притисни ентер »

Извори

Само Здравје

Гостивар на врвот од дневната „ковид статистика“ со 22 нови случаи на Ковид 19

Гостивар на врвот од дневната „ковид статистика“ со 22 нови случаи на Ковид 19

Гостивар и околината го презедоа приматот во однос на другите градови по бројот на новозаразени со корона вирусот. Во моментов активни се речиси 300 слуачи. Здравствените власти соопштија дека во гостиварските три општини во последниво деноноќие се откриени 22 нови случаи на Ковид 19. Еден од заклучоците на регионалниот кризен штаб за општините Гостивар,

По мозочен удар – посебен начин на живот!

По мозочен удар – посебен начин на живот!

Оние што преживеале инфаркт или мозочен удар не смеат да се опуштаат. Дури ни медикаментозната терапија што ја пропишува лекар не штити секогаш од повторни напади По прележана васкуларна катастрофа, лекарите, по правило, пропишуваат лекови за разредување на крвта или антикоагуланти (ацетилсалицилна киселина, клопидогрел), кои спречуваат лепење на тромбоцитите

3 лица починати и 74 нови случаи на Ковид-19 во земјава

3 лица починати и 74 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 14 -Куманово 8 -Штип 13 -Струга 1 -Кавадарци 3 -Гостивар 22 -Кочани 1 -Берово 3 -Виница 4 -Свети Николе 3 -Кичево 2 Починати се 3 лица, пациент од Битола, пациент од Демир Хисар и пациент од Скопје. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира

Видео: Во Охрид нема коронавирус : Стотици млади се забавуваа на плажата Градиште

Видео: Во Охрид нема коронавирус : Стотици млади се забавуваа на плажата Градиште

И покрај строгите протоколи и мерките за заштита иод Ковид- 19 , стотици млади се забавуваа на плажата Градиште во Охрид без никакви заштитни мерки. Градоначалникот Константин Георгиески „мува не го лази“. Инспекција? Што е тоа? Лудата журка на Градиште е објавена вчера на социјалните мрежи и на видеото се гледаат толпа млади како се забавуваат , 

Научниците докажаа: Еве кои средства навистина го уништуваат коронавирусот

Научниците докажаа: Еве кои средства навистина го уништуваат коронавирусот

Било кое средство за дезинфекција го уништува коронавирусот, изјавила вчера директорката на Федералната служба за фитосанитарен надзор во Русија, Ана Попова. „Секое дезинфекциско средство во одредена концентрација е погубно за овој вирус. Т.е. без оглед со што бришеме, главната работа е да се користи дезинфектант“ – изјавила Попова. Претходно од службата

6 починати и 139 нови случаи на Ковид-19 во земјава

6 починати и 139 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 36 – Куманово 11 – Дебар 2 – Штип 11 – Прилеп 1 – Тетово 14 – Струга 8 – Велес 4 – Битола 2 – Кавадарци 5 – Гостивар 16 – Струмица 1 – Крушево 1 – Кочани 1 – Пробиштип 2 – Македонски Брод 1 – Виница 6 – Свети Николе 1 – Кичево 15 – Ресен 1

Малиот Илче веќе неколку дена јаде од лажичка, а не преку сонда на Детска Клиника

Малиот Илче веќе неколку дена јаде од лажичка, а не преку сонда на Детска Клиника

Значително е подобрена состојбата на единаесетгодишниот Илче, момчето со церебрална парализа кое беше напуштено од двајцата родители и заборавено од социјалните служби со години, додека не заврши во крајно лоша состојба на подот од една соба во охридската куќа, каде со денови се хранел со по само една чаша млеко. Како што тврдат од Детската клиника

Правобранителот Борче од Велес е починатиот донор чии органи се донираа

Правобранителот Борче од Велес е починатиот донор чии органи се донираа

Државниот правобранител за подрачје Велес, Борче Пинов (46) е човекот чие семејство во најтешките моменти покажа огромна хуманост, и по неговата смрт реши да ги донира неговите органи. Како што изјави министерот за здравство Венко Филипче, утрово на Клиниката за Урологија биле експлантирани два бубрега од 46 годишен пациент кај кој вчера беше потврдена

И во услови на ковид-19, во Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ за 5 месеци се извршени над 50 илјади прегледи и 850 операции

И во услови на ковид-19, во Клиниката за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ за 5 месеци се извршени над 50 илјади прегледи и 850 операции

Од Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски” информираат дека во изминатиот период, од март до крајот на јули се извршени над 50 илјади прегледи и повеќе од 850 операции. Во просек, месечно, се реализирани 10 илјади прегледи. По прогласената епидемија на Ковид-19 во Република Македонија, оваа установа беше определена како болница

Филипче: Имаме нов херој донор – двејца пациенти добиваат нов бубрег

Филипче: Имаме нов херој донор – двејца пациенти добиваат нов бубрег

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за Урологија беа експлантирани два бубрега од 46 годишен пациент кај кој вчера беше потврдена мозочна смрт. -Во моментов, во тек е првата трансплантација на бубрег кај 35 годишна девојка која веќе неколку години е на дијализа, по што ќе следи и втората трансплантација. За жал, овој пат