притисни ентер »

Извори

Сител

Можен ли е успех на мировниот план за Блискиот исток кој го скрои американскиот претседател Трамп?

Можен ли е успех на мировниот план за Блискиот исток кој го скрои американскиот претседател Трамп?

Loading Video... Можен ли е успех на мировниот план за Блискиот исток кој го скрои американскиот претседател Трамп? Планот експресно беше прифатен од Израел, и од власта, и од опозициајта. Меѓутоа, Палестинскиот премиер Штаје го отфрли. Според меѓународните експерти, планот е наклонет кон Израел, а Штаје обвинува дека неговата цел е Трамп да избегне

Спасовски на средба со црногорската заедница: Не постојат големи и мали заедници, сите се дел од концептот „Еднакво општество за сите“

Спасовски на средба со црногорската заедница: Не постојат големи и мали заедници, сите се дел од концептот „Еднакво општество за сите“

Премиерот Оливер Спасовски, придружуван од заменик-министерот за политички систем и односи меѓу заедниците, Неџад Мехмедовиќ се сретна со претставниците на црногорската заедница во земјава. Спасовски беше пречекан од претседателот на Заедницата, Борис Попивода, соопшти владината прес-служба. На средбата, покрај останатите претставници на црногорската

Објавено првото видео од кобниот лет на Коби Брајант и ќерка му

Објавено првото видео од кобниот лет на Коби Брајант и ќерка му

Легендарниот НБА кошаркар, Коби Брајант, заедно со уште осум луѓе, загина во хеликоптерска несреќа во близина на Лос Анџелес. Иако поради густа магла, видливоста била слаба и речиси немало никакви услови за летање, сепак Брајант решил да полета со остатокот од екипажот. Таа одлука се покажа како погрешна, затоа што пилотот немал добра видливост поради

Јавна расправа за законот за Јавно обвинителство, експертите со различно мислење

Јавна расправа за законот за Јавно обвинителство, експертите со различно мислење

Embedded video for Јавна расправа за законот за Јавно обвинителство, експертите со различно мислење Од противуставен и дилтантски до добар закон кој нуди професионално и независно јавно обвинителство кое ќе се справи со органнизираниот криминал и корупција. Професори по право, сегашни и поранешни обвинители и судии, невладини организации, адвокати

Фетаи бара заострување на критериумите за избор на шеф и обвинители на ЈО

Фетаи бара заострување на критериумите за избор на шеф и обвинители на ЈО

Обвинителката од поранешното Специјално јавно обвинителство Фатиме Фетаи на јавната расправа за законот за јавното обвинителство побара обвинителите за организиран криминал и корупција да можат да постапуваат и пред Апелациски суд, а не тоа да го прави виш јавен обвинител, и да се заострат критериумите за избор на шеф и обвинители на ова јавно обвинителство

Жбогар: Македонија да продолжи со реформите

Жбогар: Македонија да продолжи со реформите

Идните заеднички односи меѓу Европската унија и Македонија ќе се базираат на три столба поставени од Унијата и три приоритети кои земјата треба да ги заврши како обврски, порача евроамбасадорот Самуел Жбогар во обраќањето на денешната тркалезна маса насловена „Патот кон НАТО и ЕУ –  предизвици и перспективи“ организирана од Советот на амбасадорите

Начевски: Најмалку што посакував е да го одлучам финалето

Начевски: Најмалку што посакував е да го одлучам финалето

Написот на Хандбал Планет кој ги прогласи македонските судии Начевски и Николов за најдобри во финалето на ЕП првенство во Ракомет , предизвика големо внимание во јавноста.  Денеска Хандбал Планет објави и интервју со Ѓорѓи Начевски во кое македонскиот судија ги објасни своите најважни одлуки на дуелот Шпанија – Хрватска. Репрезентацијата на Шпанија

Начевски: Најмалку што посакував е да го одлучам финалето

Начевски: Најмалку што посакував е да го одлучам финалето

Написот на Хандбал Планет кој ги прогласи македонските судии Начевски и Николов за најдобри во финалето на ЕП првенство во Ракомет , предизвика големо внимание во јавноста.  Денеска Хандбал Планет објави и интервју со Ѓорѓи Начевски во кое македонскиот судија ги објасни своите најважни одлуки на дуелот Шпанија – Хрватска. Репрезентацијата на Шпанија

Неопходно е окрупнување на земјоделските парцели за успешни приноси и извоз на производите

Неопходно е окрупнување на земјоделските парцели за успешни приноси и извоз на производите

Embedded video for Неопходно е окрупнување на земјоделските парцели за успешни приноси и извоз на производите Ресцпканоста на парцелите е најголем проблем на македонскиот аграр. 70% од површините се помали од 2 хектари. Се додека е ваква состојбата, македонското земјоделство нема да биде конкурентно на европскиот пазар. Производството ќе биде скапо