притисни ентер »

Извори

Работник

Се одржа Отворениот ден на КСС

Се одржа Отворениот ден на КСС

Денес се реализираше отворениот ден кој КСС го има за сите оние кои сакаат да дознаат нешто повеќе за синдикатот и придобивките од членувањето во синдикат. Сметаме дека ова е добар начин за да се направат работите подостапни до сите и дека треба уште да се работи за споделување на се она што го работи синдикатот и подигнување на свеста за тоа дека

Истражување: Производителите на електроника не можат да најдат квалификувани работници

Истражување: Производителите на електроника не можат да најдат квалификувани работници

Речиси на четири од пет производители на електроника им е се потешко да најдат квалификувани работници, покажуваат резултатите од истражувањето на глобалната Асоцијација на производители на електронски компоненти – ИПЦ врз основа на проблемите со недостиг од чипови и доцнење на испорака. Околу 80 проценти од испитаниците во последното истражување одговориле

Шахпаскa за УБ: Пратениците од опозицијата да не го блокираат Предлог законот за Недела ден на неделен одмор

Шахпаскa за УБ: Пратениците од опозицијата да не го блокираат Предлог законот за Недела ден на неделен одмор

Пратениците од опозицијата треба да покажат свест за правата на работниците, и да ја прекинат блокадата за да се создадат услови да помине предлог законот за недела ден на неделен одмор низ собраниска процедура, рече министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, во интервју за Утрински брифинг. Според неа секое доцнење значи пролонгирање

СКСЗМ во пресрет на изборите на средби со претставници на политичките партии

СКСЗМ во пресрет на изборите на средби со претставници на политичките партии

Стопанската комора на северо-западна Македонија – СКСЗМ, во наредниот период ќе има средба со сите лидери на политичките партии што ќе учествуваат на овие локални избори, почнувајќи со коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива, ВМРО-ДПМНЕ, Движење Беса, СДСМ,… Целта на овие средби, информираат од комората, е да се дадат конкретни предлози во

Во Србија бакшишот ќе стане задолжителен – Еве колку предлагаат угостителите да изнесува

Во Србија бакшишот ќе стане задолжителен – Еве колку предлагаат угостителите да изнесува

Србија наскоро може да го озакони бакшишот што го даваат гостите во угостителски објекти по примерот на други земји. Тоа неодамна го најави и министерот за финансии на Србија Синиша Мали, а го поддржува и Асоцијацијата на хотелиери и угостители „Хорс“. Според сегашниот закон, инспекторите строго го казнуваат секој вишок готовина што ќе го најдат во

Андреева: Немањето на слух на институциите, сметководствената професија ја доведува до изумирање

Андреева: Немањето на слух на институциите, сметководствената професија ја доведува до изумирање

Фејсбук статус на Александра Андреева, Комора на сметководители: Сметководителите се единствената врска меѓу државата и стопанството, преку нас мине пресметката на сите придонеси, даноци, извештаи, како и спроведувањето на сите економски мерки за справување Ковид кризата. Немањето слух на институциите и личните интереси на повеќе заинтересирани страни

Шахпаска по повод Меѓународниот ден на знаковниот јазик: Се подготвува ново законско решение за вработување на лицата со различна попреченост, вклучувајќи ги и глувите и наглуви лица

Шахпаска по повод Меѓународниот ден на знаковниот јазик: Се подготвува ново законско решение за вработување на лицата со различна попреченост, вклучувајќи ги и глувите и наглуви лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска по повод одбележувањето на 23 септември – Меѓународниот ден на знаковниот јазик, учествуваше на тркалезна маса на тема „Социјалната положба и невработеноста кај глувите и наглуви лица, застапеноста на знаковниот јазик во нашата држава и процесот на негова стандардизација“, во организација на

Заев: Нови добро платени работни места со инвестицијата на „Филип Морис”

Заев: Нови добро платени работни места со инвестицијата на „Филип Морис”

Педесет нови млади лица ќе бидат вработени во центарот за грижа на корисници на „Филип Морис” кој од „Телеперформанс” од Атина се префрла во Скопје. Станува збор за модерен центар за корисничка поддршка во кој веќе работат 300 лица, а бројот на вработени ќе се зголеми за уште 50. Просечната плата е околу 700 евра што е над просекот во земјава. – Ги

Шахпаска: Ќе разгледувме нов начин како да се подобри пензионерскиот стандард

Шахпаска: Ќе разгледувме нов начин како да се подобри пензионерскиот стандард

И во време на економска и здравствена криза од која беа погодени сите држави во светот,  не само нашата, успеавме редовно да ги исплаќаме пензиите на 325.000 пензионери, рече министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска во интервју на Утрински брифинг. Таа посочи дека преку пензиската реформа пензиите ќе се усогласуваат и ќе растат бидејќи

Георгиевски: Во Југославија слободата на изразување беше поголема, а новинарската професија повеќе почитувана

Георгиевски: Во Југославија слободата на изразување беше поголема, а новинарската професија повеќе почитувана

Бобан Илијевски „Новинарството е професија која е поголема од животот“. Ова, во интервју за порталот Работник, го вели долгогодишниот новинар Ѕвездан Георгиевски. Неговата професионална новинарска кариера датира уште од 1983 година, кога започнал да работи во Нова Македонија. Поради неговото богато новинарско искуство кое започнува во Сојузна Федеративна