Извори

РК Металург

БиХ загуби од Македонија “Б“, но ја изненади Македонија “А“

Неочекуван е епилогот од двете средби во кои македонските селекции се сретнаа со еден ист противник – селекцијата на БиХ. Најпрво, со резултатски пресврт, Македонија “Б“ ја совлада БиХ, со резултат 29:28. иако на полувреме губеше со убедливи 11:15, а потоа, кога очекувавме победа, видовме убедлив пораз на нашиот прв кадетски состав. Македонија “А“

Кадетска Србија ја совлада и Македонија “А“

Во финишот од вториот ден на меѓународниот турнир на кадетски репрезентации, што се игра во Автокоманда, репрезентацијата на Србија ја совлада Македонија “А“, со резултат 25:28 (11:14). Тоа беше рамноправен дуел, кој македонската репрезентација го загуби во самиот финиш на средбата. Првото полувреме мина во надигрување на двете репрезентации, а го

Објавен е списокот на новата пионерска селекција на Македонија

Селекторите на пионерската репрезентација на Македонија, Раде Стојановиќ и Кирил Атанасовски, го објавија списокот на ракометари повикани за селектирање. Се работи за ракометари родени 2004/2005 година и помлади, а во списокот се и шестмина ракометари на Металург и на Металург 2: Давид Брестовац , Дамјан Субашевски , Томислав Димковски , Бојан Гилев

И Македонија “Б“ посилна од кадетите на Бугарија

Втората кадетска репрезентација на Македонија, по вчерашниот пораз од Србија, денеска ја забележа и првата победа на меѓународниот турнир на кадетски репрезентација. Совладана е селекцијата на Бугарија, со убедливи 32:25 (17:14). Македонија “Б“ беше подобра во текот на целиот натпревар и не му даде шанса на противникот. На самиот почеток поведовме

Селекторот Брестовац со комбиниран тим на турнирот „Трофеј Карпати“ во Романија

Селекторот Данило Брестовац го објави списокот на ракометари со кој ќе настапи на турнирот “Трофеј Карпати“, кој ќе се одигра во Романија, во период од 28 до 29 декември. Претходно, Македонија во Стара Пазова ќе одигра и две средби со селекцијата на Кувајт. На списокот се воглавно ракометари кои настапуваат во домашното првенство. На овој список се

Македонија “А“ ја надигра Бугарија

Својот прв натпревар на меѓународниот турнир на кадетски репрезентации го одигра и нашата прва кадетска репрезентација. Во Автокоманда, Македонија “А“ ја надигра Бугарија, која ја совлада со резултат 31:22 (16:12). Тешка борба водеа нашите кадети во воглавно израмнетото прво полувреме. Дури во финишот на првиот дел Македонија успеа да направи серија

Македонија “Б“ е поразена од кадетите на Србија

Во Автокоманда почна меѓународниот турнир на кадетски репрезентации, на кој, покрај две селекции на Македонија, учествуваа и репрезентациите на Србија, БиХ и на Бугарија. Турнирот почна со натпреварот во кој Македонија “Б“ се сретна со Србија. По голема борба, Србија заслужено победи со резултат 24:31 (11:17). Србија подобро го отвори натпреварот и

Деветмина млади играчи на Металург во двете кадетски репрезентации на Македонија

Од утре во Автокоманда ќе играат натпреварите од меѓународниот турнир на кадетски репрезентации, на кој, покрај Македонија “А“ и Македонија “Б“, ќе настапат и репрезентациите на Србија, Бугарија и на Босна и Херцеговина. Во составот на двете кадетски репрезентации на Македонија ќе се појават дури деветмина ракометари на Металург и на Металург 2. .

Во Автокоманда утре почнува меѓународниот турнир на кадетски репрезентации

Утре во „Автокоманда“ почнува меѓународен ракометен турнир на кој учествуваат две кадетски репрезентации на Македонија, како и репрезентациите на Србија, Бугарија и на Босна и Херцеговина. Селектор на македонските репрезентации е Никола Матлиески, а дуелот меѓу “А“ и “Б“ тимот на Македонија е закажан на последниот ден од турнирот. . Распоред: Вторник,

Младинците на Металург 2 го претрпеа првиот пораз

Во дерби натпреварот на седмото коло на младинската лига, група 1, во Охрид се сретнаа двете досега непоразени екипи, Охрид и Металург 2. По голема борба, победата и бодовите им припаднаа на ракометарите на Охрид, кои славеа со резултат 29:27 (17:15). Младинците на Металург 2 многу подобро ја започнаа средбата и водеа во најголем дел на првото полувреме,