притисни ентер »

Извори

+Инфо

Гутереш: Светот се соочува со егзистенцијални закани

Гутереш: Светот се соочува со егзистенцијални закани

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги предупреди денеска светските лидери дека светот не се соочува само со вонредна состојба поради Ковид-19 и со најтешката економска криза во последните речиси сто години, туку и со „егзистенцијални закани“ за климата и биодиверзитетот, и можноста најголемите економии, САД и Кина, да го поделат светот на

Бајден бара итно ослободување на Навални

Бајден бара итно ослободување на Навални

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја повика денеска Русија веднаш да ги ослободи опозицискиот лидер Алексеј Навални и неговите приврзаници, кои се уапсени за време на протестите во саботата во Москва. – Ги повикуваме руските власти да ги ослободат сите приведени поради почитување на нивните права и бараме итно и безусловно ослободување

Над 100 милиони заразени од ковид-19 во светот

Над 100 милиони заразени од ковид-19 во светот

Бројот на заразени случаи од коронавирус во светот вечерва надмина 100 милиони. Од почетокот на пандемијата се регистрирани 100.084.449 случаи на ковид-19, додека како последица од вирусот почибале 2.144.851 пациент. Од ковид-19 досега се излекувани 72.018.275 луѓе. Најголем број смртни случаи имаат САД (речиси 430.000), потоа следуваат Бразил (217

Русија му испраќа 24 милиони вакцини на Мексико

Русија му испраќа 24 милиони вакцини на Мексико

Мексико ќе добие 24 милиони дози од руската вакцина Спутник V против Ковид-19, изјави мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопес Обрадор. „Разговаравме со рускиот претседател Владимир Путин и му се заблагодарив на неговата одлука да ни испрати 24 милиони дози од вакцината во следните два месеца“, напиша Обрадор на Твитер, кој од вчера е позитивен

Италијанскиот премиер ќе поднесе оставка денеска или утре

Италијанскиот премиер ќе поднесе оставка денеска или утре

Италијанскиот премиер Џузепе Конте веројатно ќе поднесе оставка до претседателот Серџо Матарела вечерва или утре изутрина, со надеж дека ќе добие мандат за формирање влада, изјавил неименуван владин извор. Според некои западни медиуми, на прашањето да ги прокоментира наводите во италијанските медиуми дека Конте планира да поднесе оставка по седницата

Студија: Азитромицинот и доксициклинот не се ефикасни во лекувањето на ковид-19

Студија: Азитромицинот и доксициклинот не се ефикасни во лекувањето на ковид-19

Студија спроведена во Велика Британија покажа дека антибиотиците азитромицин и доксициклин генерално не се ефикасни терапии за раните фази на ковид-19 со цел да се спречи хоспитализација на пациенти или понатамошни интервенции, објави Универзитетот во Оксфорд. Студијата покажа дека азитромицин и доксициклин не се корисни за пациенти со ковид-19 кои

ЕК: Одговорите на АстраЗенека не се задоволителни

ЕК: Одговорите на АстраЗенека не се задоволителни

Европската комисија соопшти дека најавата за значително намалување на снабдувањето со вакцини на АстраЗенека на пазарот на ЕУ е „неприфатлива“ и бара од компанијата да одговори колку дози се произведени досега и на кого се доставени. Европската комесарка за здравство Стела Киријакидес изјави дека одговорите на АстраЗенека на поставените прашања „досега

Бајден ја укина забраната трансродови лица да служат војска

Бајден ја укина забраната трансродови лица да служат војска

Претседателот на САД, Џозеф Бајден денеска ја поништи контроверзната одлука на неговиот претходник Доналд Трамп да им забрани на трансродовите лица да служат војска доколку им треба медицински третман. Во присуство на министерот за одбрана Лојд Остин и началникот на Генералштабот Марк Мили, Бајден потпиша указ дека „сите Американци квалификувани да

Скандал во Чиле, продавале негативни ПЦР тестови за 70 евра

Скандал во Чиле, продавале негативни ПЦР тестови за 70 евра

Вработени во еден здравствен центар во Чиле се соочуваат со кривични пријави откако е откриено дека продавале негативни ПЦР тестови, без претходно земен брис. Лабораторијата наплатувала околу 70 евра за спорните тестови а купувачи најмногу биле туристи, кои патувале во земји за кои неопходно било да се има негативен ПЦР тест. Лабораторијата тестовите

Врховниот суд отфрли тужби против Трамп

Врховниот суд отфрли тужби против Трамп

Врховниот суд на САД ги отфрли тужбите против поранешниот претседател Доналд Трамп, кои го теретеа дека за време на мандатот ги прекршил одредбите на Уставот за спречување корупција со задржување на сопственоста врз неговата деловна империја, вклучително и хотел во близина на Белата куќа. Судиите ги отфрлија одредбите на пониските судови кои дозволија