притисни ентер »

Извори

Порта

Домашна трпеза: Печено пилешко со јогурт и сирење

Домашна трпеза: Печено пилешко со јогурт и сирење

Состојки: 600 гр пилешко месо 2 домати млад кромид, неколку млади компири 150 гр сирење 2 јогурти 2 јајца масло. Од зачини: сол, бибер, лута пиперка, сув зачин и лукчиња. Подготовка: Зачинете го пилешкото и пржете во масло, а потоа наредете го на сад за печење. Ставете ги прстените од компир, зачинете ги малку и ставете го исецканиот млад кромид. Потоа

Хороскоп за денес (04.08) вторник

Хороскоп за денес (04.08) вторник

ОВЕН Овој месец ве очекуваат промени на емотивен план кога е во прашање нешто кое што одамна сте го посакувале. Немојте неодлучноста да ви го одвлекува вниманието, она што сега ви е најпоребно е бистри мисли. Можно е некое пријателство да заврши, но среќата во вашиот дом ќе ве исполнува. Внимавајте да стресот, на љубовен план ве очекува доста поволен

Уште се трага по момчето кое исчезна вчера во водите на Преспанско езеро по падот од педалинка

Уште се трага по момчето кое исчезна вчера во водите на Преспанско езеро по падот од педалинка

Повеќе од 20 часа се трага по момчето кое вчера исчезна во Преспанското езеро. Како што информираа од полицијата, станува збор за 16 годишно момче од Ресен, а инцидентот се случил во туристичката населба „Претор“. Момчето било со уште двајца негови другари на педалинка која се превртела. Двајцата успеале да се извлечат од под педалинката, но 16-годишникот

ТППЕ Кичево спречи пожар во с.Туин кичевско, моменталната штета се проценува 10 хелтари

ТППЕ Кичево спречи пожар во с.Туин кичевско, моменталната штета се проценува 10 хелтари

На 02.08.2020 во 11:45 часот во Полициско одделение Осломеј било пријавено дека во атар на с.Туин, шѕекичевско настанал пожар во кој биле опожарени околу 10 хектари ливади и ниска стеблеста шума. Пожарот е изгаснат од противпожарна единица од Кичево. Извор: МВР / СВР Охрид © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа

Коронавирус: Денес од 689 тестирања, 74 нови случаи, 2 се жители на град Кичево

Коронавирус: Денес од 689 тестирања, 74 нови случаи, 2 се жители на град Кичево

Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 14 -Куманово 8 -Штип 13 -Струга 1 -Кавадарци 3 -Гостивар 22 -Кочани 1 -Берово 3 -Виница 4 -Свети Николе 3 -Кичево 2 Починати се 3 лица, пациент од Битола, пациент од Демир Хисар и пациент од Скопје. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира

Сончево и топло со мала локална облачност, УВ индекс 8.

Сончево и топло со мала локална облачност, УВ индекс 8.

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. УВ индексот ќе биде 8, информира Управата за хидрометеролошки работи. Утринската температура ќе се движи од 11 до 22 степени, а дневната од 27 до 35 степени. © Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии)

Дневен Хороскоп (03.08) понеделник

Дневен Хороскоп (03.08) понеделник

ОВЕН Доколку планирате патување може да очекувате дека околностите добро ќе се наместат. Вашата емотивна ситуација е многу комплицирана. Не ви е лесно да се ослободите од влијанието на минатото. Избегнувајте пороци. БИК Не очекувајте премногу на деловно поле денес. Сѐ укажува на проблеми и компликации. Можеби личноста со која сакате врска и понатаму

Во борба проти сонцето, овие 5 работи ќе ги ублажат изгорениците на лето

Во борба проти сонцето, овие 5 работи ќе ги ублажат изгорениците на лето

Иако на секој чекор има потсетници за нанесување на крем за заштита од сонце, сепак многу луѓе не успеваат доволно да се заштитат и повторно горат. Меѓутоа, овие 5 совети брзо ќе ги излечат изгорениците, па ќе имате совршен тен побрзо отколку што мислите: 1. Лосион за тело Нанесете го омилениот лосион за тело на целото тело, но особено внимание обрнете

Кичево не мирува, денес 12 новозаболени – вкупно 166 во нашата држава

Кичево не мирува, денес 12 новозаболени – вкупно 166 во нашата држава

Во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47 -Куманово 17 -Дебар 1 -Штип 23 -Тетово 12 -Струга 7 -Битола 1 -Охрид 3 -Кавадарци 9 -Гостивар 15 -Гевгелија 1 -Струмица 1 -Демир Хисар 1 -Македонски Брод 10 -Виница 2 -Свети Николе 2 -Кичево 12 -Неготино 2 Починати се 4 лица, пациент од Скопје,

Дали може да го користите ланското млеко за сончање?

Дали може да го користите ланското млеко за сончање?

Како и сите козметички производи, и млекото за сончање има рок на траење. Колку долго смеете да го чувате и дали е безбедно да се потпрете на ланската залиха? Време на летни одмори. Покрај цената на аранжманот, треба да се размисли и за дополнителните трошоци: нов костим за капење или истиот од лани? Тука се и маска за коса, спреј за заштита на косата,