притисни ентер »

Извори

Опсервер

Телефонски разговор на Путин и Ердоган за билатералните односи и Сирија

Телефонски разговор на Путин и Ердоган за билатералните односи и Сирија

Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган денеска телефонски разговараа за билатералните односи и за ситуацијата во Сирија, се наведува во соопштението на администрацијата на турскиот лидер. – Разговорите беа фокусирани на билатералните односи и регионалните прашања, пред сè на ситуацијата во Сирија, се додава во соопштението

Барселона се откажа од трката за Лаутаро Мартинез

Барселона се откажа од трката за Лаутаро Мартинез

Шпанскиот фудбалски шампион Барселона се откажа од трката за напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез. Каталонскиот клуб не беше задоволен од цената што за 22-годишниот Аргентинец, ја бара италијанскиот клуб, пренесе „ЕСПН“. Последната понуда на шпанскиот клуб во висина од 100 милиони евра беше одбиена, по што Барселона реши да направи пауза во преговорите

Сана Марин – најмлада премиерка во светот

Сана Марин – најмлада премиерка во светот

Сана Мирела Марин ја презеде функцијата претседател на Владата на Финска во момент кога во државата се закануваат  штрајкови и кога расте национализмот. Марин, е на возраст од 34 години и воедно е најмлада премиерка како во историјата на Финска така и во светот. Нејзиниот претходник Анти Рине поднесе оставка на 3 декември по штрајк во државната пошта

ЦПЈ: Кина на прво место по уапсени новинари во 2019 година

ЦПЈ: Кина на прво место по уапсени новинари во 2019 година

Одборот за заштита на новинарите (ЦПЈ) во денеска објавениот извештај наведе дека годинава во Кина се уапсени најмалку 48 новинари, со што земјата е на прво место наместо Турција. Најмалку 250 новинари се уапсени ширум светот во текот на годината, што е за пет помалку од минатата година. Но, во Кина е уапсен еден новинар повеќе од минатата година.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со членовите на Францускиот Сенат Марта Де Сидрак и Арно Базин

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со членовите на Францускиот Сенат Марта Де Сидрак и Арно Базин

Денес Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски, и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Д-р. Игор Николов во Париз остварија средба со членовите на Францускиот Сенат Марта Де Сидрак и Арно Базин кој е и претседател на групата за Француско Македонско пријателство. На средбата се разговараше за актуелни

Данска: Уапсени 20 луѓе кои планирале терористички напади

Данска: Уапсени 20 луѓе кои планирале терористички напади

Данската полиција соопшти денеска дека уапсила 20 лица во рација на неколку локации низ целата земја под сомнение дека подготвувале заговор за извршување терористички напад. Уапсените се обиделе да набават експлозивни направи и огнено оружје. Апсењата се извршени врз основа на информации од данска разузнавачка служба. Уапсените ќе бидат сослушани утре

Проф. Котлар: Читам, БАН думала, ама недодумала…

Проф. Котлар: Читам, БАН думала, ама недодумала…

Читам, БАН думала, ама недодумала, а би требало, сепак има и одреден статус и број на думачи, па смислила (Еурека!) едно хумористичното официјално мислење за „официјалниот јазик на Република С… Македонија“ карактеризирајќи го како „регионална норма на бугарскиот јазик“. СПОЛАЈ му на БОГА, што се однесува на Северната и на нејзината власт! Што се однесува

Eдинствено нешто што направија е што се фалат со завршените и скоро завршените проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Eдинствено нешто што направија е што се фалат со завршените и скоро завршените проекти на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ е на власт 3 години, а единствено нешто што направија е што се фалат со завршените и скоро завршените проекти на ВМРО-ДПМНЕ. Во нивниот „План за живот“ се планирани градинки за општините Струмица, Ѓорче Петров, Крива Паланка, Боговиње и Ресен кои што се уште ги нема. Кога сметате дека ќе ги завршите? До 12.04.2020? Исто така гарантираа и специјални

Веспрем му се реваншира на Еурофарм за поразот во Битола

Веспрем му се реваншира на Еурофарм за поразот во Битола

Екипата на Еурофарм Работник од Битола вечера доживеа висок пораз на гостувањето кај Веспрем со резултат 35:24 во 9.коло од СЕХА лигата. На овој начин унгарскиот тим во целост им се реваншира на битолчани за поразот (24:26) во октомоври. Најефикасни во домашниот тим беа Драган Гајиќ и Андреас Оливер Нилсон со по пет погодоци. Македонскиот репрезентативец

Хоровиц на распит за извештајот на ФБИ за руското мешање во изборите во САД

Хоровиц на распит за извештајот на ФБИ за руското мешање во изборите во САД

Генералниот инспектор на американското Министерство за правда, Мајкл Хоровиц, денеска дава искази во Сенатот за неговиот извештај за истрагата на ФБИ за врските на изборниот штаб на Доналд Трамп со Русија. Во извештајот, нарачан од државниот обвинител и од некои законодавци, Хоровиц тврди дека иако имало сериозни пропусти во истрагата на Федералното