притисни ентер »

Извори

Скопје Инфо

Црвен аларм во Германија: Индустријата бара влез на работници од Западен Балкан

Црвен аларм во Германија: Индустријата бара влез на работници од Западен Балкан

Германските работодавци ја предупредуваа владата дека без поголема имиграција на работници од Западен Балкан, нема да можат да најдат соодветна работна сила. Според германски медиуми, Херман Шулте Хилтроп, претседател на огранокот за градежништво на Германското здружение на работодавци, предупредил дека во следните неколку години 150.000 градежни работници

Прес-конференција на Владимиир Нелоски од ВМРО-ДПМНЕ за јавниот долг

Прес-конференција на Владимиир Нелоски од ВМРО-ДПМНЕ за јавниот долг

Власта на Заев со своето неодговорно и неспособно владеење успеа да го покачи јавниот долг за една милијарда евра во рок од само три месеци, односно од 5,5 милијарди евра на крајот на првиот квартал на неверојатни 6,5 милијарди евра заклучно со вториот квартал во 2020 година. Така јавниот долг достигна од приближно 50% до 59,5% од БДП. Ова е најголем

Запалени два нови контејнери во населбите Ѓорче Петров и Карпош

Запалени два нови контејнери во населбите Ѓорче Петров и Карпош

Во текот на изминатиот викенд непознати сторители запалиле два нови контејнери за одлагање смет што беа поставени во населбите Ѓорче Петров и Карпош, со што е предизвикана голема материјална штета. Благодарение на брзата реакција на скопските пожарникари, огнот не се проширил кон околните објекти и возила. Оштетениот контејнер во Ѓорче Петров е веќе

Панчевски се соочи со експертот кој го одржувал системот АКМИС

Панчевски се соочи со експертот кој го одржувал системот АКМИС

Со сведочењето на Горан Митев, вработен во компанијата која го развивала и одржувала системот АКМИС за распределба и водење на судски предмети, продолжи судењето на поранешниот претседател на Кривичен суд Владимир Панчевски, пренесуваат повеќе медиуми. На рочиштето во Основниот суд во Велес, Митев истакна дека компјутерскиот систем имал можност и за

Пoчна седница за конституирање на Собранието, се одвива под посебни здравствени протоколи

Пoчна седница за конституирање на Собранието, се одвива под посебни здравствени протоколи

Во Собранието на Република Северна Македонија почна првата седница на новиот парламентарен состав која се одржува во салата Голема купола согласно здравствените протоколи за заштита од ширење на Ковид-19. Со седницата претседава претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери. На почетокот на седницата беше интонирана химната. Според точките

Престанете да верувате во лагите дека не сте доволно добри

Престанете да верувате во лагите дека не сте доволно добри

Сите понекогаш се соочуваме со намалена самодоверба, чувство дека не сме доволно добри или пак дека другите се подобри од нас. Никој од нас не е имун на ваквите лоши мисли. Но, не мора да биде така. Барем не повеќе од еден момент. Се случуваат различни ситуации во нашиот живот кои прават да се сомневаме во себеси и на крајот почнуваме да веруваме во

Стружанец сечејќи дрва се повредил и починал

Стружанец сечејќи дрва се повредил и починал

Вчера околу 19.00 часот во СВР Охрид било пријавено дека во с.Богојци, струшко, К.А.(49) од с.Богојци, се повредил сечејќи дрва. Од МВР информираат дека од тешките повреди тој починал. Тој бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза" за укажување на лекарска помош, каде што им подлегнал на повредите. Увид извршила екипа од Полициска станица Струга,

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Грчките премини Дојрани и Ники ќе се отворат по 15 август

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека грчките гранични премини Дојрани и Ники ќе бидат целосно затворени за сообраќај до 15.8.2020 (сабота). Вакво известување до граничните служби на граничните премини Стар Дојран и Меџитлија било доставено од страна на грчката гранична служба од граничните премини Дојрани и Ники, а во врска

Вкупно 65.544 земјоделци аплицирале за субвенции

Вкупно 65.544 земјоделци аплицирале за субвенции

Вкупно 65.544 земјоделци поднеле барање за субвенции до 31 јули кога беше крајниот рок за аплицирање, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Оттаму оценуваат дека успешно е завршен процесот на пријавување за користење финансиска поддршка во земјоделството. –  Аплицирањето се одвиваше електронски. Но,

Дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево утре ќе имаат прекин на електричната енергија

Дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево утре ќе имаат прекин на електричната енергија

Од „ЕВН Македонија“ АД информираа дека на 5 август 2020 година се планирани технички зафати во електро-системот на Град Скопје и од таа причина дел од корисниците во општините Аеродром, Сопиште, Ѓорче Петров и Чучер-Сандево ќе имаат прекин на електричната енергија. – Во периодот од 08:30 до 13:30 часот корисниците од ул. Тодор Чангов – подуличките