притисни ентер »

Извори

Скопје24

Кабинет на Пендаровски: Пристигнаа резултатите од тестот од мајката на сопругата на претседателот

Кабинет на Пендаровски: Пристигнаа резултатите од тестот од мајката на сопругата на претседателот

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски информира дека резултатите од тестот од мајката на сопругата на претседателот се негативни. – Брисот беше земен, откако г-ѓа Ѓоргиевска (71) не напушти вчера на Клиниката за пулмологија во Скопје, како резултат на влошување на општата здравствена состојба предизвикана од хронична

Ригорозните мерки се донесоа поради непочитување на досегашните мерки од граѓаните, но и поради Велигден и убавото време, порача Филипче

Ригорозните мерки се донесоа поради непочитување на досегашните мерки од граѓаните, но и поради Велигден и убавото време, порача Филипче

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција посочи дека зајакнатите мерки и донесената одлука за зголемување на полицискиот час е поради тоа што забележано било непочитување на мерките од страна на граѓаните. Како дополнителни причини Филипче ги посочи и доаѓањето на големиот христијански празник

Филипче со најнови информации за бројот на заболените во Македонија  – Најлошото сеуште не е поминато

Филипче со најнови информации за бројот на заболените во Македонија – Најлошото сеуште не е поминато

| април 6, 2020 Во последните 24 часа забележаи се 15 новозаболени лица во Македонија, при што вкупниот број на заразени лица се искачи на 570 лица, од кои во скопје 4, но како што кажа министерот намалениот број на заболени се должи на намалениот капацитет во болниците за време на неделата како ден. Според информациите на министерството Венко Филипче

Бебе немало ниту еден посетител во болница 5 месеци: Медицинска сестра го посвоила

Бебе немало ниту еден посетител во болница 5 месеци: Медицинска сестра го посвоила

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Медицинска сестра од Брајтон, Масачусетс, посвои предвремено родено бебе кое беше под грижа на болницата пет месеци, бидејќи никој не го посетувал. Џизел, сега има 2 години, и е светло во животот на Лиз Смит. Како што е соопштено од Boston.com, Лиз Смит – тогашен директор во Францисканската детска болница во Брајтон,

Дополнителни мерки и ограничувања на движењето во цела држава – Ова се деталите

Дополнителни мерки и ограничувања на движењето во цела држава – Ова се деталите

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Дополнителни ограничувања на движењето за граѓаните на територијата на целата држава, за време на работните денови и викендите, со важност од среда, 8.4.2020, од 16 часот Владата на Република Северна Македонија на предлог на Комисијата за заразни болести во рамки на Министерството за здравство и Генералниот кризен штаб,

МВР се осипува, 12 заразени и 50 лица во изолација

МВР се осипува, 12 заразени и 50 лица во изолација

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 До денеска потврдени се 12 случаи на вработени во МВР позитивни на тестирањата, 36 лица се во самоизолација, а издадени се и 14 наредби за изолација на лица, соопшти Министерството за внатрешни работи. Епидемиолозите направиле интервјуа на вработени кои биле во непосреден контакт со заболените и во соработка со нив се

Османи: полицискиот час за цела држава ќе биде по примерот На Куманово

Османи: полицискиот час за цела држава ќе биде по примерот На Куманово

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 На осумнаесетиот главен координативен кризен штаб предводен од претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски се одвиваше во присуство на членовите на Комисијата за заразни болести на која се дискутираа акуелните состојбу со коронавирус, со посебен акцент на заштита на здравствените работници

Снаата на Цеца во поодмината бременост: Идната баба горда, а тато Вељко насмеан од уво до уво (ФОТО)

Снаата на Цеца во поодмината бременост: Идната баба горда, а тато Вељко насмеан од уво до уво (ФОТО)

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Цеца Ражнатовиќ наскоро ќе стане баба и ќе го добие првото внуче, а нејзиниот син Вељко и снаата Богдана ќе станат родители на машко бебе. Фолк sвездата е во изолација во нејзината вила на Дедиње и како што пишуваат некои српски медиуми, таа е толку претпазлива што дури не дозволува ниту нејзината сестра Лидија да се

Отец Пимен: Велигден ќе се чествува без верници, со не повеќе од пет свештеника на централната прослава, и апелира да не се прекршуваат правилата за заштита

Отец Пимен: Велигден ќе се чествува без верници, со не повеќе од пет свештеника на централната прослава, и апелира да не се прекршуваат правилата за заштита

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Христово воскреснување годинава ќе се слави без верници. Европскиот митрополит, Отец Пимен вели дека Синодот на МПЦ веќе имало состанок и договорени се да се усогласи чествувањето на Христовото воскресение со владините мерки, во состојба како сегашната. Отец Пимен за mms.mk рече дека веќе се знае како ќе се чествува христовото

Да не се користат кафематите и апаратите за вода – може да бидат опасни во моменталната ситуација

Да не се користат кафематите и апаратите за вода – може да бидат опасни во моменталната ситуација

ИЗВОР Скопје24 | април 6, 2020 Агенцијата за храна и ветеринарство препорачува да се избегнува користење на апаратите за автоматска подготовка на кафе и апаратите за вода, кои се поставени на јавни површини заради избегнување на опасноста од евентуално пренесување на вирусот ковид-19 Препораката, посочуваат од АХВ, се однесува и на сите останати субјекти