притисни ентер »

Извори

Сакам Да Кажам

Нови 727 мртви од КОВИД-19 во Италија, бројката новозаразени пак расте

Нови 727 мртви од КОВИД-19 во Италија, бројката новозаразени пак расте

Италија пријави најмала бројка мртви од КОВИД-19 во изминатите шест дена, откако во последните 24 часа починале 727 пациенти, дури 110 помалку во споредба со вчера. Само во северниот регион Ломбардија имаа 394 починати. Коронавирусот досега однесе 13.155 животи во земјата. Во пораст повторно е бројката на новозаразени, па во еден ден се регистрирани

Проектот „Мој ДДВ“ продолжува, можно е да им се даде опција на граѓаните да ги донираат парите ако сакаат, кажа Министерката Ангеловска

Проектот „Мој ДДВ“ продолжува, можно е да им се даде опција на граѓаните да ги донираат парите ако сакаат, кажа Министерката Ангеловска

Министерката за финансии Нина Ангеловска кажа дека граѓаните ќе си ги добијат парите од фискалните сметки што ги скенирале во рамки на проектот „Мој ДДВ“, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција за ликвидноста на буџетот. Таа кажа дека досега добиле многу предлози да се откажат од проектот, но, како што кажа, секако станува

Отворени зелените пазари Во Струмица, задолжителни маски и ракавици за продавачите и купувачите

Отворени зелените пазари Во Струмица, задолжителни маски и ракавици за продавачите и купувачите

Во Струмица се отвораат зелените пазари за продажба на земјоделски производи, но со посебни услови за работа, соопшти Општината откако Општинскиот штаб за заштита и спасување го разгледа барањето на раноградинарите од струмичко Банско. Тие деновиве од локалните самоуправи и министерствата побараа отворање на пазарите, каде ќе можат да ги понудат произведените

Излекувани УШТЕ петмина пациенти, во САМОИЗОЛАЦИЈА се 4 медицински лица Од Штип

Излекувани УШТЕ петмина пациенти, во САМОИЗОЛАЦИЈА се 4 медицински лица Од Штип

Од Инфективната клиника во Скопје се испишани петмина пациенти кои на двата контролни тестови се негативни  и се пуштени на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче. Од 28-те пациенти кои се на домашно лекување во Дебар, на 11 од денес во следните денови ќе им се земат контролни брисеви, затоа што, вели тој, поминати се доволен

Нема да се тестираат оние кои немаат симптоми после 14 дена самоизолација, кажа Филипче

Нема да се тестираат оние кои немаат симптоми после 14 дена самоизолација, кажа Филипче

Граѓаните на кои ќе им помине 14-дневниот карантин нема да се тестираат ако немаат симптоми, кажа министерот за здравство Венко Филипче, одговарајќи на новинарско прашање дали треба да се тестира оваа група граѓани и кој треба да им издаде потврда дека можат слободно да се движат. Филипче кажа дека Комисијата за заразни болести го разгледувала ова

Се тестираат На КОВИД-19 Новороденчето На заболената кумановка и Починатата родилка од Охрид, рече Филипче

Се тестираат На КОВИД-19 Новороденчето На заболената кумановка и Починатата родилка од Охрид, рече Филипче

На коронавирус ќе се тестираат бебето на кумановката која е позитивна на коронавирус и која се породи на 30 март, а пост мортем ќе се земе брис и на родилката од Охрид која почина синоќа на Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК), кажа министерот за здравство Венко Филипче. Како што и претходно информираа од ГАК, на 30 март е примена второротка

Почина 65-годишна пациентка од Лабуништа, уште 25 новозаболени од коронавирус

Почина 65-годишна пациентка од Лабуништа, уште 25 новозаболени од коронавирус

Ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години, соопшти Министерството за здравство. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност. Позитивен на Ковид-19 е и брисот што е земен

Почина 65-годишна пациентка од Лабуништа, уште 25 новозаболени од коронавирус

Почина 65-годишна пациентка од Лабуништа, уште 25 новозаболени од коронавирус

Ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина една пациентка од Лабуништа на возраст од 65 години, соопшти Министерството за здравство. Пациентката имала претходни заболувања – коморбидитети: хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност. Позитивен на Ковид-19 е и брисот што е земен

Болницата „Св. Наум Охридски“ во Скопје ќе добие кревети и опрема од домашно производство со лична донација на бизнисменот Анѓушев вредна 1.5 милиони денари

Болницата „Св. Наум Охридски“ во Скопје ќе добие кревети и опрема од домашно производство со лична донација на бизнисменот Анѓушев вредна 1.5 милиони денари

Шест соби од одделот за абдоменална хирургија во Универзитетската клиника за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје ќе се опремат со болничка опрема и медицински мебел во висина од 1,5 милиони денари. Директорот на Болницата, д-р Љубен Арсенков ни изјави дека станува збор за лична донација од бизнисменот Кочо Анѓушев, кој беше  вицепремиер

Полската болница за коронавирус не е падната, напротив, Денес доби струја и греење, вели градоначалникот Шилегов

Полската болница за коронавирус не е падната, напротив, Денес доби струја и греење, вели градоначалникот Шилегов

Полската болница за лекување на пацинети со КОВИД-19 не е падната, напротив веќе е поврзана на струја и во текот на денот ќе биде пуштено греење, вели градоначалникот на Скопје Петре Шилегов. Како што објаснуваат екипите кои работат на терен, поради врнежните од снег два шатори кои не биле подигнати и соодветно зацврстени, биле натежнати со снег, но