притисни ентер »

Извори

Радар

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Министерството за здравство со совети како да го заштитиме менталното здравје во време на коронавирус

Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на КОВИД-19 и ни помагаат да го заштитиме јавното здравје. Но, не треба да заборавиме за време на овие кризни ситуации да го негуваме и менталното здравје. Министерството за здравство објави неколку совети за тоа како би можеле најдобро да се грижиме за

Колку е безбедно сега да се пазарува во продавниците?

Колку е безбедно сега да се пазарува во продавниците?

Сè уште постојат многу прашања чии одговори нѐ интересираат кога станува збор за купување производи за време на пандемијата на коронавирусот. Донесуваме одговори на експерти на најчесто поставуваните прашања за купувањето и што е безбедно, а што не. Пред да продолжиме, важно е постојано да ги проверувате новите информации, бидејќи ситуацијата се менува

Дебелината е еден од главните и фатални фактори за влошување на состојбата предизвикана од Ковид-19

Дебелината е еден од главните и фатални фактори за влошување на состојбата предизвикана од Ковид-19

Дебелината е уште еден фактор кога станува збор за ризикот од заболување  со корона вирус. “Не е непознато дека во случајите на епидемија страдаат луѓе со прекумерна тежина – изјавила др Ивана Милошевиќ”, инфектолог од Србија. Искуствата на  лекарите во светот,но и истражувањето  спроведено на Националниот здравствен сервис во Англија  покажало дека 

Извршителите не смеат да вршат наплати на долгови до крајот на јуни

Извршителите не смеат да вршат наплати на долгови до крајот на јуни

За месеците април и мај сите имнувани и избрани лица на државни функции ќе добијат минимална плата од 14.500 денари. Но, овој пакет мерки за кратење на платата не ги опфати и административците и службениците во јавниот сектор. Нивните плати остануваат исти. Во вториот сет на економски мерки помина речиси сè од објавните предлози на Зоран Заев како

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави „две многу болни недели“

Во САД повеќе од 4.000 починати од коронавирус, Трамп најави „две многу болни недели“

Белата куќа објави нова проценка дека во САД коронавирусот ќе одземе меѓу 100.000 и 240.000 животи доколку се почитуваат ограничувањата за движење, во спротивно, бројот на починати би можел да биде меѓу 1,5 и 2,2 милиони, објави АП. Директорот на Националниот институт за заразни болести Ентони Фаучи рече дека јавноста треба да биде подготвена за вакви

Банките ќе наплаќаат камата за одложување на ратите за кредитите

Банките ќе наплаќаат камата за одложување на ратите за кредитите

Треба да водиме сметка посебно кога станува збор за банкарскиот систем во државата, рече премиерот Оливер Спасовски за Топ Тема. -Дека е во добра кондиција е во добра кондиција, дека треба да направиме се за да го одржиме во добра кондиција е исто многу важно. Затоа ги носиме одлуките вака, затоа секојдневните консултации со народна банка и банкарскиот

Циклонска активност: Со себе носи дожд, снег и бела покривка – до кога ќе трае?

Циклонска активност: Со себе носи дожд, снег и бела покривка – до кога ќе трае?

Нашата територија до крајот на денов ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност. Времето ќе биде облачно со поинтензивни врнежи кој ќе бидат претежно од снег, иако на некои пониски места и тоа особено на југоисток ќе бидат од дожд и од снег. До крајот на денов и вечерва на повеќе места ќе се формира снежна покривка, на повисоките места и на планините

Мистеријата зад заразените со коронавирус во Јапонија: Одложувањето на Олимписките игри разоткри голема измама?

Мистеријата зад заразените со коронавирус во Јапонија: Одложувањето на Олимписките игри разоткри голема измама?

Пред да бидат одложени Олимписките игри, Јапонија делуваше како земја која го држи коронавирусот под контрола, иако тој поприлично се прошири во соседните земји. Сега, кога Олимписките ири се поместени за следната година, бројот на заразени во Токио нагло се зголеми, а властите бараат луѓето да останат дома, па дури наговестуваат и можно затворање

Oд корона почина 12 годишно девојче во Белгија

Oд корона почина 12 годишно девојче во Белгија

Девојче на возраст од 12 години почина во Белгија на „Ковид-19“. Ова е прво дете починато од  коронавирус во Европа, соопштија кризните служби. Оваа вести ги вознемири лекарите. Во Белгија, со население од 11,4 милиони, вкупниот број заразени лица денеска изнесува  12.775. Хоспитализирани се 4920 лица, од кои 1021 се на интензивна нега. Претходно,

Се финализира полската болница во Скопје

Се финализира полската болница во Скопје

Полската болница за заболените од корона-вирусот се мести во Скопје во близина на Клиниката за инфектологија. „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод. На крај сме со поставувањето на полската болница во кругот на Клинички центар. За неполни 7 дена !!! Град Скопје, Министерство за здравство, Министерство за одбрана, институции со светски стандарди