притисни ентер »

Извори

Нова ТВ

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека лицата кои се во изолација ќе се следат преку мобилна апликација која во моментов се изработува по примерот од европските земји. „Лицата во изолација ќе бидат следени електронски, тоа е нешто што го работиме заедно со Министерството за администрација и информатичко

Ангеловска: Каматите на кредитите никаде не се простуваат

Ангеловска: Каматите на кредитите никаде не се простуваат

Министерката за економија Нина Ангеловска на денешната прес-конференција, одговорајќи на новинарско рече дека изминатите две недели заедно со Народната банка и комерцијалните банки се работело на соодветно решение што ќе ги заштити граѓаните денес, но и во иднина. Таа додаде дека банките веќе ги одложуваат ратите на физичките лица не само за три месеци,

Нема да се тестираат лица кои кои не покажуваат симптоми по 14 дневен карантин

Нема да се тестираат лица кои кои не покажуваат симптоми по 14 дневен карантин

Лицата кои се наоаѓаат во 14 дневен карантин нема да се тестираат доколку не манифестираат симптоми. Оваа одлука ќе важи за граѓаните кои се во самоизолација, но и оние граѓани кои доаѓаат од странство и се наоѓаат во државен карантин, кажа министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали треба да се тестира оваа група

Кој прележал КОВИД 19 можно е пак да се зарази- нови 25 случаи,12 се во тешка состојба

Кој прележал КОВИД 19 можно е пак да се зарази- нови 25 случаи,12 се во тешка состојба

Ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка заболена од коронавирус од околината на Струга на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања,  хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, хронична болест на срцето, информира на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче

Реакции на стопанските комори за екононските мерки на владата

Реакции на стопанските комори за екононските мерки на владата

Стопанакста комора на Македонија денска се огласи со реакции за вчера донесените економски мерки од Владата за поддршка на економијата. Во нивното сооппштение се вели: “Во моментов можат да се дадат само некои принципиелни согледувања за вчера објавениот втор сет мерки. Јасно е дека неповолните економски случувања поврзани со коронавирус-кризата негативно

Прв смртен случај во Владата на Србија

Прв смртен случај во Владата на Србија

Денеска почина државниот секретар во Министерството за животна средина на Србија, Бранислав Блажиќ кој беше позитивен на коронавирусот. „Бранислав почина ова попладне во Белград. Искажувам сочувство на семејството и пријателите. Во солзи сум. Тој беше прекрасен човек. Тој целиот свој живот го посвети на заштитата на животната средина. Министерството

Почина 65 годишна жена, заболени уште 25 лица

Почина 65 годишна жена, заболени уште 25 лица

Ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка заболена од коронавирус од околината на Струга на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, хронична болест на срцето, информира на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче

Сите мерки на Владата за поддршка на економијата

Сите мерки на Владата за поддршка на економијата

Мерка 1 : финансиска поддршка за правните субјекти од приватниот сектор погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот COVID-19. Предмет на оваа финансиска поддршка е исплатата на платите на работниците кај работодавачот-барател на финансиска поддршка за месеците април и мај 2020 година во износ од најмногу 14.500 денари месечно

Северна Македонија утре за прв пат ќе седне на масата на НАТО како полноправна членка

Северна Македонија утре за прв пат ќе седне на масата на НАТО како полноправна членка

Преку видеоконференција утре ќе се одржи првиот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО, на кој полноправно ќе учествува и Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, утрово го најави дневниот ред на утрешниот министерски совет, кој за прв пат ќе се одржи

Минималецот на функционерите ќе заштеди 4 млн. евра, ќе се кратат и други расходи

Минималецот на функционерите ќе заштеди 4 млн. евра, ќе се кратат и други расходи

Има дополнителни расходи што се непродуктивни и ќе се кратат, покрај намалувањето на платите на функционерите и укинувањето на надоместоците за членовите на управни и надзорни одбори кои имаат приходи од друго место, најави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска. Таа информираше дека заштедата во Буџетот од намалувањето на платите на функционерите