притисни ентер »

Извори

Р.С. Европа

Авион го гасне пожарот кај Љубин

Авион го гасне пожарот кај Љубин

Локализирани се 70 проценти од пожарот кај скопското село Љубин, што избувна на потегот кон село Рашче во Општина Сарај, а во неговото гаснење е вклучен и авион на Дирекцијата за заштита и спасување, информираат од Противпожарната единица на град Скопје. Со пожарот е зафатена голема површина со сува трева и борова шума. “Кај што можеа да влезат противпожарните

По ослобудувањето, иранскиот танкер плови кон Грција

По ослобудувањето, иранскиот танкер плови кон Грција

Иранскиот танкер, за кој Соединетите држави се сомневаат дека превезувал нафта во Сирија, заплови кон Грција, неколку часа откако Гибралтар го отфрли барањето на САД да го задржи бродот. Иранските власти денеска потврдија дека танкерот Адријан Дарија 1, кој претходно беше познат како Грејс 1, го напушти Гибралтар. "Нашиот танкер по 45 дена го напушти

Судскиот процес за „Титаник 3“ продолжува на 26 август

Судскиот процес за „Титаник 3“ продолжува на 26 август

Судењето за уништување изборен материјал на локалните избори во 2013 година, каде обвинети се тогашните членови на општинската изборна комисија во Чаир Ејуп Аљими и Исмет Гури од ДУИ, „Титаник 3“ продолжува на 26 август. Денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со решение го одби барањето за изземање на обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил

Заврши распитот на Кичеец за случајот "Рекет"

Заврши распитот на Кичеец за случајот "Рекет"

Второосмничениот за случајот „Рекет“, Зоран Милески – Кичеец, кој се наоѓа во притвор во затворoт Шутка, денеска беше донесен на распит во Обвинителството за организиран криминал. Денеска во ЈО за случајот „Рекет“ е сослушана и пензионерката Лилјана Тодоровски, која е потписничка на проектот за европски центар на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски

Штуни: Косово е најзагрозено од поранешни џихадисти

Штуни: Косово е најзагрозено од поранешни џихадисти

Земјите од Западен Балкан, особено Косово, се најтешко погодени од бројот на повратници од воени зони во Сирија и во Ирак, покажало неодамнешно истражување на американскиот експерт за безбедност Адријан Штуни, јави ВОА на албански јазик. Штуни вели дека нивото на опасност е значително зголемено со враќањето на џихадистите, жените и децата од зоната

Јанева го одби барањето за изземање на обвинителите на СЈО од „Титаник 3“

Јанева го одби барањето за изземање на обвинителите на СЈО од „Титаник 3“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со решение го одби барањето за изземање на обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски, од предметот „Титаник 3“. Судечкиот совет за барањето за иземање на Јанева цени дека не може да претставува пречка за процесот, поради самостојноста на СЈО утврдено со посебен закон, како и одредбата од ЗКП за изземање

Џонсон бара Германија и Франција да направат компромис за Брегзит

Џонсон бара Германија и Франција да направат компромис за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ги повика Германија и Франција да направат компромис за Брегзит, нагласувајќи дека неговата земја ако има потреба, ќе биде целосно подготвена да ја напушти ЕУ без договор на 31 октомври, објавија новинските агенции. „Ние ќе бидеме подготвени да излеземе на 31 октомври – со или без договор. Секако, нашите пријатели

Македонски војници на вежба на НАТО во Германија

Македонски војници на вежба на НАТО во Германија

Северна Македонија учествува со 50 војници во тековната вежба на НАТО, „Комбинирана решителност XII“ во Заедничкиот мултинационален центар за подготвеност во Графенвор и Хоенфелс, Германија. Американскиот генерал мајор Кирк В. Смит на денешниот брифинг, организиран од регионалниот центар за медиуми во Брисел, порача дека Северна Македонија е силен

Мета смета дека Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово - Србија

Мета смета дека Албанија не може да биде дел од дијалогот Косово - Србија

Албанскиот претседател Илир Мета изјавил дека Албанија не може да биде дел од дијалогот помеѓу Косово и Србија, објавија локалните медиуми, а пренесоа новинските агенции. Во интервју за телевизијата РТВ-21, Мета вели дека дијалогот меѓу Приштина и Белград треба да заврши на најдобар начин за двете земји, но и за целиот регион. „Албанија не може да

Корбин: На Британија ѝ требаат општи избори

Корбин: На Британија ѝ требаат општи избори

Лидерот на лабуристите, Џереми Корбин, изјави дека владејачката конзервативна партија не успеала во Велика Британија и oпшти избори се промена на патот која ѝ е потрбна на земјата, објавија британските медиуми. Неговата изјава следува по обелоденувањето таен владин документ во кој се предупредува дека земјата ќе се соочи со недостиг од храна и лекови