притисни ентер »

Извори

Скопје24

Одличен бизнис: Дневно заработете и по 100 евра

Одличен бизнис: Дневно заработете и по 100 евра

| декември 13, 2019 Производството на калемени винови лози, овошје или цвеќе може да биде бизнис кој носи пари. Во околината на Трстеник многу семејства живеат од овие дејности. Дури 85 проценти од производството се извезува во Источна Европа и Русија. „Ако коцките се сложат, може многу добро да се живее.“ „Годишно произведуваме 100.000 калемови од

Ја преживеаја ерупцијата на вулканот: Татко и ќерка со сведоштво

Ја преживеаја ерупцијата на вулканот: Татко и ќерка со сведоштво

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 Еден од туристите кои го напуштиле островот во Нов Зеланд каде што се случи несреќната случка по ерупција на вулканот, бил Џеф Хопкинс кој раскажал дека никогаш нема да ги заборави криковите на повредените луѓе. -Земете ме. Горам. Запален сум- се сеќава Хопкинс како викала една од настраданите. Екипажот одлучил да

Спои убаво и корисно: Шеф Марк и сопругата ги спакуваа куферите пред Нова година и заминаа на една егзотична дестинација

Спои убаво и корисно: Шеф Марк и сопругата ги спакуваа куферите пред Нова година и заминаа на една егзотична дестинација

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 Неколку години по ред, Марк де Јонг имаме прилика да го гледаме во кулинарското шоу „Брза кујна“ каде што заедно со колегата Никола приготвуваат разни специјалитети. Кога станува збор за неговиот приватен живот, Марк не е многу отворен да зборува на него, па на социјалните мрежи најчесто објавува фотографии од разни

СИРОMAШНАТА БАБИЧКА СЕКОЈ ДЕН НАСМEAHА ПPOДАВАЛА ЦВЕЌИЊА: Кога paботите ќе тргнат по надолна линиja не се жaлaм, чекам да поминат три дена

СИРОMAШНАТА БАБИЧКА СЕКОЈ ДЕН НАСМEAHА ПPOДАВАЛА ЦВЕЌИЊА: Кога paботите ќе тргнат по надолна линиja не се жaлaм, чекам да поминат три дена

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 За време на големите пocти, треба да се присетиме зошто всушност се пости и кои се вистинските причини за постот. Оваа приказна во продолжение ќе ве врати на патот на трпението и вербата. “Беше убав ден, мислите на младата жена биле исполнети со чувство на мир додека размислувала за c*pтта на Исус и вocкреснувањето

Скриено било на 62 локации: Аркан неуспешно го барал закопаното богатство во Србија

Скриено било на 62 локации: Аркан неуспешно го барал закопаното богатство во Србија

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 Во Србија веќе неколку векови стои закопано злато уште од времето на Турците, пишуваат српските медиуми. Тоа според кажувањата, некој си поп Мартин го закопал на 62 локации но досега никој не успеал да го пронајде. Набараните локации се Стара Планина, Манастирот Св Јован Пуст, Смукова јама и пештерата Звечара. Пред

Денеска е петок 13-ти: Не патувајте и не склучувајте важни договори

Денеска е петок 13-ти: Не патувајте и не склучувајте важни договори

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 За многумина утре е најбаксузниот ден Петок 13-ти. Уверувањата се дека на овој ден не треба да се патува, да се склучувааат договори и други поважни работи Има повеќе верувања за потеклото на суеверието за петок 13 потекнува од тоа дека Ева во рајот го измамила Адам со јаболкото токму во петок, дека на тој ден се

Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 13 декември 2019, Скопје – Во свечена атмосфера, во присуство на бројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава беа доделени десетте признанија за Македонски квалитет 2019 на националните бренд амбасадори. Престижното признание за компаниите кои придонесуваат

Патувате во странство? Еве што треба да знаете за меѓународната возачка дозвола и како се издава

Патувате во странство? Еве што треба да знаете за меѓународната возачка дозвола и како се издава

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 Меѓународната возачка дозвола е меѓународен документ кој овозможува управување на моторно возило во друга земја. Овој документ е исто што и домашната возачка дозвола, но со форма и содржина усогласена од (речиси) сите земји. Доста дискутабилно е потребата од нејзино користење. Иако на форумите, но и меѓу нас кружат

„МојДДВ“ – Граѓаните се уште не ги добиле парите за првото тримесечје

„МојДДВ“ – Граѓаните се уште не ги добиле парите за првото тримесечје

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 Граѓаните сметаат дека државата се шегува со нив преку мерката „Мој ДДВ“. Дел од анкетираните велат дека оваа мерка е срамна, а други со став дека е сомнителна. Претходно од УЈП најавија дека до денеска на граѓаните ќе им бидат вратени парите од ДДВ. Меѓутоа, не сите граѓани добиле поврат на средства. Министерката

Уникатна торта, маскоти и многу гости: Тамара и Мачка го славеа првиот роденден на Дарен (ФОТО)

Уникатна торта, маскоти и многу гости: Тамара и Мачка го славеа првиот роденден на Дарен (ФОТО)

ИЗВОР Скопје24 | декември 13, 2019 Времето лета, детацата брзо растат, ние старееме или поубаво звучи кога ќе се каже дека стануваме поискусни и го полниме својот багаж со животни искуства. Како да беше вчера, но помина една година откако пејачката Тамара Тодевска стана мајка по вторпат и на свет го донесе синчето Дарен. Неговата прва фотографија која