укинува карантинот за патници од 75 земји

Велика Британија го укинува карантинот за патници од 75 земји

Британската Влада се откажа од планот за воспоставување воздушни мостови и ќе го укине задолжителниот карантин за патници од 75 земји, јави денеска „Телеграф“. „Телеграф“ пишува дека Велика Британија наскоро ќе ја укине забраната за патувања кои не се неопходни за речиси сите дестинации во ЕУ, британските територии Бермуда и Гибралтар, како и Турција,

Заев: Нашиот јазик е македонски, да престанат да го навредуваат со „северџански“

Заев: Нашиот јазик е македонски, да престанат да го навредуваат со „северџански“

Вчера сведочевме на уште една многу важна, историска, епизода во нашето движење кон членство во Европската Унија. Европската комисија го утврди предлогот за Преговарачка рамка за преговорите за членство во ЕУ и го достави на разгледување до државите членки. Оваа е уште една потврдува дека чекориме напред по патот што го исцртавме. Северна Македонија

Пожари на грчките острови Евија и Крит

Пожари на грчките острови Евија и Крит

Големи пожари избија денеска на грчките острови Евија и Крит, а ветерот дополнително го отежнуваше гаснењето и напорите, по неколку часа, огнените јазици да бидат ставени делумно под контрола. Единица од Дирекцијата за справување со подметнати пожари, по наредба на началникот на Противпожарната служба на Грција, заминува за островот Евија за да ги

ФАО: Во јуни, првпат годинава, се зголеми цената на храната

ФАО: Во јуни, првпат годинава, се зголеми цената на храната

Цената на храната во светот, во јуни, се зголеми по првпат годинава и покажуваа мала стабилизација по остриот пад предизвикан од пандемијата на коронавирус, соопшти денеска Агенцијата за храна и земјоделство при ООН (ФАО). Индексот на ФАО на цената на кошничката со основни прехранбени производи се зголеми за 2,4 проценти во јуни во однос на претходниот

Затвореник на КПУ „Идризово“ починал на скопските клиники

Затвореник на КПУ „Идризово“ починал на скопските клиники

Во текот на вчерашниот ден, затвореник од Тетово од КПУ „Идризово“ починал во комплексот клиники „Мајка Тереза“. – Вчера во 11:40 часот во СВР Скопје било пријавено дека во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ бил донесен со влошена здравствена состојба Е.Б.(59) од Тетово, кој издржувал казна затвор во КПУ „Идризово“. Од лекар била констатирана смрт без

Полицијата пронашла мртов маж во Козле, телото дадено на обдукција

Полицијата пронашла мртов маж во Козле, телото дадено на обдукција

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека вчера во Полициската станица Карпош било пријавено дека на ул.„Козле“ во Скопје подолго време се шири непријатна миризба од куќа каде живеел 66-годишен скопјанец. Полициски службеници излегле на местото на настанот, каде бил пронајден починат скопјанецот, кој околу една недела не бил забележан

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Повеќе од 350 слонови мистериозно угинале во Боцвана за околу еден месец. Тоа стручњаците го опишуваат како еколошка катастрофа. Слоновите угинале од непознати причини, а фотографиите од воздух ги покажуваат нивните трупови расфрлани низ делтата на реката Окаванго и други делови на северот од земјата. – За време на тричасовниот лет беа забележани 169

Регистриран првиот заболен од Ковид-19 во затворот Идризово

Регистриран првиот заболен од Ковид-19 во затворот Идризово

Во затворот во Идризово регостриран е првиот затвореник позитивен на коронавирусот Ковид – 19. Покрај заразениот од вирусот, во изолација се уште десет затвореници од неговата и соседната ќелија кои имале контакт со него. Како што информира директорот на затворот Боби Мојсовски, затвореникот кој бил од Велес, бил на викенд од 24 до 27 јуни и на 30

Дневен Ковид биланс: Починаа 15 лица, 173 новозаболени и 150 излекувани

Дневен Ковид биланс: Починаа 15 лица, 173 новозаболени и 150 излекувани

Рекордни 15 смртни случаи, 173 новозаболени и 150 излекувани е ковид билансот во земјата за последните 24 часа, информираат од Министерството за здравство (МЗ). Од таму посочуваат дека во изминатото деноноќие се направени 1.653 тестирања со позитивен наод кај 75 лица во Скопје, 14 во Струга, 10 во Охрид, по девет во Куманово и во Тетово, осум во Штип,

Aнкета на НДИ: Економијата, антикорупцијата и јавното здравје се приоритети на гласачите

Aнкета на НДИ: Економијата, антикорупцијата и јавното здравје се приоритети на гласачите

Новата анкета на јавното мислење во Северна Македонија што ја спроведе Националниот демократски институт (НДИ) пред официјалниот почеток на кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули покажува дека економскиот развој, борбата против корупцијата и грижата за јавното здравје се приоритети за гласачите. Од почетокот на епидемијата на Ковид-19