притисни ентер »

Извори

Слободен Печат

Вработените во јавниот сектор годинава нема да добијат регрес за годишен одмор

Вработените во јавниот сектор годинава нема да добијат регрес за годишен одмор

Владата на Република Северна Македонијана денешната 32-та седница донесе повеќе одлуки, меѓу кои, за пренамена на средствата од непродуктивните расходи во средства за справување со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот КОВИД-19; 50,1 милион евра од ЕИБ се пренасочуваат за поддршка на малите и средни претпријатија; Средствата од

Меган и Хари го очекуваат второто бебе?

Меган и Хари го очекуваат второто бебе?

Војвотката Меган Маркл и принцот Хари најавија повеќемесечно повлекување од јавноста преку својот портпарол. – Војводата и војвотката од Сасекс ќе се фокусираат на своето семејство во текот на следните неколку месеци и ќе продолжат да прават се што е можно со цел сигурно и приватно да дадат поддршка и да работат на своите постоечки обврски за пружање

Мрежата 5G лајт почна со работа во Белгија, не и во Брисел

Мрежата 5G лајт почна со работа во Белгија, не и во Брисел

Мрежата 5G Лајт почна со работа во градовите Бриж, Лувен, Остенд, Монс, Хаселт, Намур и Завентем кај Брисел. Телекомуникацискиот оператор „Проксимус” лансира 5G лајт мрежа низ цела Белгија. Мрежата опфаќа повеќе белгиски градови, но не и Брисел, бидејќи таа мрежа не ги исполнува строгите стандарди во областа на радијацијата пропишани од овој регион

Филипинскиот претседател им се закани со смрт за прекршувачите на карантинот

Филипинскиот претседател им се закани со смрт за прекршувачите на карантинот

На Филипините досега од коронавирусот починаа 96 луѓе, а 2.311 се заразени. Филипинскиот претседател Родриго Дутерте предупреди дека ќе и нареди на полицијата и војската да пукаат во секој што „предизвикува проблеми” во периодот на едномесечниот карантин во земјата поради коронавирусот. – Ова е предупредвање за сите – слушајте ја Владата, бидејќи е

Рама: За состојбата со коронавирусот одлучувачки се првите 10 дена од април

Рама: За состојбата со коронавирусот одлучувачки се првите 10 дена од април

Албанскиот премиер Еди Рама за телевизија „Ора њуз” изјави дека првите 10 дена од овој месец ќе бидат одлучувачки за преземање дополнителни мерки против коронавирусот. – Разговараме и кога ќе бидеме подготвени ќе го објавиме секој чекор што ќе се преземе понатаму. Прво, имаме 10 дена да ја следиме динамиката и овој период има голема тежина во дефинирањето

Мисајловски: Државата мора под итно со финансиски инекции да им помогне на сите компании

Мисајловски: Државата мора под итно со финансиски инекции да им помогне на сите компании

Државата мора под итно со финансиски инекции да им помогне на сите компании. Вчера имав можност да слушнам дел од мерките што ги најави владата, но дел од тие мерки се фактички скриени мерки. Бидејќи нема директно да се одразат во компаниите, туку тие средства ќе треба да си ги исплатат во друг рок, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски

Бон Џови во емотивна борба со коронавирусот: Приказните на луѓето ги претвора во песна! (ВИДЕО)

Бон Џови во емотивна борба со коронавирусот: Приказните на луѓето ги претвора во песна! (ВИДЕО)

Пејачот Џон Бон Џови ги повика луѓето ширум светот да му испраќаат своите приказни и искуства во борба со коронавирусот, кои потоа стануваат дел од песната „Do what you can“. Бон Џови на Твитер рече дека преку социјалните мрежи примил илјадници пораки и изведби на песни на таа тема, а некои од нив ги отпеал и самиот, наведувајќи го авторот на приказната

Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Тоа му беше првата титула на Новак Ѓоковиќ од 34 трофеи од деветте најсилни турнири во мастерс серијата после грен слемовите. На денешен ден пред 13 години, во овој момент најдобриот тенисер на светот, го освои мастерсот во Мајами. Тоа му беше првата титула на Новак Ѓоковиќ од 34 трофеи од деветте најсилни турнири во мастерс серијата после грен слемовите

На сета мака оддекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

На сета мака оддекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

Шест лица се извлечени од под рушевините на зграда која се урна денеска во Алберона во близина на градот Фоџа, во јужна Италија. Едно лице се води за исчезнато, јавува Анса. Crollo palazzine a Alberona,morta 80enne https://t.co/1w8UaxyCrl — iconanews (@iconanews) April 1, 2020 Зградата се урнала откако оддекнала експлозија, која најверојатно ја предизвикал

На сета мака одекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

На сета мака одекна експлозија во Италија: Шест лица извлечени од под урнатините!

Шест лица се извлечени од под рушевините на зграда која се урна денеска во Алберона во близина на градот Фоџа, во јужна Италија. Едно лице се води за исчезнато, јавува Анса. Crollo palazzine a Alberona,morta 80enne https://t.co/1w8UaxyCrl — iconanews (@iconanews) April 1, 2020 Зградата се урнала откако оддекнала експлозија, која најверојатно ја предизвикал