притисни ентер »

Извори

Религија

Северина го осудува српскиот патријарх: Нека се помоли за спас на својата душа, ќе му треба

Северина го осудува српскиот патријарх: Нека се помоли за спас на својата душа, ќе му треба

Во големото интервју што изминативе денови го даде Северина Вучковиќ, хрватската пејачка го обвини српскиот бизнисмен Милан Поповиќ дека психички ја злоупотребувал, па наброја судии, лекари, работници на центарот за социјални работи и моќни луѓе, кои, како што наведува, со нејзиниот поранешен партнер во Загреб систематски работеле на тоа трајно да

Општина Цетиње го додели Цетињскиот манастир во владеење на Црногорската православна црква

Општина Цетиње го додели Цетињскиот манастир во владеење на Црногорската православна црква

Општинското собрание на Цетиње ја поддржа граѓанската иницијатива за враќање на манастирот Цетиње во сопственост на Црногорската православна црква (ЦПЦ). Пред неколку дена, клубовите на советниците се договорија за заклучок во кој ја поддржаа иницијативата, а вчера ја изгласаа. Катастарската управа претходно го отфрли барањето на црногорско- приморската

Кардинал антиваксер заврши на интензивна со ковид,  Папата: Тоа е иронија на животот

Кардинал антиваксер заврши на интензивна со ковид, Папата: Тоа е иронија на животот

Папата Франциск им се обрати на новинарите на летот од Словачка за Италија и го коментираше отпорот кон вакцините што постои и во врвот на Католичката црква. Тој рече дека не може да објасни зошто некои кардинали се скептични за вакцината против ковид-19. „Ова е невообичаено со оглед на тоа што човештвото има историја на пријателство со вакцините“,

Разбојник украл пари и предизвикал пожар во црква во Лисиче

Разбојник украл пари и предизвикал пожар во црква во Лисиче

Од страна на полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Аеродром и Драчево, на 14 септември, при обид за тешка кражба во црквата „Св. Петар и Павле“ на улица Горно Лисиче бил фатен и лишен од слобода 25-годишниот Ѓ.П. од Скопје. Како што информираат од МВР, тој бил приведен во полициска станица и со него бил извршен службен разговор, при

Владиката Петар апелира граѓаните да се вакцинираат

Владиката Петар апелира граѓаните да се вакцинираат

Нашата црква не е против оние што не сакаат да се вакцинираат од оправдани здравствени причини, но ние сме за тоа дека секој треба да се имунизира, оти вирусот може да му го искомпликува здравјето и животот, рече митрополитот преспанско-пелагониски г. Петар во гостување во емисијата „Што не е јасно“ на Алфа. – Ние во Синодот сите сме вакцинирани, а

Невиден скандал ја тресе Грузиската црква – псрислушувани разговори, преписки излегоа во јавност

Невиден скандал ја тресе Грузиската црква – псрислушувани разговори, преписки излегоа во јавност

Грузиската црква се најде во центарот на невиден скандал, откако на интернет беа објавени околу три илјади документи – преписка, извештаи, снимки од телефонски разговори, а поврзано со личниот живот на високото свештенство и клирот  на Грузиската патријаршија. Опозициската Телевизија „Пирвели“ емитуваше аудио и видео снимки на грузиски свештеници,

Невиден скандал ја тресе Грузиската црква – прислушувани разговори, преписки излегоа во јавност

Невиден скандал ја тресе Грузиската црква – прислушувани разговори, преписки излегоа во јавност

Грузиската црква се најде во центарот на невиден скандал, откако на интернет беа објавени околу три илјади документи – преписка, извештаи, снимки од телефонски разговори, а поврзано со личниот живот на високото свештенство и клирот  на Грузиската патријаршија. Опозициската Телевизија „Пирвели“ емитуваше аудио и видео снимки на грузиски свештеници,

МПЦ-ОА: православните христијани на пописот да се изјаснат како православни христијани

МПЦ-ОА: православните христијани на пописот да се изјаснат како православни христијани

Светиот архиерејски синод (САС) на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) ги повикува сите православни христијани, при пописот на населението, да ја искористат можноста, во делот за религиозна припадност, да се изјаснат како православни христијани, бидејќи таа опција постои во методологијата за попишување, а попишувачите

Пост фестум

Пост фестум

Мојата генерација веќе почна да го комплетира првиот половина век. Генерација која е тамам да сведочи за крајот на една држава и раѓањето на другата. На нашата. Се родивме кога денешнава славеничка Македонија беше социјалистичка и кога знамето и беше црвено со ѕвезда петокрака. Ама нели и сонцето е ѕвезда. Само треба да му се приближиш за да светне

Што не е јасно?

Што не е јасно?

Ја знаеме сите заповедта Божја: „Сѐ она што сакате да ви прават луѓето, правете им го и вие“ (Матеј 7, 12). И тука нема ништо нејасно. Освен, ако некој е безбожник. Карактеристичен пример за тоа како не треба, а како треба да се однесуваме, ќе видиме во денешното евангелие. „Затоа Царството небесно прилега на цар, кој побарал да ја расчисти сметката