притисни ентер »

Извори

Скопје Инфо

Прв смртен случај од корона во српската влада: Почина државниот секретар за животна средина

Прв смртен случај од корона во српската влада: Почина државниот секретар за животна средина

Државниот секретар во српското министерството за животна средина Бранислав Блажиќ почина утрово од корона вирусот, потврди министерот за животна средина Горан Триван во изјава за српскиот портал курир . "Бранислав почина денес попладне во Белград. Испраќам сочувство на семејството и пријателите. Тој беше прекрасен човек. рече Триван, додавајќи: "Не

Филипче: ГАК подготвена, важно е да го зачуваме здравјето на родилките

Филипче: ГАК подготвена, важно е да го зачуваме здравјето на родилките

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција апелираше сите пациентки кои доаѓаат на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје да се придржуваат до дадените насоки, да ги кажуваат точните информации, бидејќи тоа е исклучително важно за зачувување на здравјето на родилките. – Таму има и една операциона сала целосно посветена

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Лицата во изолација ќе се следат преку мобилна апликација

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека лицата кои се во изолација ќе се следат преку мобилна апликација која во моментов се изработува по примерот од европските земји. -Лицата во изолација ќе бидат следени електронски, тоа е нешто што го работиме заедно со Министерството за администрација и информатичко

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани за казни за непочитување на полициски час

ОЈО Скопје предложи 43 граѓани за казни за непочитување на полициски час

Основното јавно обвинителство Скопје  денеска поднесе 38 предлози за казнени налози против вкупно 43 лица за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Предложени се и казни од по 2.000 евра за секој од нив. Од ЈО соопштија дека сите обвинети во различни периоди и на различни локации во Скопје биле затекнати додека не ја почитувале

Продолжување на породилното отсуство бараат стотина мајки кои се на породилно отсуство

Продолжување на породилното отсуство бараат стотина мајки кои се на породилно отсуство

На Фејсбук има група од неколку стотина членови, „Мајки на трудничко“, основана за сите мајки на кои им истекува породилното отсуство, а поради настанатата ситуација со коронавирусот не се во можност да ги остават нивните бебиња и да тргнат на работа. Групата упатува барање до Владата на Македонија: „Со оглед на сериозноста на пандемијата која го зафати

Филипче уверува дека на ГАК се почитувани протоколите за изолација

Филипче уверува дека на ГАК се почитувани протоколите за изолација

На Гинеколошко акушерската клиника се почитувани сите протоколи за изолација во моментите кога била примена пациентката кај која е утврден ковид-19 и нема простор за паника, рече министерот за здравство Венко Филипче. „Гинеколошко акушерската клиника е место каде што има целосно изолиран дел за породување и оперативен третман на овие пациентки“, рече

Ексдиректорката и лекари од охридската болница парично казнети за несоодветниот прием на пациентка што почина од коронавирус

Ексдиректорката и лекари од охридската болница парично казнети за несоодветниот прием на пациентка што почина од коронавирус

Поранешната директорка на охридската болница, лекари специјалисти од инфективното одделение во охридската болница, како и самата институција ќе бидат парично казнети, а случајот ќе го разгледува и Лекарската комора и Етичката комисија на оваа Комора, соопшти министерот за здравство Венко Филипче соопштувајќи дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат

Филипче: На Инфективната клиника примени девет заболени, од 59 вкупно 12 се со потешка клиничка слика од кои пет се на механичка вентилација

Филипче: На Инфективната клиника примени девет заболени, од 59 вкупно 12 се со потешка клиничка слика од кои пет се на механичка вентилација

На Клиниката за инфективни болести се примени девет нови заболени од коронавирус, со што вкупниот број хоспитализирани е 59, 12 се со потешка клиничка слика од кои пет се поставени на механичка вентилација, истакна на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче. Посочи дека од Клиниката за инфективни болести се испишани пет пациенти на

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

Втора дезинфекција на објектите во надлежност на АД за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор

Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор од значење за Републикава изврши втора дезинфенkција на четирите катни гаражи со кои стопанисува. Станува збор за катните гаражи „Кресненско востание’’, „Разловечко востание’’,„Солунски конгрес’’и „Смилевски конгрес“. Дезинфицирани се и заедничките простории (скалишниот

Општина Аеродром: Компјутери за учениците од ранливите категории

Општина Аеродром: Компјутери за учениците од ранливите категории

Училиштата во Општина Аеродром обезбедија компјутери за учениците од социјално ранливите категории, со цел непречено одвивање на онлајн-наставата. – На овој начин, сите ученици ќе имаат можност да се вклучат во алтернативниот вид настава преку платформата „Гугл класрум“, истакнаа од Општина Аеродром. Во Општина Аеродром, како што наведоа, успешно се