притисни ентер »

Извори

Сител

Антивладини протести во Бугарија 36-ти ден по ред

Антивладини протести во Бугарија 36-ти ден по ред

Антивладините протести во Бугарија продолжија и денеска, 36-ти ден по ред, а три крстосници во Софија остануваат блокирани од шатори. Демонстрантите продолжуваат да бараат оставка од премиерот Бојко Борисов и државниот обвинител Иван Гешев, пренесува бугарската агенција БТА. Во вториот по големина град во Бугарија, Пловдив, демонстрантите блокираа

Во Драч ограбен македонски државјанин - украдени 6.000 франци и автомобил

Во Драч ограбен македонски државјанин - украдени 6.000 франци и автомобил

Македонски државјанин, кој поседувал и швајцарски пасош, под закана со пиштол бил ограбен односно од неговата сопруга се украдени 6.000 швајцарски франци и автомобилот „аудиQ5“, во Драч, Албанија. – На Албанец од Северна Македонија со постојано место на живеење во Швајцарија, кој во Албанија пристигнал на одмор со неговата сопруга, странска државјанка,

Црна Гора: Уништени 60,4 тони оружје и муниција

Црна Гора: Уништени 60,4 тони оружје и муниција

Дирекцијата за вонредни состојби при Министерството за внатрешни работи на Црна Гора уништи 60,4 тони неексплодирани боеви средства од различен профил, собрани во текот на 2018 и 2019 година. „На овој начин Црна Гора покажа дека, преку безбедно уништување на неексплодирани убоити средства, ги почитува барањата на струката од оваа област и го штити

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 20. 930,922 лица. Од нив починале 749.596, а оздравеле 13.797,055 луѓе. – Во Косово вчера се регистрирани осуммина починати, 193 новозаболен и 205 излекувани од Ковид-19. Вклучително последните случаи, бројката на заразени од појавата на епидемијата достигна до 10.988. Од

Ќе се асфалтира патот Галичник-Маврово, сообраќајот во прекин секој ден од 10 до 16 часот

Ќе се асфалтира патот Галичник-Маврово, сообраќајот во прекин секој ден од 10 до 16 часот

ЈП Македонија пат подружница Скопје почнувајќи од утре ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 село Галичник – Маврово. Од АМСМ информираат дека асфалтирањето ќе се одвива во правец од село Галичник кон Маврово. Работите ќе се одвиваат секој работен ден и за време на викенди во период од 10.00 – 16.00 часот кога сообраќајот

Хејл: ФБИ ќе учествува во истрагата за експлозијата во Либан

Хејл: ФБИ ќе учествува во истрагата за експлозијата во Либан

Американскиот државен потсекретар за политички прашања Дејвид Хејл изјави денеска дека Федералното истражно биро (ФБИ) ќе им се придружи на Либанците и другите меѓународни истражители во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут во која загинаа повеќе од 170 луѓе, а најмалку 6.000 се повредени. За време на посетата на една од погодените

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со шефот на државата Стево Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со шефот на државата Стево Пендаровски

Embedded video for ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со шефот на државата Стево Пендаровски Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски од денеска ги замрзнува односите со кабинетот на претседателот на државата. Револтот на Мицкоски следи по  средбата во Вила Водно, каде Пендаровски му го врачи мандатот на првиот човек на СДСМ Зоран Заев за состав на новата

Нова идеја како да се одвива наставата, но се уште нема одлука

Нова идеја како да се одвива наставата, но се уште нема одлука

Embedded video for Нова идеја како да се одвива наставата, но се уште нема одлука До трето одделение во училишните клупи, за останатите он лајн настава. Ова е предлогот на Комисијата за заразни болести по неколкудневните дебати со претставници од МОН кој модел е најбезбеден за учениците. Дали ова ќе биде официјално или ќе има измени, последниот збор

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Земјотрес чиј епицентар се наоѓа 105 километри југоисточно од Скопје и потекнува од пехчевското епицентрално подрачје регистрирала денеска во 16 часот и 44 минути телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Претседателот на државата Стево Пендаровски по денешнатра средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека мандатот му го доверил на Зоран Заев, бидејќи смета дека роковите за мандат течат по верификација на мандатите на пратениците иако не е избран претседател на Собранието имајќи ја предвид политичката пракса во изминативе 30 години,