притисни ентер »

Извори

Р.С. Европа

Пет членови на Конгресот заболени од коронавирус

Пет членови на Конгресот заболени од коронавирус

Американскиот конгресмен Мајк Кели е позитивен на коронавирус, откако на почетокот на неделата се пожалил дека има симптоми на болеста. 71 годишниот републиканец од Пенсилванија е петтиот член на Конгресот кој е заболен од вирусот. Кели ја соошти веста во истиот ден кога неговиот колега од редовите на демократите Џо Канингам објави дека исто така е

Од Дебар заминаа 95 лица кои беа во хотелски карантин

Од Дебар заминаа 95 лица кои беа во хотелски карантин

Од Дебар денеска попладне заминаа 95 лица кои по прогласувањето на кризна состојба пред 15 дена се најдоа во општините Дебар и Центар Жупа . Станува збор за македонски државјани од неколку општини но и на петмина странски државјани од Швајцарија и Србија кои беа во карантин во хотелските капацитети на Дебарските Бањи Цапа во Бањиште. Градоначалникот

СДСМ: Мицкоски нема кредибилитет да зборува за економија

СДСМ: Мицкоски нема кредибилитет да зборува за економија

Од СДСМ денеска регираа дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема ниту знаење ниту кредибилитет да зборува за економија. Според владејачката партија, економијата е подготвена да се справи со економските последици од глобалната пандемија на коронавирусот, а државата институциите преземаат се што е потребно да се заштитат граѓаните. „Пакетот

Дука бара тестовите од Дебар да бидат приоритетни

Дука бара тестовите од Дебар да бидат приоритетни

Градоначалникот на Дебар и раководител на општинскиот оперативен штаб, Хекуран Дука побара тестовите за анализа кои се испраќаат во Скопје да се извршуваат што е можно побрзо. Според него, тестовите треба да имаат приоритет, бидејќи општините Дебар и Центар Жупа се уште се региони кои се третираат како кризни подрачја. Дука побара од надлежните побрзо

Полицискиот час не го почитувале 502 граѓани

Полицискиот час не го почитувале 502 граѓани

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска изјави дека мерките и препораките на Владата, генерално се почитуваат од страна на граѓаните. „Тие се совесни и свесни за комплексноста на состојбата во која се наоѓаме и за важностана почитување на мерките во овој исклучитлено важен момент и период за сите нас“, рече Чулев. Според него, надлежните

Четврта жртва од коронавирусот, се најавува ревизија на случајот

Четврта жртва од коронавирусот, се најавува ревизија на случајот

Министерството за здравство информираше денеска дека 66 годишна жена од околината на Струга е четвртата жртва од коронавирусот, а во изминатите 24 часа регистрирани се нови 22 случаи. Пациентката, според соопштението, имала срцева болест, хронична белодробна болест и покачен крвен притисок. Болеста и била дијагностицирана во текот на вчерашниот ден,

Мицкоски со предлог економски мерки до Владата

Мицкоски со предлог економски мерки до Владата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на прес-конференција порача дека е сериозно загрижен оти државава е пред прагот на најголемата економска криза од нејзиното осамостојување до денес. Според него, дупката во буџетот која Владата тврди дека е милијарда и 200 милиони евра не е случајно направена. Тој обвини дека Владата целиот буџет недомаќински

Од Словенија се враќаат 130 македонски државјани

Од Словенија се враќаат 130 македонски државјани

Околу 130 македонски државјани кои престојувале во Словенија со специјален лет на компанијата „Виз Ер“ се враќаат во државата. Авионот полетал претпладнево од аеродромот Берник, а сите македонски државјани кои сакале да се вратат поради коронавирусот дале согласност дека 15 дена ќе бидат во државен карантин. Вратени 169 македонски граѓани од Хрватска

ММФ: Светската економија е во рецесија

ММФ: Светската економија е во рецесија

Шефицата на ММФ, Кристалина Георгиева изјави дека светската економија веќе е влезена во рецесија поради пандемијата од кронавирусот. Според неа, на државите ќе им требаат најмалку 2,5 билиони долари финансиска помош да ја преживеат кризата. Таа ги повика државите да одговорат со масовно зголемување на потрошувачката со цел да избегнат банкрот. „Сега

Американска компанија направи петминутен тест за коронавирус

Американска компанија направи петминутен тест за коронавирус

Американската компанија Ебот Лабаратории добила дозвола од надлежните институции за употреба на тест за детектирање на коронавирусот кој дава резултат дали некој е позитивен на болеста во рок од 5 минути. Според соопштението, тестот ќе се стави во употреба од најрано од наредната недела. „Овластувањето за итни случаи“ од Управата за храна и лекови