притисни ентер »

Извори

Off.net

Браво штипјани, убаво направено

Браво штипјани, убаво направено

Пред шест години ни стигна писмо од читател, дека чешма асална немаат ставено на стадион, а тогаш играа во прва лига. Сега хотел изградија, наменет само за фудбалерите и тоа саглам хотел, што е за поздрав. Инфраструктурата е една од болните точки во мак фудбалот веќе со години, така што радуваат вакви вести дека некаде мрдаат работите во добар правец

Роналдо vs другите великани на 35 години

Роналдо vs другите великани на 35 години

За стопер и голман тоа е најнормална возраст за играње, ама за тие во напад приказната е друга и треба гориво. Кристијано очигледно го има и со оглед на тоа каква форма држи, уште не му се празни. А каде беа и што правеа другите на тие години? 📝 At Age 35:⠀ • Zidane was retired⠀ • Ronaldo was retired • Kaká was retired • Ronaldinho had no team • Xavi

И се сипа на белата топка на сред Светско првенство

И се сипа на белата топка на сред Светско првенство

Стартот на СП во снукер го одбележа Курт Мафлин, кој во еден момент реагираше како да игра билијард со другарите во маало. Се изнервира затоа што со белата топка ја погоди жолтата, а не смееше според правилата. Беше многу блиску во 16 фрејм да направи максимален брејк од 147 поени. Доби и судиска опомена поради глупоста.

Епл бара кратење на кириите за 50% за да ја истрпи пандемијата

Епл бара кратење на кириите за 50% за да ја истрпи пандемијата

Еден податок за Епл од пред неколку дена: вредноста на компанијата на берза за еден ден порасна за 170 милијарди долари, што е повеќе од БДП-то на Унгарија; а кога само ова еднодневно покачување би излегло на берза тоа би било 33-та по големина компанија на S&P500 индексот. Имајќи го сето ова предвид, Епл бара да му ги намалат кириите за дуќаните.

Зоолошкото портфолио на големата Америка

Зоолошкото портфолио на големата Америка

Во 1906-та година, гинат Даме Груев и Петар Поп Арсов. Во 1906-та година, Холандија воведува задолжителна возачка дозвола за управување моторно возило. Во истата таа 1906-та година, во зоолошката во Бронкс е изложено црно момче, заедно во кафез со орангутани. Кога во септември 1906-та година се отвора Њујоршкиот зоолошки парк во Бронкс, посетителите

Почина познатиот пијанист кој свиреше само со лева рака

Почина познатиот пијанист кој свиреше само со лева рака

На 2.8, на возраст од 92 години, почина Леон Флајшер, познат по своите интерпретации на Брамс и Бетовен. Но уште попознат по тоа што во 1990-тите, на врвот од својата кариера, морал да престане да ја користи десната рака. За години потоа повторно да ја активира. Роден како дете на источноевропски Евреи - имигранти во Сан Франциско во 1928, Леон Флајшер

Затворањето на училиштата би предизвикало „генерациска катастрофа“

Затворањето на училиштата би предизвикало „генерациска катастрофа“

Предупредувањето доаѓа од Обединетите нации, а според Генералниот секретар на оваа организација, пандемијата предизвикала најголемо нарушување на образованието во историјата. Бројките на светската организација покажуваат дека над 160 држави ги затворија училиштата, со што повеќе од 1 милијарда ученици беа надвор до училниците. Плус на овие се и околу

Ако не сте гадливи, секогаш постои некаков излез

Ако не сте гадливи, секогаш постои некаков излез

Да ви раскажеме како една бубачка успева да преживее дури и кога е проголтана од жаба - накратко, така што се пробива низ целиот дигестивен тракт на душманот и на крај излегува од неговиот анус. Молиме да не се брза со евтини политички паралели: онаму од кај што излегува бубачката, во светот на политиката, тоа обично е место во кое се влегува. Да бидат

Ќе испрси ли Микрософт 200 милијарди долари за ТикТок?

Ќе испрси ли Микрософт 200 милијарди долари за ТикТок?

САД е земја во која попрво ќе се забрани некоја апликација отколку да се забрани секоја будала да поседува полу-автоматска пушка. Со тој факт во моментов се соочува ТикТок кому Трамп му е намерачен да го забрани. Но, на повидок е бел витез со многу пари. Купувањето на ТикТок од страна на Микрософт би можело да тежи 200 милијарди долари во наредните