притисни ентер »

Извори

Религија

Благодатниот Оган сепак ќе патува по светот

Благодатниот Оган сепак ќе патува по светот

Светиот Благодатен Оган од Ерусалим ќе биде пренесен во православните земји како и досега, и покрај драконските мерки против коронавирусот, соопштува весникот Jerusalem Post, повикувајќи се на извори од Министерството за надворешни работи на Израел. Поконкретно, согласно објавата, државата Израел изрази подготвеност да ги прими специјалните летови

Вистинскиот верник знае што е послушание и благослов

Вистинскиот верник знае што е послушание и благослов

Разговор со отец Бобан Митевски за пандемијата и црквата Општата ситуација со ширењето на коронавирусот во земјава и рефлексиите врз црковниот живот на верниците не треба да поттикнуваат страв, туку треба да ни бидат мотив да се трудиме, да се бориме, да нѐ поттикнат да продреме во себе, да ги видиме грешките и да се измениме, како и да се подготвиме

Рускиот митрополит Тихон: Лажат оние кои велат дека во храмовите не можете да се заразите

Рускиот митрополит Тихон: Лажат оние кои велат дека во храмовите не можете да се заразите

Митрополитот Тихон од Руската православна црква за време на неделната проповед зборувајќи им на верниците од неговата епархија рекол дека не сака да ги плаши верниците, ниту да им предизвикува паника, но дека треба да знаат дека се наоѓаат како во услови на нова светска војна меѓу човештвото и злото наречено коронавирус. -Ако некој мисли дека преувеличувам,

Романската православна црква со нови мерки

Романската православна црква со нови мерки

Романската православна црква донесе нови мерки за заштитата, откако романските власти донесоа построми мерки во превенцијата на коронвирусот, меѓу кои и забраба за собирање на повеќе од три лица. Меѓу мерките на Романската црква се и одлуките сите Свети Литургии во храмовите и во манастирите да се служат без присуство на верници, а Богослужбите да

Лажна вест од Света Гора ги преплави социјалните мрежи

Лажна вест од Света Гора ги преплави социјалните мрежи

Пред неколку дена илјадници верници од различни православни цркви добиле и споделуваа на социјалните мрежи некаво соопштение за „јавување на Пресвета Богородица на светогорските монаси (не е посочено од кој манастир) за време на сеноќното бдение против коронавирусот“. Според авторот на поасланието Мајката божја издала заповед таа вечер сите да се помазат

Бугарската црква не ги менува мерките за заштита

Бугарската црква не ги менува мерките за заштита

Бугарската православна црква нема да ги менува преземените мерки за безбедност и заштита во храмовите и покрај зголемениот број на новозаразени од коронавирус во Бугарија. Патријархот Неофит и членовите на Синодот на БПЦ тоа им го соопшитиле на членовите на државната комисија со која имале средба, а која барала повисоки мерки на заштита во деновите

Двајца свештеници и три калуѓерки во БиХ заразени со коронавирус

Двајца свештеници и три калуѓерки во БиХ заразени со коронавирус

Двајца свештеници и три калуѓерки од Меѓудворје во Босна и Херцеговина се заразени со коронавирус. Тие се грижеле за напуштени деца без родители во установата „Мајчино село“, објавија босанските медиуми. Заразените свештеници и калуѓерки веднаш биле ставени во изолација и се под надѕор на епидемиолози и здравствени експерти. Во БиХ, според последните

Грците оваа година Велигден ќе го слават дома

Грците оваа година Велигден ќе го слават дома

Оваа година, Велигден е поразличен, нема да го славиме традиционално, туку ќе останеме дома, рече Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас на денешниот редовен телеконференциски брифинг со новинарите, јави дописничката на МИА од Атина. -Како што се приближуваме до Велигден, сфаќаме дека оваа година е поразлично. Не е како секоја година. Бидејќи

Епископот на Ваљево почина од коронавирус

Епископот на Ваљево почина од коронавирус

Епископот на Ваљево, Милутин (71) почина после кусо боледување предизвикано од коронавирусот, објавено е денеска на Интернет страницата на Епархијата ваљевска на СПЦ. Епархијата минатата недела потврди дека владиката Милутин е позитивен на коронвирусит, како и уште двајца свештеници. СПЦ објави дека датумот на погребот ќе биде дополнително објавен

Православието, коронавирусот и теориите на заговор

Православието, коронавирусот и теориите на заговор

Обично гледам да не се контаминирам со секакви содржини што може да се најдат на социјалните мрежи, но кога луѓе ќе почнат тие содржини да ми ги споделуваат на мојот личен ФБ-профил должен сум – сакал несакал – да ги исчитам. И така, додека цел свет е во исчекување што поскоро да се произведе лек и вакцина за коронавирусот, се наоѓаат такви кои токму