притисни ентер »

Извори

Охрид 24

„Совест“: Може ли џамија без минаре? Може!

„Совест“: Може ли џамија без минаре? Може!

Ене ја среде Охридската чаршија. Над сто и пет години Алипашината џамија без минаре. Никој охриѓанец не ѝ го памти минарето. И затоа, меѓу другото, е објект од посебно културно значење. Џамија без минаре што јавнала црква и црква низ вековите пред тоа што јавнала базилика… Несносливата леснотија на површноста како стил на живот, со „донаторско“ финансирање

Водата во струшкиот водовод повторно небезбедна за пиење

Водата во струшкиот водовод повторно небезбедна за пиење

Од Центарот за јавно здравје Охрид информираат дека поради обилните врнежи од дожд кои денес го зафатија подрачјето на Охрид и Струга, дојде до нарушување на квалитетот на водата за пиење од градскиот водовод во Струга, по однос на параметарот матност. „Од извршените мерења на водата за пиење од градскиот водовод во Струга, од страна на екипи на Центар

Груевски: Ќе поднесам оставка пред органите на ВМРО-ДПМНЕ

Груевски: Ќе поднесам оставка пред органите на ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за порталот „Курир“ најавува дека ќе поднесе оставка пред органите на партијата. „Јас вечерта после првиот круг на изборите кажав јасно дека претседателот на партијата носи најголема одговорност. Потоа во телевизиско интервју појаснив дека секогаш во еден тим кој се натпреварува, било политички, спортски,

Јавен повик за финансиска поддршка на граѓански организации

Јавен повик за финансиска поддршка на граѓански организации

Европската асоцијација за локална демократија (АЛДА) од Скопје, Здружението на финансиски работници на локалната самоуправа и јавните претпријатија (ЗФР) и Европското движење (ЕД) информираат дека е отвoрен Јавен Повик за финансиска поддршка на граѓански организации кои работат во областа на локална демократија, креирање и спроведување јавни политики

Црвен крст ќе го одбележи Светскиот ден за борба против СИДА

Црвен крст ќе го одбележи Светскиот ден за борба против СИДА

Под мотото „Моето здравје, мое право“ Црвен крст Охрид ќе го одбележи 1-ви декември, Светскиот ден на борба против СИДА и Неделата на борба против СИДА од 1-7 декември 2017 г. Кампањата се фокусира на правото на здравје и ги истражува предизвиците со кои се соочуваат луѓето ширум светот во остварување на нивните права. Сите луѓе без разлика на нивните

Стружанец се заканувал со нож во ноќен клуб

Стружанец се заканувал со нож во ноќен клуб

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“, полициската станица од Струга поднесе кривична против 29-годишен стружанец. Тој, казненото дело го сторил на дванаесетти овој месец во 02 часот и 30 минути во ноќниот клуб „Оаза“ лоциран на улицата „Пабло Неруда“ во Струга. „Пријавениот,

Иванов ги седна на иста маса Заев, Груевски, Ахмети и Џафери

Иванов ги седна на иста маса Заев, Груевски, Ахмети и Џафери

Синоќа во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија „Вила Водно“ се одржа средба на која присуствуваа претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев, претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ,

Борисов: Не се замарајте со историја, радувајте му се на животот

Борисов: Не се замарајте со историја, радувајте му се на животот

Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека луѓето од Македонија и Бугарија не треба да се оптоваруваат со историја, туку да му се радуваат на животот, бидејќи, како што кажа, ниту Бугарите ќе дојдат во Македонија, ниту Македонците во Бугарија, пренесува СДК. Борисов упати ваква порака на заедничката прес-конференција со македонскиот колега Зоран Заев

Британија не е веќе меѓу петте најсилни економии во светот

Британија не е веќе меѓу петте најсилни економии во светот

Британскиот министер за финансии, Филип Хамонд, призна дека Велика Британија повеќе не е меѓу петте водечки глобални економии претставувајќи го во парламентот извештајот за мрачниот буџет, пренесува „Раша тудеј“. „Британија е шеста најголема економија во светот“, истакна Хамонд за време на своето обраќање во парламентот. Последните бројки објавени

ОМД бара ослободување на Едмонд Темелко од притвор

ОМД бара ослободување на Едмонд Темелко од притвор

Обединетата Македонска Дијаспора е сериозно вознемирена од веста за влошеното здравје на Едмонд Темелко- градоначалник на Пустец и бара негово ослободување од притвор. Дијаспората предупредува дека со селективниот пристап на Специјалното јавно обвинителство и двомесечниот притвор се кршат човековите права, како и правото за оддржуивање фер и транспарентен