притисни ентер »

Извори

РК Металург

Мартин Серафимов заврши како втор стрелец на кадетското СП во Скопје

Мартин Серафимов заврши како втор стрелец на кадетското СП во Скопје

Ракометарот на Металург и капитен на македонската кадетска репрезентација, Мартин Серафимов, кадетското СП го заврши како втор стрелец. Серафимов вкупно постигна 49 гола и заостана само два гола зад репрезентативецот на Египет Хасан Валид Ахмед. Но, египетскиот репрезентативец одигра дури две средби повеќе од нашиот Серафимов.

Египет е сензационален победник на кадетското СП во Скопје

Египет е сензационален победник на кадетското СП во Скопје

Во Скопје заврши кадетското СП. Заврши со сензационална титула за селекцијата на Египет, која во финалето го совлада големиот фаворит Германија. Ова е прва титула за една неевропска селекција на кадетските СП. Бронзениот медал го освои селекцијата на Данска. . Денешни резултати: Натпревар за седмото место: Исланд – Шпанија 26:30 (8:12) Натпревар за

Даниел Дупјачанец е прогласен за најдобар ракометар на Металург на турнирот во Чехов

Даниел Дупјачанец е прогласен за најдобар ракометар на Металург на турнирот во Чехов

Во Чехов (Русија) заврши турнирот “Куп на Гувернерот“, на кој настапија екипите на Металург, Чеховски Медведи, Брест Мешков и на Стеауа. По завршувањето на турнирот организаторот ги одбра најдобрите ракометари во секоја екипа. За најдобар ракометар на Металург на турнирот е прогласен нашиот искусен голман Даниел Дупјачанец. Честитки за Даниел. Фото:

Брест Мешков е победник на турнирот во Чехов

Брест Мешков е победник на турнирот во Чехов

Во Чехов (Русија) заврши турнирот “Куп на Гувернерот“ на кој, покрај Металург, учествуваа и екипите на Чеховски Медведи, Брест Мешков и Стеауа. Металург, кому овие натпревари му беа први во фаза на подготовките и кој допрва ја гради својата игра и својата форма, на овој турнир го зазеде четвртото место. Победник на турнирот е екипата на Мешков Брест,

Штета, Металург денеска не заслужи пораз од Стеауа

Штета, Металург денеска не заслужи пораз од Стеауа

Металург го одигра својот трет натпревар на турнирот “Куп на Гувернерот“ и го запиша својот трет пораз. Овој пат загубивме од екипата на Стеауа, со минимални 27:28. Штета, Металург навистина не заслужи пораз на денешниот натпревар, особено што во 58. минута се уште имаше резултатска предност. Се чини дека решавачки момент е црвениот картон на Јагуриновски

Утре завршува кадетското СП во Скопје. Распоред на последните натпревари

Утре завршува кадетското СП во Скопје. Распоред на последните натпревари

Пред самиот сме крај на кадетското СП, што Македонија одлично го организираше во Скопје. Утре се играат најважните натпревари, а во финалната пресметка ќе ги видиме селекциите на Египет и на Германија. Сите утрешни натпревари ќе се играат во арената Борис Трајковски. . Распоред: 10.30 часот, натпревар за седмото место: Исланд – Шпанија 13.00 часот,

Падна и Португалија, денешни резултати на кадетското СП во Скопје

Падна и Португалија, денешни резултати на кадетското СП во Скопје

Денеска се одиграни полуфиналните натпревари на кадетското СП во Скопје, а одиграни се две средби за пласман од 5 до 8 места. Најпријатното изненадување на првенството, селекцијата на Португалија, загуби од Египет, додека Германија, која лошо го почна првенството, сега меле се пред себе, па денеска настрада Данска. . Денешни резултати: Пласман од 5

Металург е поразен на средбата со Брест Мешков

Металург е поразен на средбата со Брест Мешков

Металург го загуби и вториот натпревар од турнирот “Куп на Гувернерот“ во Чехов. Овој пат сме убедливо поразени од најголемиот фаворит на турнирот – Брест Мешков, кој покажа дека е пресилен за нас, барем во оваа фаза на подготовките. Повторно ќе потсетиме дека Металург и на овој натпревар играше без четворица свои првотимци, повредениот Реваз Чантурија

Пораз на Металург на средбата со Чеховски Медведи

Пораз на Металург на средбата со Чеховски Медведи

Металург го одигра својот прв натпревар во фазата на подготовките, прв и на турнирот “Куп на Гувернерот“ во Чехов. Поразени сме од шампионот на Русија и учесник во Лигата на шампионите, Чеховски Медведи, со убедливи 33:23 (13:10). Ова беше и прв натпревар на Металург со новиот состав и со новиот тренер. За разлика од нас, дури осум ракометари на Чеховски

Со братското дерби на екипите на Металург ќе старува новата сезона во македонската Суперлига

Со братското дерби на екипите на Металург ќе старува новата сезона во македонската Суперлига

Денес во конференциската сала на хотелот „Континентал“, се влечеше ждрепката за претстојната сезона на Суперлигата во машка конкуренција. По подолго време две екипи на Металург ќе бидат дел од првенството од самиот почеток, а нивниот прв меѓусебен натпревар ќе се одигра уште во првото коло. Стартот на сезоната е планиран за 7/8 септември, а првиот